fbpx Pociągiem na lotnisko! | Strzelec Opolski

Pociągiem na lotnisko!

Pociągiem na lotnisko!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Ruszyła ponownie batalia o przywrócenie połączenia kolejowego Opole - Tarnowskie Góry przez Zawadzkie.

 

PKP ogłosiło przetarg na odbudowę linii kolejowej Tarnowskie Góry - Zawiercie, która prowadzi obok lotniska w Pyrzowicach. Skoro dąży się, by pasażerowie na lotnisko dojeżdżali pociągami, to dlaczego nie stworzyć takiej oferty dla mieszkańców Opolszczyzny? Szczególnie, że tu infrastruktura jest. Pociągi między Zawadzkiem a Tarnowskimi Górami jeździły jeszcze 8 lat temu.

 

Temat przywrócenia ruchu na linii 144 Opole - Tarnowskie Góry równolegle podjęli mieszkańcy Zawadzkiego między innymi Andrzej Orłowski i Michał Rytel. Mężczyźni rozmawiali z posłami, Orłowski napisał nawet list do premiera Mateusza Morawieckiego. Prezes rady ministrów w publicznym wystąpieniu zapewnił, że przyjrzy się temu tematowi.

 

Zdaniem Michała Rytla obecne wydarzenia są najlepszą do tej pory okazją, aby realnie wpłynąć na przywrócenie linii 144.

 

- Rozpocząłem działania na tym polu, kiedy przed wyborami odbywało się u nas spotkanie z ministrem Marcinem Ociepą - wspomina. - Powiedziałem mu, że odezwę się po wyborach i nie odpuszczam. Od 2015 roku rośnie liczba pasażerów pociągów. To pokazuje, że warto rozwijać ten rodzaj transportu.

 

Michał Rytel uważa, że gminy takie jak Zawadzkie i Kolonowskie, dzięki dobrym połączeniom kolejowym, mogą stać się noclegowniami dużych aglomeracji.

 

Inne plusy widzi Andrzej Orłowski.

 

- Uważam, że przywrócenie tego połączenia przyczyni się do ożywienia działalności w gminach przy tej linii kolejowej - mówi przedsiębiorca i były radny. - Teraz albo nigdy.

 

Za przywróceniem połączeń do Tarnowskich Gór od lat lobbuje burmistrz Mariusz Stachowski, ostatnio na ten temat rozmawiał z marszałkiem Andrzejem Bułą 20 listopada. Burmistrz także uważa, że połączenie z lotniskiem to mocny argument za przywróceniem pociągów do Tarnowskich Gór.

 

Podpisz petycję!

Połączenia pomiędzy Zawadzkiem a Tarnowskimi Górami zawieszono w 2011 roku, gdyż nie było porozumienia pomiędzy samorządami województw opolskiego i śląskiego, które powinny je utrzymywać. Władze województw argumentowały, że pociągami jeździ za mało pasażerów. Trzeba jednak przypomnieć, że w opinii wielu pod koniec funkcjonowania linii połączenia były rzadkie i nie odpowiadały potrzebom podróżujących - stąd niska frekwencja. Odpowiedni rozkład jazdy to gwarancja posiadania pasażerów.

 

Na Facebooku powstał profil „Linia kolejowa 144 Tarnowskie Góry Opole - Grupa działania”, który zrzesza osoby zainteresowane przywróceniem połączeń. Jak mówią twórcy grupy, dla powodzenia przedsięwzięcia ważne jest działanie zespołowe. Ich zdaniem nie ma ograniczeń jeśli chodzi o indywidualną inicjatywę, wysyłanie pism, telefonowanie do urzędów, prowadzenie rozmów. Ważne, żeby wszyscy się informowali o prowadzonych inicjatywach i efektach.

 

Utworzono też elektroniczną petycję, pod którą mogą się podpisać wszyscy, którzy uważają, że przywrócenie linii jest potrzebne. Udostępniliśmy ją na profilu facebookowym Strzelca Opolskiego. Michał Rytel planuje także wykonanie papierowej wersji petycji i rozpowszechnianie jej wśród mieszkańców gminy Zawadzkie i nie tylko. Przywrócenie linii kolejowej może być atrakcyjne nie tylko dla gmin Kolonowskie i Zawadzkie, które leżą na trasie pociągu. Gdy plany PKP zostaną zrealizowane, z Tarnowskich Gór do Pyrzowic pociąg pojedzie 17 minut. Dla mieszkańców powiatu strzeleckiego bardziej komfortowym i tańszym może być dojazd na lotnisko pociągiem niż samochodem.

 

Zachęcamy do podpisania petycji.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Gdzie będzie wi-fi?
Ile to kosztowało?
Już w niedzielę pod kinoteatrem
Przystanek strachu
Czerwony mikołaj

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Grudzień, 2019 - 10:14

Zachęcam do lektury nowej uchwały w sprawie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która zostanie uchwalona w najbliższy poniedziałek. Podwyzka z 18 zeta na 31 zeta od osoby/ za segregowane/. Czyli TYLKO 72 %. W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in. że poniesiemy koszty budowy PSZOK - 295 000 czy administrowania systemem gospodarowania odpadami przez ZAWKOM 83 246 czyli 6 403 miesięcznie??? Co to za koszt skoro w urzedzie zatrudniona jest osoba na stanowisku ds. gospodarki odpadami ???? Koszt roczny na jednego mieszkańca to 362 zł.DZIEKUJEMY!!!

Portret użytkownika A.
Wysłane przez A. (niezweryfikowany) w 3 Grudzień, 2019 - 12:04

Jak tak sobie przeanalizować te koszty to wychodzi: 384649zł na 11464 mieszkańców – 34zł na osobę na rok, czyli 2,80 na miesiąc. To gdzie pozostałe 10,20zł?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Grudzień, 2019 - 10:48

Dla porównania w Jemielnicy 18 zł /osobę / od marca 2019/ , Strzelce 17zł/osobę /od lipca 2019/ Kolonowskie 15 zł /osobe od lipca 2018/. Czy my zyjemy w innym powiecie? w innym województwie?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Grudzień, 2019 - 18:47

nagłaśnianie sprawy reaktywowania linii kolejowej to temat zastępczy i odwrócenie uwagi od poważniejszych problemów w naszej gminie, w tym od podwyżki opłat za odbiór odpadów!!!

Portret użytkownika Turkuc podjadek
Wysłane przez Turkuc podjadek (niezweryfikowany) w 3 Grudzień, 2019 - 18:55

E tam, pociagiem bedziemy sie tluc! My chcemy wlasne lotnisko miec. Moze by tak na nowych lakach. Centrum przesiadkowe juz powstaje to mozna wykorzystac odpowiednio. 

Portret użytkownika as
Wysłane przez as (niezweryfikowany) w 3 Grudzień, 2019 - 23:13

Czy mędrki typu Orlowski (zoomibe reaktywacji wszystkego co możliwe) i niejaki Rytel (who is this guy?), "wpadająjących na jakis super "pomysł",, mają dane nt. takiej prostej sprawy jak buisness plan projektu? Niech ci dwaj  "medrcy " pwykażą dane  np. ilezż to osob z trasy Opole - TG a dalej port lotniczy, dzienne skorzysta z ich ofert???  No misie - czekamy!

N.b. jeżeli takie typki reprezntują wiodących  biznemsów w Zawadzkiem to nie dziwota skąd ustabilizowana pozycja  czerwonej latarrni gminy Zawadzkie w rankingu krajowym.

Wart pac pałaca - ergo burmistrz swoich radnych.

cbdu

 

Portret użytkownika Andrzej Orłowski
Wysłane przez Andrzej Orłowski w 4 Grudzień, 2019 - 06:27

Nieraz się zastanawiam, skąd tyle złośliwości?

Zawadzkie to moje miasto w którym żyję z którym się utożsamiam. Zawsze bardzo zależało mi aby się nie gorzej rozwijało jak podobne miasta. Takim przykładem dla mnie jest Lubliniec.

Skomunikowanie z Tarnowskimi Górami może być impulsem do pozytywnych zmian.

 

Andrzej Orłowski

Portret użytkownika Arkadiusz Kwiatek
Wysłane przez Arkadiusz Kwiatek (niezweryfikowany) w 4 Grudzień, 2019 - 07:23

Najwyższy czas skończyć z tym myśleniem że się nie da że po co to że ko kosztuje i tak dalej. Taki tok rozumowania świadczy albo o rezygnacji albo złej woli. Potencjał ludnościowy gmin znajdujący się między Opolem a Tarnowskimi Górami to 60 tys. mieszkańców. Jest wśród nich zapewne zdecydowana większość ludzi zdolnych przedsiębiorczych ii pracowityc i odważnych. Potencjał który zasługuje na dobrą obsługę komunikacyjną zarówno drogową jak i kolejową. samo przez się zamknięcie tego potencjału na rozwój w kierunku województwa śląskiego jest błędem i ten potencjał dusi. Z tym trzeba skończyć. jest ważnym elementem infrastruktury który dajes stabilność to taki kręgosłup infrastrukturalny. Podnoszenie tego tematu nie jest ani tematem zastępczym ani tematem mało ważnym. Każda krytyka jest mile widziana ale niech nie będzie anonimowa.

Portret użytkownika Jolka
Wysłane przez Jolka (niezweryfikowany) w 4 Grudzień, 2019 - 08:40

W ten naszej gminie NIC się nie opłaca... każdy pomysł jest zły, ludzie wiecznie narzekają a nic sami nie zrobią.

Ale podwyżka za wywóz śmieci to jest już naprawdę karygodne! Rodzina 4 osobowa za wywóz śmieci ma płacić miesięcznie 124zł?! To jest jak kradzież! 

Portret użytkownika Nice1
Wysłane przez Nice1 (niezweryfikowany) w 4 Grudzień, 2019 - 09:26

13 zł daje 1 200 000 rocznie więcej ,to już chyba kosmiczna kwota ,pszok 295 000 i co dalej z pieniędzmi.trzeba się przyjrzeć systemowi.moze np nie robić bezsensownych wywozów odpadów zmieszanych co 2 tygodnie  a  odbierać co 3 tygodnie będzie taniej i więcej   odpadów w workach żółtych zielonych i niebieskich.tak jest w innych miastach.ale u nas na bogato.nie wspominając o gabarytach.liczymy na radnych.nie ma zgody na takie ceny.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Grudzień, 2019 - 09:52

Słuszna uwaga - wywóz w ciągu pół roku 5 RAZY gabaryty?? szok!!  jesli ma być PSZOK to przecież tam można je zawieżć. A u nas: PSZOK, 5 razy gabaryty inne frakcje co tydzień lub dwa..no ktoś musi za te jazdy zapłacić!! Radni powinni się zainteresować kto taki wypasiony przetarg ogłosił!

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 4 Grudzień, 2019 - 20:42

Jestem za wznowieniem tego połączenia i jestem dumny z grupy radnych Nowe Zawadzkie, że podjęli się próby wywalczenia połączenia kolejowego z Tarnowskimi Górami, a jeśli chodzi o petycję, to podpisałem ją z wiarą, że znowu będzie możliwy dojazd do Tarnowskich Gór i dalej na Śląsk a Zawadzkie przestanie być wiochą odizolowaną od reszty świata.

N. Cz.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2019 - 18:29

no to zobaczymy co z tego wyjdzie,chociaż dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane ale ja kibicuję tejkoncepcji

Portret użytkownika Nice2
Wysłane przez Nice2 (niezweryfikowany) w 5 Grudzień, 2019 - 21:20

Najpierw ogłosić wypasiony przetarg. A w następnej kolejności wmawiać jaki to czysty region jest tani..  prawda? Czy to nie jest przypadkiem perfidna manipulacja? Może porównajmy uczciwie dwa systemy.. 31zl na osobę... to efekt wypasionego przetargu.  Pszok mial juz dawno byc. Nie dajmy sobie zamydlic oczu. 77 4622 106 pod tym numerem mozna sie dowiedziec czy mozna ograniczyc wywozy. Mozna zgłosić swoje uwagi do aktualnych zasad i reguł śmieciowych. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz