695

Numer wydania 695

(46)
wtorek, 13 Listopad, 2012

Zabójstwo na koszt obywatela?

Artykuły : 
Numer wydania: 
Od kilku dni TVN 24 powtarza makabryczny filmik. Młody mężczyzna przechodzi przez jezdnię. Na prawym pasie zatrzymał się przed zebrą samochód, ale lewym pasem mknie z olbrzymią prędkością drugie auto. Kierowca nie zważa na zasady ruchu drogowego i z całą siłą uderza w pieszego. Chłopak zostaje wyrzucony w powietrze jak bezwładna kukła. Scenę tę zarejestrowała przemysłowa kamera w Gdańsku. Na szczęście wypadek zakończył się "tylko" połamaniem nóg i stłuczeniem kręgosłupa. Fartu nie miał natomiast przechodzień ze Szczecina, który w podobnych okolicznościach poniósł śmierć na miejscu. W równie tragiczny sposób zakończył życie 73-latek w Opolu. Kierowca opla zabił go na przejściu dla pieszych przy ul. Niemodlińskiej.

Złodzieje zniszczyli zabytkowe organy

Artykuły : 
Numer wydania: 
Na terenie naszego powiatu okradziono kolejną świątynię

Tym razem celem złodziei został kościół ewangelicki w Kolonowskiem - Fosowskiem. Z budynku skradziono kosiarkę oraz 48 metalowych piszczałek z zabytkowych organów. Instrument wyprodukowany przez firmę Sauer pochodzi z czasów budowy kościoła, z 1932 roku. Budynek nie był ubezpieczony od kradzieży.

Gęś świętego Marcina

Artykuły : 
Numer wydania: 

A było to tak: w 317 roku w Panonii, na terenie dzisiejszych Węgier, w żołnierskiej rodzinie na świat przyszedł Marcin. Wierny rodzinnej tradycji i on rozpoczął służbę w wieku lat 15. U bram miasta Amiens napotkał żebraka, który nie miał czym osłonić się przed chłodem. Odciął więc połowę swego płaszcza i odział go nim.

Kiedy zasnął, ukazał mu się Chrystus odziany właśnie w ten skrawek opończy. Marcin, wychowany w tradycji pogańskiej, nawrócił się na chrześcijaństwo, wystąpił z wojska i zaczął wieść życie pustelnicze.

Jaja od szczęśliwych kur

Artykuły : 
Numer wydania: 
Czy panie są szczęśliwe? Czy mają zdrowe jedzenie? Dobrą opiekę? - pytałam kury z kurnika Krystiana Stasia z Krośnicy. W odpowiedzi usłyszałam... zadowolone gdakanie. To oczywiście żart, ale o to, że trzeba zjadać jaja od szczęśliwych kur coraz częściej nawołują specjaliści od zdrowego jedzenia i ekolodzy. Przekonany o tym jest również Krystian Staś.

Św. Marcin w...

Artykuły : 
Numer wydania: 
Obchody Dnia Świętego Marcina mają w gminie Leśnica długą tradycję.

W Leśnicy

W Leśnicy impreza odbyła się 11 listopada. Poprzedziły ją warsztaty robienia lampionów, których organizatorem było koło TSKN Leśnica. Odbyły się one 9 listopada w sali OSP Leśnica. Dzieci z pomocą niezawodnych mam przygotowały piękne lampiony, które przyniosły na marcinowy pochód.

Pieniądze, autobusy, śnieg i śmieci

Artykuły : 
Numer wydania: 

W ubiegłym tygodniu w gminie Zawadzkie odbyły się zebrania z mieszkańcami, podczas których omawiano bieżące sprawy, przede wszystkim budżet na 2013 rok. Zwyczaj organizacji takich spotkań wprowadził w ubiegłym roku burmistrz Mieczysław Orgacki. W czterech zebraniach, dwóch w mieście i po jednym w każdej z wiosek, wzięło udział około 150 osób.

Gościnny Piast

Artykuły : 
Numer wydania: 
Piłka halowa - Piast CUP

W hali przy ulicy Kozielskiej przez kilka godzin odbywały się rozgrywki turnieju piłki halowej dla dzieci roczników 2001 i młodszych pod nazwą Piast Cup.

Rozgrywany z okazji Święta Niepodległości turniej był świetną okazją do zmierzenia się z rówieśnikami z całej Opolszczyzny. Klasą dla siebie byli młodzi piłkarze Odry Opole, którzy wygrali wszystkie mecze, tracąc tylko dwie bramki w całym turnieju.

Ciekawostki z murawy

Artykuły : 
Numer wydania: 
Piłka nożna

*Oba nasze zespoły trzecioligowe dobrze zakończyły rundę jesienną. Po serii meczów bez zwycięstwa LZS Leśnica na własnym boisku pokonał sąsiadów z tabeli LKS Czaniec. Zwycięskiego gola Wojciech Dudek zdobył w ostatniej minucie spotkania. Bezbramkowym remisem rundę zakończył zespół z Piotrówki. Zaznaczyć trzeba, że drużyna z gminy Jemielnica gościła na swoim boisku lidera rozgrywek trzecioligowych, Przyszłość Rogów. Co ciekawe, lider z Rogowa nie zdołał strzelić gola żadnej z naszych drużyn, bo Leśnica też zremisowała z Przyszłością 0:0. Nasze zespoły są jedynymi, którym lider jesienią nie zdołał strzelić gola.