fbpx 763 | Strzelec Opolski

763

Numer wydania 763

(12)
wtorek, 25 Marzec, 2014

Szok! Gdzie jest kupa i PSZOK?

Artykuły : 
Numer wydania: 
Przed wprowadzeniem ustawy śmieciowej byliśmy informowani o tym, że w Polsce wreszcie skończy się problem z dzikimi wysypiskami, bo ludziom przestanie się opłacać wyrzucać do lasu nadmiar odpadów. Gminy, które stały się właścicielem śmieci od 1 lipca 2013 roku, miały odbierać od mieszkańców każdą ich ilość - w zamian za to pobierać ustaloną opłatę. Już wiemy, że tak nie jest... Dalej odbiór śmieci jest limitowany i dalej niektórym „opłaca się” spalać odpady w piecu czy wyrzucać do leśnych rowów. Oprócz opłaty śmieciowej w gminach są cenniki „śmieciowych” usług dodatkowych... Nie ma za to tzw. Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie każdy obywatel mógłby za darmo wyrzucić to, co nie mieści mu się w koszu. Pojawiają się co prawda PSZOK-i mobilne, ale zbyt rzadko, by każdy mógł wyrzucić to, czego akurat ma w nadmiarze.

Kadłub nareszcie w zasięgu?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Jadę od Grodziska w stronę Kadłuba. Na wysokości leśniczówki moja komórka odmawia współpracy. Wjeżdżam od Osieka - to samo dzieje się mniej więcej na wysokości torów kolejowych. Obojętnie, z której strony będę jechać, nad Kadłubem znajduje się jakaś „czarna dziura” zasięgu telefonii komórkowej. Mając telefon w sieci Orange, z Kadłuba nigdzie się nie dodzwonię. Mieszkańcy o tym wiedzą, dlatego w większości korzystają z ofert innych firm. Jest szansa, że i klienci pomarańczowego operatora już niedługo będą w Kadłubie mieli zasięg.

Z Warmątowic odjechał już drugi inwestor

Artykuły : 
Numer wydania: 

Jesienią 2013 roku przedstawiciele amerykańskiej firmy na zlecenie niemieckiego koncernu samochodowego dwukrotnie odwiedzali Strzelce Opolskie. Interesował ich teren pod Warmątowicami jako miejsce, gdzie potencjalnie mogliby zbudować fabrykę Volkswagena. Urzędnicy zachwalali, przekonywali, niemal stawali na głowie. Na polnej drodze, gdzieś między kukurydzą a żytem stanął nawet strażacki podnośnik, żeby potencjalni inwestorzy mogli obejrzeć okolicę z lotu ptaka. Na nic się to zdało...

Znów chaos z naborami

Artykuły : 
Numer wydania: 

Trwa rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2014/15. W ostatnich latach w gminie Kolonowskie prowadzony był jeden nabór do wszystkich placówek. We wniosku o przyjęcie dziecka rodzic zaznaczał swoje przedszkole pierwszej i drugiej preferencji i na tej podstawie powoływana komisja decydowała o przyjęciu dzieci do wszystkich gminnych placówek, tak aby jak najefektywniej wykorzystać wszystkie wolne miejsca, których zawsze było za mało.

Nie mogą bezpiecznie wyjść z domu!

Artykuły : 
Numer wydania: 
Niedawno czytałem, że dokończone zostaną rozpoczęte w ubiegłym roku prace na rzece Padół w Leśnicy, mające na celu umocnienie jej brzegów – mówi mieszkaniec tej miejscowości Piotr Koszucki. - Z tego, co się orientuję, wykonany zostanie remont tylko dolnej części rzeki. Po ubiegłorocznej powodzi koło mojego domu sytuacja wygląda fatalnie i nie możemy bezpiecznie wyjść z własnego podwórka. Są to zniszczenia na odcinku około 100 m.

Na początek kary po 500 zł!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Gmina bierze się za opornych...
Wiele lat temu gmina Ujazd niemal w 100% została skanalizowana. Zgodnie z przepisami, mieszkańcy muszą podłączyć się do sieci. Zwolnione z tego obowiązku są osoby, które posiadają przydomową oczyszczalnię ścieków (w gminie Ujazd istnieją 4 takie posesje), lub osoby, które nie mają technicznych możliwości podłączenia do sieci - tzn. gdy w ich rejonie nie biegnie rura kanalizacyjna.

Na dwóch scenach

Artykuły : 
Numer wydania: 
Uczniowie PSP Zawadzkie powitali wiosnę artystycznie. Szkoła zorganizowała 21 marca XIV Przegląd Małych Form Teatralnych. Impreza odbywała się równolegle w kinoteatrze, gdzie prezentowali się uczniowie klas I-III i przedszkolaki, oraz w szkole, gdzie występowali czwarto-, piąto- i szóstoklasiści. W przeglądzie, poza uczniami z Zawadzkiego, udział wzięli także młodzi artyści z Bzinicy i Krupskiego Młyna.

Derby dla Unii

Artykuły : 
Numer wydania: 
PIŁKA NOŻNA: Liga okręgowa

Po raz pierwszy od prawie czterech lat derbowy mecz pomiędzy Unią Kolonowskie a Źródłem Krośnica wygrał zespół gospodarzy, mimo iż nie był faworytem spotkania.

Po raz ostatni Unia wygrała z Krośnicą na własnym boisku mecz ligowy 25 września 2010 roku, zwyciężając 6:0. Później zespół z Kolonowskiego wygrywał, ale tylko w Krośnicy, a u siebie remisował lub przegrywał. Tym razem również nie był faworytem meczu, lecz od początku zawodnicy Unii przejawiali większą ochotę do gry i stwarzali groźniejsze okazje bramkowe.

Puchar oraz liga

Artykuły : 
Numer wydania: 
Puchar Burmistrza Kolonowskiego

Tradycyjny Turniej o Puchar Burmistrza Kolonowskiego zgromadził w niedzielę na starcie 39 zawodników. Turniej rozgrywany był systemem 2 razy po 48 rozdań. W 1 serii najwyższy wynik uzyskał zawodnik Unii Kolonowskie Walter Bonk 1501 pkt. wyprzedzając zawodnika Strzelca DK Franciszka Skrzypczyka 1282 pkt. W 2 serii najlepszy okazał się również zawodnik gospodarzy Gerard Młynek. Jego wynik to 1515 pkt. Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Tym trzecim był kolejny zawodnik Unii Kolonowskie, Jan Szymik, który z łącznym wynikiem 2604 pkt. okazał się najlepszy. Kolejne miejsca zajęli: 2. Gerard Młynek (Unia) 2457 pkt. 3.Bernard Wodniok (Skat Lubliniec) 2385 pkt. 4. Andrzej Szimber (Skat Lubliniec) 2312 pkt. 5. Roman Kościelny (Unia) 2231 pkt. W gronie 11 nagrodzonych aż 5 było z Kolonowskiego.