fbpx 770 | Strzelec Opolski

770

Numer wydania 770

(19)
wtorek, 13 Maj, 2014

Zasłużyli na pochwały

Artykuły : 
Numer wydania: 
W tym roku w Osieku wręczano wyróżnienia dla najbardziej zapracowanych strażaków i osób wspierających pożarnictwo w gminie Strzelce Opolskie. Jak zwykle odznaczeń było wiele. Strażacy otrzymali medale za wysługę lat. Już ponad 60 lat dla OSP Rożniątów działa Paweł Pazur, 50 lat w Osieku służą Gerard Kiszel, Jan Lasończyk oraz Romuald Urbańczyk. Grupa strażaków i sponsorów otrzymała dyplomy uznania za swoje działania w środowisku.

Wiele słów, mało uchwał

Artykuły : 
Numer wydania: 

XLVI sesja rady miejskiej
Trzydziestego kwietnia odbyło się posiedzenie rady miejskiej w Strzelcach Opolskich. W ponad godzinnym sprawozdaniu burmistrza za okres między sesjami znalazła się między innymi ogólna informacja prezesa PUKiM-u na temat sytuacji w spółce. Henryk Nowakowski mówił, że w 2013 roku firma znalazła się w nowej sytuacji finansowej. Z powodu wejścia w życie ustawy śmieciowej utracono dochody z użytkowania składowiska odpadów w Szymiszowie, pojawiły się też inne nieoczekiwane koszty i niższe dochody, których prezes nie doprecyzował. Zdaniem prezesa, kondycja finansowa firmy zmierza do normalności, a szczegółowe sprawozdanie za rok 2013 znane będzie w połowie maja, po kontroli przez biegłego rewidenta.

Nasz język domowy

Artykuły : 
Numer wydania: 
W piątek, 9 maja, w szkole podstawowej w Izbicku odbył się XXI Konkurs Gawędziarski Śląskie Beranie.

Co tam się działo?! Trudno opisać! Było głośno, tłumnie i radośnie, a na dodatek po śląsku! Na boisku od rana grała muzyka z wozów transmisyjnych Radia Opole, w środku przewijali się artyści z rekwizytami: wózkami, maselnicami, tarami do prania, tobołkami, etc. W auli szkoły tłumy gości oglądały scenki rodzajowe przygotowane przez reprezentacje 22. szkół podstawowych z całego województwa. W małej sali było kameralniej, ale nie mniej interesująco - tu monologami w gwarze śląskiej popisywali się gimnazjaliści (z 10 gimnazjów) i, pierwszy raz w historii konkursu, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (z Krapkowic i Komorna) oraz dorośli (razem 8 osób). Konkursowe zmagania oceniało dwunastoosobowe jury.

Przyjaźń po europejsku

Artykuły : 
Numer wydania: 
Tegoroczny maj obfituje we wszelkiego rodzaju wydarzenia, związane z 10. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Nie inaczej rzecz miała się w miniony weekend w Kolonowskiem. Z tej właśnie okazji Biblioteka i Centrum Kultury oraz gmina Kolonowskie zorganizowały dla mieszkańców festyn pn. „Europejskie Dni Przyjaźni”.

Dostają za dużo pieniędzy?

Artykuły : 
Numer wydania: 
Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Zawadzkiem w ubiegłym roku otrzymał z budżetu gminy 1 mln 300 tysięcy złotych na swoje bieżące funkcjonowanie. Zważywszy na szeroki wachlarz zadań, jakie prowadzi jednostka, i liczbę obiektów, które utrzymuje, nie jest to wielka kwota. Od lat brakuje środków na remont hali sportowej. Z powodu braku funduszy opuszczono budynek domu kultury przy ulicy Dworcowej. Nowy dom kultury przy orliku także wymaga nakładów. Pokoje wynajmowane przez ośrodek nie są w idealnym stanie. Niejednokrotnie przy relacjonowaniu GOSiT-owskich imprez słyszałam, że robi się je po kosztach, bo nie ma środków...