fbpx 769 | Strzelec Opolski

769

Numer wydania 769

(18)
wtorek, 6 Maj, 2014

Za darmo nie oddamy! Niech się wali i niszczeje

Artykuły : 
Numer wydania: 
Takie jest stanowisko właściciela - strzeleckiego starostwa w kwestii byłego budynku Zespołu Szkół nr 1 w Strzelcach Opolskich przy ulicy Kościuszki, czyli tzw. kurnika. Budynek od dwóch lat stoi pusty, z miesiąca na miesiąc jego stan się pogarsza. Nieogrzewany, nieremontowany za chwilę zamieni się w ruinę. Przetarg na jego sprzedaż nie został rozstrzygnięty. Nie było ani jednego chętnego na jego zakup za milion złotych.

Karczma, w której mieszkali jeńcy

Artykuły : 
Numer wydania: 
Karczma w Olszowej istniała już prawdopodobnie w XVIII wieku. Pierwotnie należała do właściciela wsi i była dzierżawiona przez najemców. Olszowa (Olschowa) była podówczas dobrem grafa Philippa Colonny (1755-1807), który w 1789 r. kupił ją od von Schweinichena. Od 1813 r. wieś należała do grafa Leopolda Gaschina, a następnie od 1823 r. – do grafa Andreasa Renarda (1795-1874) i jego syna Johannesa (1829-1874), którzy założyli także wspaniałą hodowlę koni wyścigowych i zaprzęgowych. Stajnia była znana w całej Europie.

Drzewka majowe już ustawione

Artykuły : 
Numer wydania: 
Rozmierka

Już trzeci rok z rzędu w Rozmierce stanęło drzewko majowe. Mieszkańcy ustawili je w czwartek, 1 maja. Tradycyjnie z Koziego Rynku wyszedł kolorowy pochód, w którym mężczyźni nieśli drzewo majowe w towarzystwie orkiestry, zespołu Silesia, licznych mieszkańców z Jędryń, Podborzan i Rozmierki, dzieci z przedszkola i szkoły oraz zaproszonych gości. Nad porządkiem i bezpieczeństwem zarówno w czasie pochodu jak i stawiania drzewka czuwali miejscowi strażacy. Atrakcyjny program artystyczny przedstawiły przedszkolaki, dzieci szkolne, członkowie grupy Silesia oraz kabaret „Zjednoczone siły Rozmierki i Jędryń”, który zaprezentował humoreskę „Rymowane Zołlyty”.

Teraz czekają na wyniki

Artykuły : 
Numer wydania: 
Gimnazjaliści w całej Polsce 23, 24 i 25 kwietnia zdawali egzaminy gimnazjalne. To pierwszy poważny test sprawdzający ich wiedzę i kompetencje zdobyte w ciągu 9 lat nauki. W izbickim gimnazjum do egzaminu przystąpiło 52 uczniów klas trzecich. Pierwszego i drugiego dnia odbyła się część humanistyczna (historia i wiedza o społeczeństwie oraz język polski) oraz matematyczno-przyrodnicza (matematyka, fizyka, chemia, geografia i biologia), kilkustronicowe testy należało rozwiązać w ciągu 150 minut.

Jarmark i święto rodziny

Artykuły : 
Numer wydania: 
Pierwszy maja w Jemielnicy upłynął wyjątkowo...

Święto rodziny

Po raz trzeci odbyło się Diecezjalne Święto Rodziny. Poprzedziło je czuwanie młodzieży w środę, 30 kwietnia. W czwartek o 11.00 biskup Andrzej Czaja odprawił mszę św. w intencji rodzin. Mówił, że rodzina jest wspólnotą, która powinna wypracowywać kompromisy. Potrzeba, by jej członkowie dawali siebie drugiemu, poświęcali się dla siebie nawzajem.

Dzieci bez opieki

Artykuły : 
Numer wydania: 

Powtórzył się czarny scenariusz w związku z naborami do przedszkoli w gminie Kolonowskie. Wiele dzieci nie zostało przyjętych. Zdesperowani rodzice maluchów ze Staniszcz Małych i Spóroka, gdzie nie przyjęto 14 dzieci - ponad połowy spośród zgłoszonych, wystosowali petycję do burmistrza o otwarcie z powrotem przedszkola w Spóroku. Przekonują w niej, że liczba dzieci w naszej gminie rośnie i problem będzie się powtarzał w kolejnych latach.

Haba-Beton kupiła grunt po Irlandczykach

Artykuły : 
Numer wydania: 

Czterdzieści dwa hektary w strefie gospodarczej gminy Ujazd należały do niedawna do irlandzkiej firmy Ardagh Investments. Deklarowała ona, że wybuduje tu m.in. centrum obsługi podróżnych - restaurację, stację paliw, parking dla tirów, parking z ochroną. Część gruntów chciała przeznaczyć pod komis samochodowy, hurtownie i handel oraz pod działalność przedsiębiorstw logistycznych. Nie zrealizowała tych planów. Zamiast tego teren przez lata świecił pustkami.

Ciekawostki z murawy

Artykuły : 
Numer wydania: 
PIŁKA NOŻNA

*Trzecioligowy Piast Strzelce Opolskie wygrał kolejny mecz ligowy, tym razem za sprawą skuteczności Przemysława Korchuta. Zdobył on dwie bramki i zapewnił strzelczanom wygraną. Swój mecz przegrała Piotrówka, grając od 12 minuty w dziesięcioosobowym składzie po czerwonej kartce dla Jorge. Bramkarz Piotrówki, Oskar Radkiewicz, obronił rzut karny.

Międzynarodowe granie w Zawadzkiem

Artykuły : 
Numer wydania: 
W Zawadzkiem został rozegrany międzynarodowy turniej tenisa stołowego o Puchar Burmistrza Zawadzkiego.

Turniej został rozegrany w kategoriach kadetów i juniorów dziewcząt i chłopców. Wzięło w nim udział ponad 100 dziewcząt i chłopców z Czech, Niemiec, Ukrainy oraz Polski. W poszczególnych kategoriach zwyciężali - w kategorii kadetek zawodniczka Victorii Chróścice Julia Wójcik. Zawodniczki KTS MOKSiR Zawadzkie uplasowały się 4 i 5 miejscu. Czwarte miejsce zajęła Adriann Kolczyk, a 5 Julia Bartoszek.