fbpx 701 | Strzelec Opolski

701

Numer wydania 701

(1)
środa, 2 Styczeń, 2013

Tusk dobrze chciał, ale zapomniał

Artykuły : 
Numer wydania: 
2013 rok zapowiada się dla Polski fatalnie. To nie wróżenie z gwiazd, ale chłodna analiza danych i faktów, z której alarmujące wnioski wyciągają ekonomiści. To również odczucia społeczne. W grudniowym sondażu opinii publicznej aż 69 proc. ankietowanych źle oceniło pracę rządu, a 60 proc. wyraziło zdecydowaną krytykę wobec poczynań Donalda Tuska. Tak kiepskich notowań nie miała żadna ekipa od czasów Leszka Millera po aferze z Lwem Rywinem. Tylko że wtedy gospodarka toczyła się po normalnych torach i wywrotka SLD nie spowodowała złych skutków dla przeciętnego obywatela. Dziś jest całkiem inaczej. Nie da się dłużej czarować Polaków zielonymi wyspami, a z pustego nawet minister Rostowski nie naleje. Mimo że jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadał, iż w rok 2013 należy patrzeć z optymizmem.

Świątynia śmierci

Artykuły : 
Numer wydania: 
Gotyckie kościoły z XV wieku w Wysokiej i Dolnej zbudowano z kamiennych bloków wydartych ziemi w masywie chełmskim. Na Górze św. Anny wydobycie tego surowca rozpoczęło się jednak znacznie później. Mapa z 1749 r. pokazuje, że nie istniały tutaj jeszcze wyrobiska, a do budowy klasztoru franciszkańskiego na szczycie wzniesienia w latach 1733-1749 użyto kamienia wydobywanego w odległym o 2,5 kilometra Kadłubcu.

Wielka pasja Małych Aktorów

Artykuły : 
Numer wydania: 
Od dziesięciu lat przy szkole podstawowej w Zawadzkiem działa amatorskie koło teatralne. Założyła je i do dziś prowadzi nauczycielka nauczania zintegrowanego, Grażyna Machelska. Na początek zainteresowanie nowymi zajęciami dodatkowymi było średnie, z czasem jednak chętnych jest coraz więcej, a obecnie brakuje już miejsc. Przez 10 lat przez koło przewinęło się około 80 osób.

Rekordowo i mroźno

Artykuły : 
Numer wydania: 
XXIII bieg im. Euzebiusza Ferta

695 zawodników ukończyło piętnastokilometrowy bieg uliczny, już po raz 23. organizowany w Strzelcach Opolskich.

Kilka stopni mrozu nie przestraszyło miłośników biegania z Polski oraz Czech, Niemiec i Ukrainy . Zdecydowana większość uczestników kończyła piętnastokilometrową pętlę w dobrej kondycji.