fbpx 752 | Strzelec Opolski

752

Numer wydania 752

(1)
wtorek, 7 Styczeń, 2014

Co nam urośnie, co opadnie?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Pechowo już było? Trzynastka za nami, więc możemy odrzucić wszelkie czarnowidztwo? Nie tak prędko. Rok 2014 zaczął się tragicznie. Pijany kierowca w Kamieniu Pomorskim 1 stycznia wjechał w spacerowiczów, zabijając sześć osób. W kraju rozgorzała dyskusja, że winne polskie prawo i za małe kary dla pijaków za kierownicą! Uruchomili się natychmiast politycy z nowymi pomysłami. Psychologowie zwrócili też uwagę na odpowiedzialność społeczną: w naszym kraju istnieje bowiem publiczne przyzwolenie na pijaństwo. Przecież obok wstawionego kierowcy siedziała trzeźwa pasażerka!

Walczył z urzędnikami, zapłaci mniej

Artykuły : 
Numer wydania: 
Z decyzjami urzędników nie trzeba się ślepo zgadzać - uważa pan Leszek Teska i przekonuje, że warto walczyć o swoje. Na dowód przytacza własną historię.

Razem z żoną Bronisławą pan Leszek mieszka w domu przy ul. Marka Prawego w Strzelcach. Grunt, na którym znajduje się dom państwa Teska, należy do Skarbu Państwa. Małżeństwo płaci za jego wieczyste użytkowanie strzeleckiemu starostwu.

Strzelecki sąd

Artykuły : 
Numer wydania: 
Lokacja Strzelec miała miejsce już w drugiej połowie XIII w. - prawdopodobnie na prawie średzkim. Było ono najpopularniejsze na Śląsku i dostosowane do małych miejscowości. Stanowiło „polską” odmianę prawa magdeburskiego. Miasta takie miały ograniczoną autonomię sądowniczą i nieco inne uregulowania prawne (np. przewidywały możliwość dziedziczenia majątku przez kobiety). Niestety nie zachował się ani akt lokacji, ani inne najwcześniejsze dokumenty związane z naszym miastem.

Na co wydamy gminną kasę w roku 2014?

Artykuły : 
Numer wydania: 
W czasie grudniowej sesji rady miejskiej odbyło się głosowanie nad budżetem na rok 2014. Gmina planuje wydać 3 mln zł więcej niż wpłynie do jej kasy

W roku 2014 do gminnej kasy ma wpłynąć 86,9 mln zł. Wydatki wyniosą 89,9 mln. Łatwo więc policzyć, że „dziura budżetowa” wyniesie równo 3 mln. Skąd skarbniczka weźmie te pieniądze?

Magicznie w wyremontowanej świetlicy!

Artykuły : 
Numer wydania: 
W Pisarzowicach została wyremontowana wiejska świetlica. Podsumowaniem prac remontowych było magiczne spotkanie mikołajkowe.

Nie od dziś wiadomo, że świetlice wiejskie są ważne dla każdego sołectwa. To w nich zapadają wszelkie decyzje dotyczące wsi, są też miejscem spotkań, integracji czy organizowania życia kulturalno-sportowego. Są swoistymi wiejskimi domami kultury.

Miliony do wydania, na inwestycje prawie zero

Artykuły : 
Numer wydania: 

Trzynaście milionów złotych - tyle gmina Izbicko planuje wydać w 2014 roku. Tegoroczne inwestycje będą niewielkie - ich koszt to zaledwie 620 tysięcy złotych. Kwotę tę rozdysponowano na: dotację dla starostwa powiatowego do remontu drogi powiatowej pomiędzy Otmicami a Siedlcem, wykonanie chodnika przy ulicy Mickiewicza w Suchodańcu, coroczne udziały w spółce międzygminnej WIK, związane z budową kanalizacji w Krośnicy, Boryczy i Utracie oraz na budowę sceny wraz zadaszeniem na boisku w Izbicku - projekt ten uzyskał dofinansowanie za pośrednictwem Stowarzyszenia Kraina Góry św. Anny w ramach programu Leader.

Samotni razem

Artykuły : 
Numer wydania: 
W środę, 18 grudnia, już po raz 22. odbyło się spotkanie wigilijne dla osób samotnych. Tym razem miało miejsce w Gąsiorowicach.

- Od bardzo dawna organizujemy takie wigilie - przypomina Maria Czyż, kierowniczka jemielnickiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Byliśmy ich prekursorami w regionie. Po nas zaczęły je planować także inne ośrodki. Podobnie jak urodzinowe wizyty u jubilatów, którzy skończyli 90 lat.

Kiedy zrobią remont?

Artykuły : 
Numer wydania: 
Mieszkańcy budynku komunalnego przy Pl. Marka w Leśnicy poprosili nas o interwencję:

- Leśnica zmienia się na lepsze i wokół rynku robi się coraz piękniej – mówią. – Szkoda tylko, że zapominają o nas, bo jesteśmy trochę na uboczu. W naszym budynku od 13. lat nie wykonano żadnego remontu i jest on w złym stanie. Jedynie 5 lat temu, dzięki interwencji straży pożarnej, zrobiono nam nowe schody, ponieważ groziły zawaleniem. Do dnia dzisiejszego nie zostały one jednak podmurowane, by poprawić ich stabilność.

Nie czas na świetlicę...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Dyskusje o budżecie gminy na sesji rady miejskiej
Tuż przed końcem 2013 roku, 30 grudnia, radni uchwalili budżet na rok 2014. Dochody budżetu wynoszą 21 741 180 zł, wydatki 22 896 872 zł. Różnica między wydatkami a dochodami stanowi planowany deficyt, który zostanie pokryty kredytem i pożyczką.

Nim radni przystąpili do głosowania nad budżetem, długo dyskutowali...

Będzie praca i pieniądze na nowe inwestycje!

Artykuły : 
Numer wydania: 
Pod takim hasłem zakończył się dla gminy Zawadzkie rok 2013 i jest to niewątpliwie wymarzone zakończenie. Na terenach przy rondzie, które gmina próbowała sprzedać od dwóch lat, powstanie bowiem nowa fabryka okien, którą postawi firma Kapica. Tuż przed świętami 23 grudnia została podpisana umowa notarialna pomiędzy gminą a firmą Romana Kapicy.

Znów wygrał Gardzielewski

Artykuły : 
Numer wydania: 
24. strzelecki bieg uliczny im. Euzebiusza Ferta

Rekordowa liczba uczestników wzięła udział w biegu strzeleckim, a wygrał stały już bywalec rywalizacji - Arkadiusz Gardzielewski ze Śląska Wrocław.

Chęć startu w biegu wyrażało ponad tysiąc osób, a ostatecznie na mecie sklasyfikowano rekordową liczbę 837 uczestników!