Warning: Table 'strzelecopolski1.accesslog' doesn't exist query: SELECT uid, timestamp FROM accesslog WHERE (path = 'node/8133' OR uid > 0) AND sid = '389702653bb29edb0b523e1d6b3aa4e1' ORDER BY timestamp DESC LIMIT 0, 1 in /includes/database.mysql.inc on line 135
P.H.U. Dobroczynność | Strzelec Opolski
view counter

P.H.U. Dobroczynność

Od jakiegoś czasu dochodzą do nas sygnały o ofertach wsparcia strzeleckiego szpitala za pośrednictwem pewnej firmy z Chorzowa. Oferty kierowane są do przedsiębiorców z naszego powiatu. Firma, "P.H.U. Radość Dzieciom", działa jednak na terenie całego kraju. Krótkie poszukiwania pokazały, że jej charytatywno-komercyjną działalnością zainteresowały się też inne gazety, m.in. "Głos Wągrowiecki".

Ofertę wsparcia szpitala złożono między innymi firmie "Milka" Bernadety i Piotra Breitscheidlów z Łazisk.

- Otrzymaliśmy taką propozycję, ale z niej nie skorzystaliśmy - mówi właściciel przedsiębiorstwa. - Powiedziałem, że już przekazaliśmy szpitalowi pomoc osobiście. Nie wiem, co to za firma, ale zdenerwowało mnie, że podczas rozmowy powołują się na strzelecki szpital.

Propozycja firmy z Chorzowa jest następująca: Konkretny przedsiębiorca wpłaca na jej konto określoną sumę pieniędzy - powiedzmy 200 złotych. Otrzymuje za to fakturę, w której wyszczególnione jest wyposażenie, jakie szpital otrzymał. Faktura pozwala przedsiębiorcy wciągnąć darowiznę w koszty funkcjonowania jego firmy, więc jest to dla darczyńcy korzystne. Szpital jest zadowolony, bo otrzymuje wyposażenie oddziału dziecięcego.

Bez wątpienia "P.H.U. Radość Dzieciom" też jest zadowolone, skoro działa już od dłuższego czasu.

Charytatywny interes
W kraju nie brakuje fundacji oferujących pomoc najmłodszym. Z reguły ich nazwy wskazują, na jaki cel trafią pieniądze darczyńców. W internecie znalazłem między innymi takie nazwy, jak "Fundacja Piotr i Paweł - Radość Dzieciom", "Fundacja Uśmiech Dzieciom" itp. Wśród nich pojawia się także firma z Chorzowa, której strona internetowa sugeruje całkowicie dobroczynne motywy.

Na skromnej witrynie, prócz adresu "P.H.U. Radość Dzieciom", znajdują się też referencje szpitali i opis misji, w którym czytamy m.in.: Naszym celem jest niesienie pomocy dzieciom na terenie całego kraju. Doposażamy Domy Dziecka, Szpitale, Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze, Szkoły i Przedszkola oraz inne tego typu placówki w różnego rodzaju pomoce edukacyjne dla dzieci.

Referencje to podziękowania siedmiu szpitali, które otrzymały za pośrednictwem firmy dary. Na przykład dyrekcja Brzeskiego Centrum Medycznego dziękuje za 10 szt. koców, 5 kompletów pościeli, 8 par bucików, 1 szt. encyklopedii powszechnej i atlas ilustrowany "Dzieje Świata". Pozostałe podziękowania utrzymane są w podobnym tonie.

Zadzwoniłem do przedstawiciela firmy, którego dane widnieją na stronie internetowej.

- Na czym polega działalność Państwa firmy? - pytałem.

- Za każdym razem wysyłamy do szpitali zapytanie, czy możemy zbierać dla niego fundusze - mówi Łukasz Stachurski z "P.H.U. Radość Dzieciom". - Potem dzwonimy do przedsiębiorstw, zbieramy pieniądze i przekazujemy placówkom. Każdy przedsiębiorca otrzymuje fakturę z wyszczególnieniem zakupionych za jego fundusze darów.

- Ile zarabiacie na takich darowiznach?

- Nie muszę się z niczego tłumaczyć - mówił przedstawiciel firmy. - Jesteśmy normalnym przedsiębiorstwem i mamy określone koszty. Zatrudniamy 10 osób wykonujących telefony. Czy to źle, że chcemy pomagać dzieciom? To samo robią fundacje.

Mimo wielu nalegań Łukasz Stachurski nie zdradził, ile firma zarabia na pośrednictwie w dobroczynności.

Do siedziby "Radość Dzieciom" zadzwonił więc redakcyjny kolega, który ma nader poczciwy głos, i zaoferował chęć pomocy. Dowiedział się, że od każdej darowizny firma odciąga 20%.

Kołderki i koce
Sprawdziłem w strzeleckim szpitalu, jaką pomoc otrzymał on od firmy z Chorzowa.

- Rzeczywiście złożono nam propozycję zbierania dla nas funduszy - mówi Beata Czempiel, dyrektorka placówki. - Przyjęliśmy ją, bo nikt inny nie zaproponował niczego podobnego, a potrzeby są ciągłe. Ostatnim wsparciem, jakie otrzymaliśmy, były dary z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To było kilka lat temu.

Od chorzowskiego przedsiębiorstwa szpital dostał m.in. pościel, koce, kołdry i gry planszowe.

- Kołdry powędrowały do pralni - mówi Beata Kasprzyk z oddziału dziecięcego. - Chcemy sprawdzić, czy nie zbiegną się w wysokiej temperaturze. Kocyki są może trochę za cienkie, ale produkty wydają się dobrej jakości. Potrzebujemy każdej formy pomocy.

Fundacja
Pod podobną nazwą, co "P.H.U. Radość Dzieciom", funkcjonuje "Fundacja Piotr i Paweł - Radość Dzieciom" z siedzibą w Poznaniu. Jej przedstawicielka przeraziła się informacjami, jakie przekazałem.

- Kiedy zakładaliśmy fundację, staraliśmy się znaleźć niepowtarzalną nazwę, która jeszcze nie funkcjonuje - mówi Ewa Aleszczyk-Kalinowska. - Jeżeli jakaś firma działa pod tą nazwą, to musiała powstać już po nas, czyli po kwietniu 2010 roku, a właściwie po ostatnim kwartale, kiedy to zaczęliśmy realnie działać.

Zapytałem się, jak funkcjonuje fundacja.

- Zbieramy środki jedynie na cele statutowe - powiedziała Ewa Aleszczyk-Kalinowska. - Są one wyszczególnione na stronie internetowej i całkowicie przejrzyste. Członkowie fundacji pracują społecznie, a każda otrzymana złotówka jest rozliczna. Fundacja ma prawo do działalności gospodarczej, lecz do tej pory takiej nie prowadziliśmy.

Przedstawicielka fundacji o istnieniu "P.H.U. Radość Dzieciom" dowiedziała się od nas. Zaskoczyła ją strona internetowa firmy, która jest bardzo podobna do witryny fundacji. Firma z Chorzowa wykorzystuje nawet zdjęcie dzieci, które widać na stronie internetowej fundacji.

Nie będę rozstrzygał, czy "P.H.U. Radość Dzieciom" nieetycznie zarabia na chęci niesienia pomocy, czy też podjęta przez nią inicjatywa gospodarcza zapełnia lukę na polskim rynku.

Decyzję o tym, czy skorzystać z oferty ww. firmy, czy może przespacerować się do dyrekcji strzeleckiego szpitala i osobiście podarować pieniądze na doposażenie placówki, pozostawiam Państwu.

Romuald Kubik

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.
Portret użytkownika kasia77

cieszę się że to przeczytałam

cieszę się że to przeczytałam bo uświadomiło mnie to, że ta fundacja jest na większą skalę nieuczciwa. myślałam że miałam pecha, że ktoś chciał mnie wykorzystać, że trafiłam na niekompetentnego pracownika tej fundacji i nieudolnie chce wyłudzić ode mnie pieniądze. ale widzę że fundacja działa od dłuższego czasu właśnie w ten sposób.
zadzwoniła do mnie pani że jest z domu dziecka i zbierają na paczki mikołajkowe dla dzieci. zgodziłam się , pani sie bardzo ucieszyła, na drugi dzień miał do mnie przyjechać kurier z fakturą na art. biurowe, miałam mu zapłacić i miałam dostać specjalne podziękowanie od domu dziecka. zadalam pani kilka pytań jaką formę niekoniecznie finansową mogę zaproponować, może jakieś ubrania, rajstopy, skarpety, (mam taką możliwość ponieważ prowadzę hurtownię z tekstyliami)i po kilku pytaniach typu: ilu macie wychowanków w jakim są wieku... pani przyznała że nie jest z domu dziecka tylko z fundacji, co mnie bardzo zaskoczyło bo pytałam kilkakrotnie zanim sie zgodziłam na pieniążki czy aby na pewno jest z domu dziecka. zrezygnowałam z darowizny pieniężnej, zdenerwowałam się. zadzwoniłam do domu dziecka na który powoływała sie owa pani i pani dyr. z domu dziecka absolutnie zaprzeczyła, że taka akcja ma miejsce , była bardzo zaskoczona. skontaktowała sie z tą fundacją i wyraziła swoją opinię, sprawę zgłosiła na policję i opisała sytuację na facebooku ku przestrodze innych ludzi dobrej woli , które mogły by być podobnie oszukane. to się nie mieści w głowie że można tak zarabiać kosztem dzieci! pani dyr. również wspominała że kiedyś została obdarowana przez tą fundację dwoma kocami dwoma koldrami i jakąś pościelą ale oddała to fundacji gdyż kwota za jaką powinna dostać te rzeczy była dużo wyższa to co dostala. to zwyczajne oszustwo. mnie pani z tej fundacji powiedziała że dzieci dostają 90% z tych darowizn, a tu przeczytałam że 20% fundacja zarabia dla siebie, a jaka jest prawda tego nikt nie wie... szkoda tylko że wykorzystywany jest wizerunek dzieci aby wzbudzić litość ludzi dobrej woli...

Portret użytkownika WojtekSek

Można pomagać na różne

Można pomagać na różne sposoby, jednym z nich jest też przekazanie jednego procenta podatku na organizację pożytku publicznego, którą sami możemy wybrać :)

Portret użytkownika czytelnik

LUDZIE !!!! Zwykle

LUDZIE !!!! Zwykle bandziorstwo i wyludzanie pieniedzy od ludzi ktorzy ciezko na to pracowali i pracuja,to nie zadna fundacja tylko zwykly biznes i naciaganie . Czyste pieniadze w wiekszosci nieopodatkowane ...bo nikt nie jest w stanie sprawdzic ilu "chetnych" podarowalo pieniadze.Znam ich osobiscie i wiem ze zyja z tego bardzo dobrze ,niedawno sie przeprowadzili i juz ich tak czesto nie widuje,ale jak to mowia....najlepiej sie zyje na cudzy koszt.....i oni "ta cala firemka " wprowadzili to w zycie...a naiwniacy przesylaja kase.....szkoda mi was....frajerzy.

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Images can be added to this post.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • You may use <swf file="song.mp3"> to display Flash files inline

Więcej informacji na temat formatowania

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.