Warning: Table 'strzelecopolski1.accesslog' doesn't exist query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/11189' OR uid > 0) AND sid = '6f37a7b66beab1319d24ce3c3e6d8052' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /includes/database.mysql.inc on line 135
Rodzina miłością wielka | Strzelec Opolski
view counter

Rodzina miłością wielka

Jemielnica 1 maja zamieniła się w wielkie centrum pielgrzymkowe, gdzie na zaproszenie biskupa opolskiego Andrzeja Czai ściągnęły rodziny z całej diecezji. Podczas mszy biskup mówił o konieczności ciągłej troski o rodzinę i modlitwy za młode pokolenie i za rodziny. Biskup popiera projekt specjalnej strefy demograficznej, którą w naszym regionie chcą utworzyć samorządowcy.

Tegoroczne hasło święta brzmiało „Rodzina miłością wielka”. W obchodach, zarówno mszy świętej jak i nabożeństwie, brało udział mnóstwo ludzi. Jemielnicki kościół z trudem pomieścił wiernych.

- Zastanawiamy się z księdzem proboszczem, czy w przyszłości nie trzeba będzie przenieść tych uroczystości w plener - mówił po obchodach biskup Andrzej Czaja.

Słowo boże tego dnia skupiało się wokół podstawowych wartości i prawd, o których nie powinno się zapominać w codziennym życiu.

- Rodzina ma być wielka przede wszystkim bożą miłością - mówił biskup podczas nabożeństwa. - Po drugie miłością małżonków, którzy celebrują ją połączeni sakramentem. Kolejny rodzaj miłości, to miłość rodziców, którzy przekazują życie, bardzo ważna jest wzajemna miłość wszystkich członków rodziny, która prowadzi do uświęcenia i zbawienia.

Diecezjalne święto ma za zadanie umocnić rodzinę i zwrócić na nią uwagę.

- Choć widzimy, że czasem w rodzinach źle się dzieje, to mamy też wiele rodzin wspaniałych, dobrych, które przyjeżdżają tu, aby zamanifestować swoją wiarę - uważa biskup. - Coraz większa popularność tego święta podnosi na duchu.

Tegoroczne obchody Święta Rodziny zorganizowano tego samego dnia co Jarmark Cysterski.

- Uważam to połączenie za bardzo trafne - mówi biskup Czaja. - Program duchowy łączy się tu z artystycznym, kulturalnym, służy to duchowi katolickiemu: sprzyja świętowaniu i rodzinnemu wypoczynkowi.

Bractwo rośnie w siłę
Pierwszy dzień maja to wspomnienie świętego Józefa, patrona rodzin, ojców i robotników. Tego dnia zorganizowano w Jemielnicy walne zebranie powołanego w ubiegłym roku Bractwa Świętego Józefa.

Tego dnia do 335-osobowego bractwa dołączyło kolejnych 92 członków.

Działalność bractwa jest kilkutorowa.

- Jest aspekt modlitewny i formacyjny - wylicza biskup Andrzej Czaja. - Chcemy kształtować dojrzałych mężczyzn, mężów, ojców, zaangażowanych parafian. Chcemy przywrócić mężczyzn kościołowi. Nie wdrożonym jeszcze przez nas założeniem jest kształtowanie chrześcijańskiej elity, która wejdzie w struktury władzy samorządowej, by tam promować katolickie wartości.

Statut bractwa został podpisany przez biskupa Czaję 21 października 2012 roku w Jemielnicy, która stała się siedzibą bractwa. Wspólnota obejmuje swym zasięgiem całe województwo opolskie. Opiekę duchową nad bractwem sprawuje ks. Waldemar Musioł. Prepozytem jest Józef Swaczyna, zastępcą Ryszard Nocoń.

- Biskup widział potrzebę powołania takiego bractwa i idea ta się rozwija - mówi Swaczyna. - Chcemy, aby świeccy mężczyźni zaangażowali się w życie kościoła i rodzin na Śląsku. Nasz region jest specyficzny. Powszechnie znane są problemy wyjazdów za chlebem, rozpadu rodzin. Mężczyźni powinni być strażnikami wartości chrześcijańskich, które zawsze pielęgnowało się na naszym terenie, z centralną rolą ojca.

Bractwo Świętego Józefa działa na zasadach prawa kanonicznego, ale na zebraniu 1 maja do statutu wprowadzono zmiany pozwalające na utworzenie stowarzyszenia w rozumieniu prawa cywilnego.

- Dzięki temu będziemy mogli pozyskiwać środki na naszą działalność, na przykład od samorządów - wyjaśnia prepozyt. - Wkrótce członkowie kapituły bractwa wyruszą w teren, aby odwiedzać poszczególne parafie, pozyskiwać kolejnych członków i promować przyświecające nam idee.

Martyna Mirek

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Images can be added to this post.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • You may use <swf file="song.mp3"> to display Flash files inline

Więcej informacji na temat formatowania

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.