fbpx 741 | Strzelec Opolski

741

Numer wydania 741

(41)
wtorek, 8 Październik, 2013

Będę miała emeryturę na Hawajach

Artykuły : 
Numer wydania: 
Przekonywali mnie kilkanaście lat temu ubezpieczeniowi agenci, namawiając, bym właśnie ich firmę wybrała jako drugi filar emerytury. Wtedy rząd wprowadzał Otwarte Fundusze Emerytalne. Dzięki dwóm mocnym podparciom – ZUS-owi i OFE - moja starość miała być stabilna, ba, nawet bajkowa. Miałam pić drinki z palemką, nie przejmując się opłatami za czynsz i światło. ZUS mógł konsumować część z mojej comiesięcznej składki, bo drugą część niebotycznie pomnażać miały OFE.

Rowerzystka w szpitalu

Artykuły : 
Numer wydania: 
Drugiego października, we wtorkowy poranek, doszło do wypadku na ulicy Kard. S. Wyszyńskiego w Strzelcach Opolskich. Wyjeżdżający zza zakrętu samochód marki Audi A6 zderzył się czołowo z rowerzystką jadącą pod prąd ulicą jednokierunkową. Rowerzystką była 65-letnia mieszkanka powiatu, która została przewieziona do szpitala w Opolu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Ksiądz w turbanie

Artykuły : 
Numer wydania: 
Przyszedł na świat w Wilkowicach (Groß Wilkowitz) opodal Toszka 15 lutego 1905 r., jako szóste z siedmiorga dzieci. Jego ojciec był kierownikiem miejscowej szkoły. Ernst Schlappa (używał też pisowni nazwiska Szlapa lub Szlappa, a imienia Ernest) po otrzymaniu świadectwa dojrzałości w 1925 r. złożył podanie o przyjęcie do Zgromadzenia Słowa Bożego, czyli Księży Werbistów (w skrócie SVD od Societas Verbi Divini). Pisał w nim „Zamierzam poświęcić się rozszerzaniu Ewangelii w krajach misyjnych”.

Dlaczego narażają nas na śmierć?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Droga Redakcjo!

Zgłaszam się do Was z prośbą o zwrócenie uwagi na - przez wiele lat obiecywane - chodniki na ulicy Mickiewicza i Dolińskiej w Strzelcach Opolskich. Ul. Mickiewicza posiada chodnik tylko do wysokości PG nr 2, dalej jest tylko pobocze. Ul. Dolińska nie ma żadnego chodnika (chyba, że władze miasta pod tym pojęciem rozumieją również przydrożne rowy). Przez wiele lat poruszany był ten temat zarówno u sołtysa jak i wszelakimi petycjami... A tutaj przecież też mieszkają ludzie i ci ludzie również muszą jakoś się dostać do miasta.

Wytną 1500 drzew w parku!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Urzędnicy gminni od kilku lat piszą projekty i pozyskują pieniądze na rewitalizację strzeleckiego parku miejskiego. Udało się już odmulić i przywrócić oryginalny kształt dwóm stawom i przeprowadzić fachową pielęgnację części drzew. Do tej pory prace dotyczyły najczęściej odwiedzanych części parku, znajdujących się w okolicach ruin zamku czy nieopodal ulic Rychla i Opolskiej. Jeśli po raz kolejny uda się sięgnąć po środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zrewitalizowana może być bardziej oddalona od centrum miasta część parku.

- Szacowany koszt projektu wynosi 1,03 miliona, z czego planowane dofinansowanie wyniesie 90%, tj. 93 tys. złotych - mówi Katarzyna Dynak ze strzeleckiego ratusza. - Zadania objęte projektem obejmować będą m.in. odmulenie rowów, budowę 2 wiat turystycznych, zakup 5 toalet, które mają być ustawione przy ścieżkach turystyczno-edukacyjnych oraz gospodarkę drzewostanem.

W tej szkole wszystko gra!

Artykuły : 
Numer wydania: 
Szkoła Muzyczna w Leśnicy świętowała w ubiegły weekend jubileusz XX-lecia swojej działalności.

W obchodach udział wzięli absolwenci, emerytowani i obecni pracownicy, uczniowie i przyjaciele szkoły. Była to okazja do podsumowania historii placówki oraz sukcesów jej uczniów i nauczycieli, a także do podjęcia działań związanych z dalszym rozwojem szkoły. Organizatorami jubileuszu byli Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Leśnicy przy współpracy z radą rodziców, gminą Leśnica i Towarzystwem Inicjatyw Kulturalnych Edukacyjnych i Artystycznych TIKEA

Sekcyjne turnieje

Artykuły : 
Numer wydania: 

W V turnieju w Strzelcach Op. rywalizacja toczyła się systemem mistrzowskim. Najlepszy okazał się Jerzy Stanulla (Strzelec DK) 2224 p., wyprzedzając o 17 p. Antoniego Świtałę (GOSiT Zawadzkie). W klasyfikacji po 5 turniejach na prowadzeniu Antoni Świtała 9148 p., wyprzedzający Reinholda Bryscha (Jemielnica) 7403 p.