fbpx 743 | Strzelec Opolski

743

Numer wydania 743

(43)
wtorek, 22 Październik, 2013

Jeden poranek, dwa pożary

Artykuły : 
Numer wydania: 
W ciągu dwóch godzin straż dwukrotnie wyjeżdżała do pożarów piwnic kamienic w Strzelcach Opolskich. W środę (16 października) rano, kilkanaście minut przed godziną 6.00 strażacy zostali zaalarmowani o dymie i ogniu wydobywającym się z budynku przy ul. Piłsudskiego w Strzelcach. Na miejsce wysłano 5 zastępów straży.

Bitwa narodów

Artykuły : 
Numer wydania: 
Dokładnie 200 lat temu odbyła się bitwa pod Lipskiem, która okazała się największą porażką Napoleona Bonapartego. Ustępowała jej nawet najsłynniejsza przegrana cesarza Francuzów – bitwa pod Waterloo. Pod Lipskiem ginęli także nasi krajanie

Po katastrofalnej kampanii rosyjskiej Napoleon starał się utrzymać swoje poprzednie zdobycze w Niemczech. Mimo osłabienia armii francuskiej po odwrocie spod Moskwy, początkowo szale zwycięstwa przechylały się na jej stronę. W dwóch bitwach – pod Lützen (2 maja) i pod Budziszynem (20-21 maja) pokonała siły prusko-rosyjskie. Doprowadziło to nawet do krótkiego zawieszenia broni. Generałowie koalicji antynapoleońskiej podjęli nową taktykę. Zaczęli unikać starcia z wojskami dowodzonymi przez Bonapartego, a atakowali jego marszałków. Efektem były zwycięskie dla koalicji bitwy pod Großgörschen, Kulm, nad Kaczawą (Katzbach) i pod Dennewitz. Nieunikniona stała się bitwa między głównymi siłami obu stron.

Biegali i maszerowali

Artykuły : 
Numer wydania: 
W ubiegłą sobotę odbył się IV Cross Góry Św. Anny.

Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Nowoczesna Opolszczyzna. Impreza odbyła się pod między innymi pod patronatem Strzelca Opolskiego. W organizacji imprezy pomógł także Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz wolontariusze z Publicznego Gimnazjum w Leśnicy.

Miłość na wieki

Artykuły : 
Numer wydania: 
Co roku urząd miejski w Ujeździe organizuje spotkania dla jubilatów, którzy świętują złote i diamentowe gody, czyli 50-lecie i 60-lecie ślubu. W ostatnią sobotę z tej okazji zebrało się wiele par. Uśmiechnięci małżonkowie wspólnie zasiedli do zastawionego kawą i ciastem stołu, aby przypomnieć minione lata.