fbpx 709 | Strzelec Opolski

709

Numer wydania 709

(9)
wtorek, 26 luty, 2013

Aż strach pomyśleć!

Artykuły : 
Numer wydania: 
O tym panie Karolu przez telefon lepiej nie rozmawiajmy. Tymi słowy odezwał się do mnie niedawno jeden z czytelników. Gawędziliśmy na tematy całkiem banalne, ale i takie sprawy mogą być przedmiotem zainteresowania służb. Mogłem się o tym przekonać na własnej skórze, gdy jakiś czas temu ówczesna minister Julia Pitera przekazała przez prawnika, że jeśli nie przestanę drążyć w felietonach kwestii odszkodowań dla Kościoła, to zainteresują się mną stosowne organy. Zagrażam bowiem bezpieczeństwu państwa.

Duża kasa. Jak ją wydać?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Radnym, wójtom i obywatelom pod rozwagę
Unia Europejska zatwierdziła nowy budżet na lata 2014-2020. Ze wstępnych szacunków wynika, że naszemu województwu przypadnie kwota większa niż ostatnio, bo aż 759 milionów euro. A ta nie obejmuje pieniędzy na wspólną politykę rolną, współpracę transgraniczną i tworzenie specjalnej strefy demograficznej, o którą stara się UMWO. Urząd marszałkowski szacuje, że możemy uzyskać łącznie około 900 mln euro, to o wiele więcej niż w bieżącym okresie. Czy nasze gminy zwierają szeregi i szykują się do nowego okresu budżetowego, czy jak baranki czekają, co narzucą im organy wyższego szczebla?

Ratusz puścił miliony w kosmos

Artykuły : 
Numer wydania: 

Dzisiaj można już zapomnieć o taniej likwidacji śmieci w Strzelcach Opolskich i gminie - mówi Andrzej Trybuła, dopiero co odwołany ze stanowiska szef tutejszego PUKiM-u. - Stało się! Inwestycja w wysypisko w Szymiszowie poszła na marne, pieniądze w kosmos, pozostaje czekać i liczyć na to, że Kędzierzyn-Koźle przejmie cały biznes. I skasuje swoje z kieszeni mieszkańców Strzelec.

Komunikacyjne poprawki na Osiedlu

Artykuły : 
Numer wydania: 
Największe strzeleckie blokowisko za rok ma szansę zmienić się na lepsze

Drogi wokoło strzeleckiego Osiedla Piastów Śląskich są w całkiem dobrym stanie. Ulica przecinająca blokowisko na pół również. Za to ciąg komunikacyjny (droga to za duże słowo), który z jednej strony ma bloki, a z drugiej kościół, wielki trawnik, sklep, przedszkole i żłobek, to po prostu tragedia.

Z kim gmina ma na pieńku?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Dwadzieścia jeden tysięcy złotych kary musiała zapłacić gmina Izbicko za przekroczenie terminu wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Kara została nałożona przez wojewodę za naruszenie przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z którymi termin ten wynosi 65 dni od złożenia wniosku.

Na te pensje wójt nie ma wpływu

Artykuły : 
Numer wydania: 
Niedawno ktoś zarzucił wójtowi, że przyzwala na zbyt wysokie zarobki nauczycieli, w czasie gdy gmina jest w kryzysie. Zarzut pojawił się w związku z informacją o dużych wydatkach gminy na oświatę. Postanowiliśmy sprostować pewne fakty. Otóż, wójt nie ma wpływu na wysokość zarobków nauczycielskich. Są one bowiem regulowane przez odgórne, ministerialne rozporządzenia i Kartę Nauczyciela.

Uparta kolej

Artykuły : 
Numer wydania: 

Gmina Kolonowskie proces budowy kanalizacji ma już za sobą, nadal jednak nie wszyscy mieszkańcy korzystają z dobrodziejstw sieci odprowadzania ścieków. Część z nich z własnej winy. Na wsiach dokonano 710 przyłączy, w mieście 847. Wciąż jednak pozostaje 71 budynków niepodłączonych, pomimo że jest taka możliwość.

Problemy z oświetleniem

Artykuły : 
Numer wydania: 
Mieszkaniec Leśnicy poprosił nas o interwencję w następującej sprawie: „Chciałbym poruszyć kwestię oświetlenia rynku oraz placu targowego w Leśnicy. Odnośnie rynku: całość oświetlenia była czynna bardzo krótko. Z początku przestała działać część oświetlenia zamontowanego w kostkach brukowych. Nikt się tym za bardzo nie przejął - zarówno z władz gminy jak i z firmy, która to wykonywała. Do dziś nie działają lampki przed apteką czy w okolicach miejsc do rozgrywek w szachy.

Zamkną linię kolejową na Zawadzkie?!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na stronach internetowych PKP PLK pojawiła się informacja o „optymalizacji sieci kolejowej w Polsce”. Spółka planuje wyłączyć z ruchu kolejowego część tras, które przynoszą najwięcej start. Działania porządkują pewien stan rzeczy. Tak jest w przypadku linii kolejowej Kluczbork-Strzelce Opolskie, na której od lat nie jeżdżą już pociągi. Piszemy o tym na stronie 15.