fbpx 648 | Strzelec Opolski

648

Numer wydania 648

(50)
wtorek, 13 Grudzień, 2011

Zapłacimy podatek od śmieci

Artykuły : 
Numer wydania: 

Wraz z nowym rokiem gminy zaczną wdrażać tzw. ustawę śmieciową. Wedle jej zapisów, staną się właścicielami odpadów komunalnych, będą musiały w drodze przetargu wyłonić firmę, która zajmie się w ich imieniu odpadami. Za odbiór śmieci od mieszkańców, wywóz i utylizację pobiorą podatek. Na wdrożenie nowego systemu samorządy mają czas do 1 lipca 2013 roku. Im szybciej jednak to uczynią, tym lepiej...

Przysmak z certyfikatem

Artykuły : 
Numer wydania: 
Kołocz śląski w lipcu trafił do unijnego rejestru chronionych oznaczeń geograficznych. Od tej pory cukiernicy, którzy chcą oferować swoim klientom to ciasto, muszą uzyskać stosowny certyfikat jakości nadany przez Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Wojna o Śląsk i zaginiony skarb

Artykuły : 
Numer wydania: 

W 1740 r. Fryderyk II, król pruski, zapragnął zdobyć bogatą prowincję należącą do sąsiedniej Austrii. Była to jedna z jego pierwszych decyzji po wstąpieniu na tron. Wykorzystał okres wewnętrznych sporów i 16 grudnia wkroczył na Śląsk. Zajął go błyskawicznie - w okresie 2 miesięcy. Panująca w Austrii Maria Teresa zajęta była wojną o sukcesję i zmuszona została do zawarcia pokoju we Wrocławiu w 1742 r.

Mikołajkowe szaleństwo

Artykuły : 
Numer wydania: 
W Szymiszowie-Wsi

Św. Mikołaj przejechał do świetlicy wiejskiej z Szymiszowa-Wsi w niedzielę, 4 grudnia. Blisko 50 dzieci przygotowało dla niego specjalne rysunki, które obecnie można podziwiać na wystawie. Na rodziców, którzy towarzyszyli swoim pociechom, czekał słodki poczęstunek. Spotkanie to zorganizowała rada sołecka, zarządy koła mniejszości niemieckiej i OSP oraz świetlica i biblioteka.

Podłączcie się!

Artykuły : 
Numer wydania: 
We wrześniu została zakończona budowa kanalizacji w Ligocie Czamborowej. Mieszkańcy zaczęli się do niej przyłączać. Na zebraniu wiejskim wójt Brygida Pytel przekazała wszelkie niezbędne informacje dotyczące procedur oraz warunków podłączenia się do sieci. Niestety, większość mieszkańców do tej pory nie skorzystała z dobrodziejstw kanalizacji. Gdzie wypuszcza ścieki ze swoich gospodarstw.

Turystyczne rytmy

Artykuły : 
Numer wydania: 
Festiwal Piosenki Turystycznej od lat jest podsumowaniem sezonu turystycznego Oddziału Zakładowego PTTK w Zawadzkiem. Odbywająca się późną jesienią impreza pozwala zapalonym wędrowcom cofnąć się w czasie i myślami przenieść na słoneczne szlaki. W tym roku występy urozmaiciły utwory saksofonowe w wykonaniu Joachima Gruszki i krótki koncert Józefa Kotysia i Darii.