Warning: Table 'strzelecopolski1.accesslog' doesn't exist query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/10605' OR uid > 0) AND sid = '7dd5aa6f9bde30227165ea2afce913bf' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /includes/database.mysql.inc on line 135
Zawadzkie samo rozwiązuje problemy śmieciowe | Strzelec Opolski
view counter

Zawadzkie samo rozwiązuje problemy śmieciowe

Nasza gmina jako jedyna w powiecie nie planuje przy wdrożeniu ustawy śmieciowej korzystać z pomocy związków gminnych. Zawadzkie do rewolucji związanej z odpadami chce podejść indywidualnie.

- Nie jestem przekonany do działania różnego rodzaju związków międzygminnych - uważa burmistrz Zawadzkiego, Mieczysław Orgacki. - W takich organizmach zawsze forsowane są interesy stron mocniejszych. Gmina Zawadzkie sama chce zmierzyć się z tymi sprawami, nie stać nas, żeby ktoś za nas to robił.

Na ostatniej sesji w 2012 roku radni przyjęli szereg uchwał związanych z zasadami wywozu śmieci, sposobem naliczania cen oraz wysokością stawek.

W gminie Zawadzkie mieszkańcy zobowiązani będą do posiadania nawet 6 rodzajów kubłów na śmieci: zielone na szkło kolorowe, białe na szkło przezroczyste, jasnożółte na tzw. odpady surowcowe, czyli papier, tekturę, puszki, metalowe na popiół, ciemnoszare na odpady zmieszane i brązowe na odpady biodegradowalne.

W ciągu najbliższego półrocza wszystkie gospodarstwa domowe będą musiały wypełnić deklaracje, w których zawarte będą informacje będące podstawą do naliczania opłat i późniejszej kontroli. Trzeba w nich będzie podać, czy na posesji wytwarzany jest popiół, czy znajduje się przy niej kompostownik, ile osób mieszka we wspólnym gospodarstwie domowym, czy deklarują się segregować śmieci, czy też nie.

W gminie Zawadzkie przyjęto, że opłata za śmieci pobierana będzie od mieszkańca. Miesięcznie osoba segregująca śmieci będzie musiała zapłacić 11 złotych „podatku śmieciowego”, a niesegregująca 17. Nowe opłaty spowodują wzrost kosztów za śmieci w przeciętnym gospodarstwie domowym o około 100%. Choć ceny wydają się wysokie, to są o kilka złotych na osobę niższe, niż te ustalone przez Związek Czysty Region, do którego należy większość gmin w powiecie strzeleckim. Tam stawka od śmieci segregowanych wynosi 12,50 zł, a niesegregowanych 20 zł.

Podczas sesji radni zastanawiali się nad możliwymi sposobami wygenerowania oszczędności. Pytali między innymi, czy możliwe będzie wykorzystanie dotychczasowych kubłów na śmieci i okazuje się, że nawet z tym jest problem, bo nawet te kwestie reguluje szczegółowo ustawa, co do wielkości i kolorów pojemników. Burmistrz zapewniał jednak, że kontenery gminnej spółki na pewno będą wykorzystywane, planuje także rozmowę z dużymi firmami, które dziś zbierają odpady z terenu gminy, aby tego typu kwestie zostały wyjaśnione.

Opłaty za odbiór śmieci będą pobierane co miesiąc. Jeśli w danym gospodarstwie zwiększy się liczba osób zamieszkujących, to w ciągu 14 dni właściciel musi tę zmianę zgłosić w urzędzie.

Gmina Zawadzkie stara się o rolę tzw. PSZOK-a, czyli punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, gdzie będzie można dostarczać tzw. odpady problemowe, czyli na przykład zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, oleje, zużyte opony, świetlówki, puszki po farbach i aerozolach, odpady z remontów, odpady wielkogabarytowe itp. Poza tym Zawadzkie wprowadziło na swoim terenie dodatkowy pojemnik na popiół, który będzie mógł być składowany na wysypisku w Kielczy. Zbiórkę popiołów jako podwykonawca miałby prowadzić ZawKom. Z jednej strony to rozwiązanie pozwala na dalszą eksploatację wysypiska, a z drugiej daje oszczędności dla obywateli, którzy nie będą popiołu wrzucać do kubła z odpadami niesegregowanymi. To rozwiązanie pozwoliło na wyliczenie niższej opłaty.

W urzędzie nie planuje się tworzenia nowego stanowiska do zajmowania się kwestiami ustawy śmieciowej. Prowadzić je będzie Teresa Siejek.

MM

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.
Portret użytkownika smok

Chciałbym wiedzieć, co

Chciałbym wiedzieć, co takiego się zmieniło, że cena za wywóz śmieci ma wzrosnąć aż 2 razy. Inflacja poszła w górę o jakieś 3-4%. Może mi ktoś na to udzielić odpowiedzi? Tylko proszę bez nawiązywania do ZCR, bo to śmierdzi jak promocja w markecie.

Portret użytkownika czytelnik

Proszę przeczytać tzw."

Proszę przeczytać tzw." ustawę śmieciową" czyli Ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach" która weszła w życie 1 stycznia 2013r a przygotowana przez nasz "wspaniały Sejm" powołujący się na zalecenia Brukseli. Najlepiej samemu przeczytać i swoje wnioski wyciągnąć ,a nie scedować na "kogoś" bo to będą jego nioski, czy wytłumaczenie.Z mojej strony to widzę to jako kolejny podatek nałożony,przez naszych sejmowych wybrańców, na obywateli( albo jak kto woli -kolejne obciążenie) do egzekwowania przez gminy ,aby zwało się ,że w kraju "nie podnosimy podatków".Niezadowoleni psioczyć będą na samorządy.Samorządy mają czas do 1 lipca na wprowadzenie w/w Ustawy w życie.

Portret użytkownika czytelnik

ludzie, to przecież nie

ludzie, to przecież nie możliwe abyśmy wybrali takich d...
przecież w każdym normalnym kraju jest tak ,że państwo jest bogate bogactwem swoich obywateli,nasi ;wybrańcy, natomiast uważają,że ludzi należy upodlić i doprowadzić do skrajnej nędzy.
odpady posegregowane przestają być śmieciami a stają się surowcem do powtórnego wykorzystania np.szkło,makulatura itp.
myślę,że cały ten cyrk z ustawą śmieciową należy traktować jako próbę wprowadzenia nowego podatku .
mam tylko cichą nadzieję ,że przy następnych wyborach ludzie zastanowią się przy ,którym nazwisku postawią krzyżyk .
to przecież niemożliwe aby cały naród składał się z samych de...

Portret użytkownika czytelnik

mam w d..... cala ustawe nie

mam w d..... cala ustawe nie byda zato placic zlodzieja.a ludzie jak durni miech placa!!!!!kto to widzial takie stawki!!!!!5 zl od osoby to powinno byc gora a nie tyle 11zl od osoby;chore!!!

Portret użytkownika czytelnik

A ja uważam że stawka jest

A ja uważam że stawka jest słuszna. Bo przecież ktoś to musi odebrać, auto i wysypisko kosztuje. To są grube miliony. Ponadto powinno się państwo zabrać, za te zatruwające środowisko piece centralnego ogrzewania. Ludzie tak dymią, śmierdzi że powietrza nie idzie złapać. Państwo powinno i tu brać wysoki podatek !!!

Portret użytkownika czytelnik8999

widać ze gmina zawadzkie nie

widać ze gmina zawadzkie nie potrafi bronić interesu swoich obywateli,w opolu ta ustawa smieciowa nie przeszła i da się,a w tej dziurze zabitej dechami wprowadzają bez żadnego "ale",wiec ja jako mieszkaniec gminy zawadzkie sie wymelduje i zamelduje w innym lepszym miejscu ze mój podatek odpłynie do innej miejscowości to widać jak gmina dba o swoich obywateli.

Portret użytkownika czytelnik

Radził bym jednak więcej luzu

Radził bym jednak więcej luzu , oczywiście wyjechać możesz Twoja decyzja. Wszystkie gminy w kraju mają obowiązek ustawowy do końca stycznia ustalić stawki "śmieciowe".Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd ,że " w Opolu to ustawa śmieciowa" nie przeszła,Opole decyzję o stawkach wywozu na grudniowej sesji wstrzymało ,przesuwając na styczeń. Przedstawiona przez prezydenta forma wzbudziła wiele kontrowersji,i proszę się nie łudzić ,że ze zmianą zameldowania 'ustawa śmieciowa" Cię nie dotknie. Ustawę jedynie może zmienić parlament,i z takim wnioskiem wystąpił Związek Gmin W Polsce. Ale na dziś nie zwalnia to nikogo z ustalania stawek do końca stycznia i nawet Opole musi się USTAWIE podporządkować

Portret użytkownika czytelnik

Coś mi się wydaje, że w całej

Coś mi się wydaje, że w całej Polsce wystąpi nagły spadek liczby zamieszkałych, a szczególnie u nas na Sląsku, gdzie w wielu domach jest więcej zameldowanych, niż faktycznie zamieszkałych.

Oceniam, że Zawadzkie z oficjalnych 8 000 okaże się miasteczkiem z 5500 zamieszkałych (gdy zsumuje się deklaracje mieszkańców), a w Kielczy i Żędowicach z obecnych ok. 2000 mszk/wieś wyjdzie w Kielczy 1200 osób, w Żędowicach 1400.

Portret użytkownika czytelnik

Z innej beczki. Ze strony

Z innej beczki.
Ze strony Sesje Rady Miejskiej jak sie chce posluchac sesji z 27.12 to mnie się włącza sesja z listopada.
Też tak macie? czy to tylko u mnie taki problem?

Portret użytkownika Mariusz2

A co z tymi którzy w domu są

A co z tymi którzy w domu są tylko od piątku do niedzieli a pracują poza gminą? Będą za śmieci płacić podwójnie i tu i tam.
Do tej pory śmiałem się z Niemców myjących te swoje kubeczki po jogurtach ale widzę że i nas ta paranoja już czeka.

"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoine de Rivarol)

Portret użytkownika heniuś

Proponował bym czasowe

Proponował bym czasowe wymeldowanie. Ale nie jestem do końca pewny czy taki "unik" jest ustawowo dopuszczalny,ale spróbować można.

Portret użytkownika czytelnik

Jak najbardziej wymeldowanie

Jak najbardziej wymeldowanie się jest dopuszczalne. Ja tak właśnie zrobię, nie będę płacić za śmieci u nas w gminie, skoro przebywam tu łącznie może 20 dni w roku.

Portret użytkownika Mariusz2

A gdy ktoś przebywa 150 dni w

A gdy ktoś przebywa 150 dni w roku? A jest takich sporo.

"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoine de Rivarol)

Portret użytkownika czytelnik 2

Podstawa naliczenia opłaty

Podstawa naliczenia opłaty będzie deklaracja z określeniem miejsca zamieszkania (nie zameldowania). Ale to pikuś, zastanawia mnie jak będą zmuszać ludzi (jakimi środkami przymusu) do zakupu i postawienia 6 kubłów na każdej posesji (do segregacji odpadów). Tak napisano w regulaminie.

Portret użytkownika heniuś

Jeszcze raz proszę przemyśleć

Jeszcze raz proszę przemyśleć wymeldowanie panie 8999,Opole ustaliło opłatę w wysokości 13zł segregowane i 20 zł niesegregowane śmieci. A tak po za tym więcej umiaru w komentarzach.

Portret użytkownika czytelnik8999

to że się wymelduje to wiecej

to że się wymelduje to wiecej jak pewne a a przecież niekoniecznie muszę sie meldować w opolu,pracuje za granicą i podczas wymeldowania nie musze podawać adresu tylko państwo....wiec tak czy inaczej gmina zawadzkie jednego podatnika będzie miała mniej,skoro radni i burmistrz tak łatwo podejmują decyzje nie korzstne dla mieszkańców, a po drugie Opole to miasto i możliwości znalezienia pracy wiecej niz w zawadzkiem...!

Portret użytkownika heniuś

Ależ chłopie jedż gdzie

Ależ chłopie jedż gdzie chcesz, rób co chcesz to twoje życie,ja nie o tym ,odniosłem się do twoich wywodów, że w "Opolu ustawa nie przeszła i da się" ,jak nie rozumiesz słowa ustawa, to nie ma o czym mówić,radni są zobowiązani i to wszyscy we wszystkich gminach do wprowadzenia tej ustawy ,a nie jest to ich wymysł! Nieznajomość przepisów nie zwalnia z odpowiedzialności ,we wszystkich aspektach.

Portret użytkownika gustlik

Jak będzie nas mniej jak 5

Jak będzie nas mniej jak 5 tys. mieszkańców, to się Pani Radna Beata Mańka – Kulik ucieszy. Dostaniemy wtedy wyższe subwencje oświatowe i nie bedzie już przeszkód aby pozamykać gimnazija w Żędowicach i Kielczy.

Portret użytkownika czytelnikjanosik

odpady segregowane przestają

odpady segregowane przestają być śmieciami, a stają się surowcami wtórnymi na których się zarabia .tak to wygląda na całym cywilizowanym świecie .
pytam więc panów radnych czy zadaliście sobie trud aby poznać rzeczywiste koszty i cz my jako wasi wyborcy uzyskamy kiedykolwiek dostęp do tych informacji.

Portret użytkownika Mariusz2

Gdyby śmieci które kosztują

Gdyby śmieci które kosztują stawały się odpadami na których się zarabia to opłaty by spadły a nie wzrosły. Przecież segregacja to wykonanie części roboty, więc logicznie myśląc cena powinna być niższa o koszt tej pracy.
Zarabia to się na nas przez podwyższenie opłat i przerzucenie kosztów na obywateli według ich liczby a nie według tego ile faktycznie powinni płacić za odpady.

"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoine de Rivarol)

Portret użytkownika czytelnik2

W Polsce nic nie robi się na

W Polsce nic nie robi się na logikę.
Liczy się kasa i pomysł jak kogo ograbić w imię przepisów.

Portret użytkownika smok

Ktoś wspomniał, że za

Ktoś wspomniał, że za podwyżkami stoi nowo uchwalona ustawa, ale nie raczył wyjaśnić, na czym konkretnie polega problem. Czy ktoś mógłby w miarę przystępnie wyjaśnić, co takiego jest w tej ustawie, że powoduje wzrost opłat o 100%? P. Karol, gdy zaczynał o tym pisać, to twierdził, że początkowo opłaty spadną, bo wywóz śmieci przejmą firmy po cenach dumpingowych.
Ktoś może to wyerklerować? Prostym językiem? By dotarło do ludzi?

Portret użytkownika czytelnik 2

Prostym językiem: zbieraniem

Prostym językiem: zbieraniem odpadów nie będzie się zajmować żadna firma miejscowa, nie mogą być składowane na naszym składowisku w Kielczy, tylko, zbiórką będzie się zajmować firma zewnętrzna wyłoniona w przetargu. Taka która zajmie się odpadami kompleksowo. Nasze odpady trafią więc na składowisko oddalone o co najmniej 50 km (Opole, Kietrz, Dąbrowa Górnicza - zależy jaka firma wygra). Dlatego cena rośnie o 100%. Dodatkowo każdy mieszkaniec będzie selekcjonował odpady "u źródła"; plastiki, papier, szkło, popiół, bio i reszta odpadów.

Portret użytkownika czytelnik2

Co to za brednie??? Człowieku

Co to za brednie???
Człowieku zastanów się co piszesz.

Do przetargu może stanąć każda firma.
Zależy kto zaoferuje najlepszą ofertę.
Na tym polega przetarg.
Jakby miało być tak jak piszesz to była by to "USTAWKA" a nie przetarg.

Co to za głupie tłumaczenie musi być drożej bo nasze śmieci wylądują pod Opolem czy Dąbrową, jak dla mnie mogą być i wystrzeliwane w kosmos.
Twoje tłumaczenie jest typowe dla filmu Barei pt."Miś", "Jak zima to musi być zimno ..."

Liczy się to kto zaoferuje najkorzystniejszą ofertę.
Naprawdę wierzysz ,że ludzie dają się nabrać na tak niedorzeczne tłumaczenia.

Portret użytkownika czytelnik 2

Nie obrażaj jeśli się nie

Nie obrażaj jeśli się nie znasz..
Do przetargu NIE MOŻE stanąć każda firma, może stanąć tylko taka która spełnia wymogi ustawy, a te są do spełnienia np. w takim woj. opolskim przez 2 firmy. Wymogów ustawy nie będę ci tłumaczyć, tylko ją po prostu przeczytaj i nie rób z siebie skończonego idioty.
Jeśli spełnienie ustawowych wymogów byłoby takie proste, to nie byłoby w ogóle dyskusji o ustawie śmieciowej, opłacie, selekcji itp., itd.

Portret użytkownika czytelnik2

A co dotychczas nie było

A co dotychczas nie było wymogów?

Ustawa śmieciowa jest mi znana doskonale ,ale widzę że ktoś czytał ją po"łebkach".

Najlepiej jest wrzucić wszystko do jednego"wora".

Odpady segregowane nie są śmieciami ale surowcami wtórnymi na których gmina zarobi.

Wiem że masz obowiązek robić ludziom wodę z mózgu wypisując takie dziwne kalkulacje "będzie drogo bo ma być drogo".

To kto z siebie robi idiotę to czytelnicy już wiedzą. ;)

Portret użytkownika czytelnik 2

Skoro jesteś takim

Skoro jesteś takim specjalistą i znane ci są uwarunkowania wykonywanej usługi i znasz tak dobrze ustawę smieciową - proszę bardzo podaj ile taka usługa ma kosztować i kto wg. ciebie może startować w przetargu np. dla ułatwienia - z terenu powiatu. Pewnie twoje wyliczenia ułatwią pracę urzędnikom i radnym.

Portret użytkownika wersalinek

Jeśli już mowa o segregowaniu

Jeśli już mowa o segregowaniu odpadów, czy ktoś wie gdzie w Strzelcach kupują makulaturę. Kiedyś w dni targowe widziałem ludzi wożących wózkami kartony, więc pewnie skup jest.Proszę o informacje.

Portret użytkownika czytelnikjanosik

myślę,że dobrze się dzieje że

myślę,że dobrze się dzieje że ludzie zaczynają się interesować jak są wydawane ich pieniądze.
co do pana traktującego wszystkich pozostałych uczestników dyskusji jak idiotów ja także uważam że jest on pracownikiem urzędu.
szanowny panie myślę ,że drugą stronę w dyskusji należy traktować z szacunkiem takim samym jakim oczekuje pan w stosunku do swojej osoby.
uważam że aby ludzie zaakceptowali kolejny podatek a tak powinna być nazywana opłata śmieciowa,należy im przedstawić pełną i rzetelną kalkulację kosztów .
myślę że my jako płatnicy mamy do tych informacji pełne prawo'

Portret użytkownika czytelnik

proszę mi wyjaśnić w jaki

proszę mi wyjaśnić w jaki sposób będą sprawdzani lokatorzy blokowisk o segregowaniu śmieci wiadomo,że każdy napisze,że smieci segreguje bo to będzie tańsze lecz jak to będzie wyglądało w praktyce??a co z mieszkańcami prywatnych posesji,którzy teraz na gminnie wrzucają do naszych pojemników swoje śmieci czekam na odpowiedz...

Portret użytkownika Mariusz2

Jeżeli ktoś się wyłamie i nie

Jeżeli ktoś się wyłamie i nie będzie segregował to karę w postaci dopłaty do 17 zł zapłacą wszyscy mieszkańcy bloku dlatego już teraz polecam wyposażyć się w lornetki aby takiego delikwenta zawczasu zdemaskować i za wzorem ciecia Anioła z "Alternatywy 4" zmieszać z błotem.

"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoine de Rivarol)

Portret użytkownika heniuś

Nie ma znaczenia, gdzie będą

Nie ma znaczenia, gdzie będą wyrzucać śmieci,bo ich "zagospodarowanie"należy do gminy,a KAŻDY(każda osoba) zostanie obciążona ustaloną stawką.Ustawodawca wyszedł z założenia ,że w ten sposób "wywóz do lasu"nie będzie opłacalny-trzeba załadować na rower czy do samochodu i hej do lasu-bo każdy "śmieć wyprodukowany" w gospodarstwie MUSI odebrać i zagospodarować gmina.

Portret użytkownika czytelnik

Masakra! Ciesze sie ze

Masakra! Ciesze sie ze wyjechalem z tego durnego kraju!...

Portret użytkownika czytelnik

A my nie płaczemy za mądrym

A my nie płaczemy za mądrym POLAKIEM

Portret użytkownika czytelnikjanosik

to takie typowo polskie

to takie typowo polskie .
szkoda ,że takim nastawieniem wygoniliśmy z kraju masę młodych ludzi .

Portret użytkownika Mariusz2

Nie wiem do jakiego kraju

Nie wiem do jakiego kraju wyjechałeś ale ta ustawa śmieciowa jest wzorowana na ustawie niemieckiej.

"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoine de Rivarol)

Portret użytkownika czytelnik

Polakiem nie jestem i nigdy

Polakiem nie jestem i nigdy nim nie bylem!

Portret użytkownika czytelnik

To nie zabieraj glosu na

To nie zabieraj glosu na polskim forum,nie twoje problemy.

Portret użytkownika gg

Moim zdaniem koszty odbioru

Moim zdaniem koszty odbioru śmieci wzrosły ze względu na konieczność wywozu posegregowanych śmieci, tj. śmieciarka będzie musiała wykonać tyle kursów ile rodzajów kubłów trzeba wywieźć, bo oczywiście bezsensowne jest mieszanie w jednej śmieciarce różnych posegregowanych śmieci(aczkolwiek i takie akcje już widziałem w gminie Izbicko!).

I w tym momencie nasi wspaniali wyliczyli że faktycznie trzeba podnieść koszty by wyjść na zero za dodatkowe transporty. Problem w tym, że nikt nie pomyślał że śmieci posegregowane są warte 3-8 razy więcej niż miks za który trzeba jeszcze zapłacić. Mam tylko (naiwną?) nadzieję, że gminy jak już zobaczą jak ten system działa to same wpadną na to by obniżyć ceny wywozu.

Portret użytkownika Taczkarz z gminy Zawadzkie

M.O. odcinając gminę od

M.O. odcinając gminę od świata myśli że wszyscy mieszkańcy są tacy majętni i każdy z nich ma auto, tak jak jego świta.

WYWIEŹĆ NA TACZCE Z URZĘDU ORGACKIEGO I JEGO KOLESI.

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Images can be added to this post.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • You may use <swf file="song.mp3"> to display Flash files inline

Więcej informacji na temat formatowania

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.