fbpx Problem z centrum przesiadkowym... | Strzelec Opolski

Problem z centrum przesiadkowym...

Problem z centrum przesiadkowym...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Budowa centrum przesiadkowego w Zawadzkiem, czyli przebudowa ulicy Dworcowej z utworzeniem zatok autobusowych i miejsc postojowych dla aut i rowerów, stoi pod wielkim znakiem zapytania. Inwestycja miała być gotowa do 2 sierpnia, a dzień przed tym terminem do urzędu przyszedł przedstawiciel firmy, która wygrała przetarg i złożył wniosek o przedłużenie terminu realizacji prac.

 

Czemu nikt nie reagował wcześniej, skoro widać było, że prace nie są prowadzone? Gminni urzędnicy pytali o stan realizacji inwestycji w styczniu, a następnie w czerwcu tego roku. Jak informuje burmistrz, Mariusz Stachowski, za każdym razem otrzymywano pisemne zapewnienie, że prace idą zgodnie z planem. Na czerwcowej sesji burmistrz informował radnych, że dokumentacja ma zostać do 26 czerwca złożona w starostwie. Wykonawca zapewniał burmistrza, że jest gotowy do podjęcia prac od razu po jej zatwierdzeniu.

 

Prace nie ruszyły do dziś. Przedstawiciel firmy tłumaczył, że swoje informacje na temat zaawansowania prac czerpał od projektanta, który został zatrudniony jako podwykonawca. Przypomnijmy: centrum przesiadkowe miało być budowane w systemie zaprojektuj-wybuduj. To wykonawca zlecał wykonanie projektu budowlanego, który następnie miał zrealizować. Przetarg rozstrzygnięto w sierpniu 2018 roku.

 

Wniosek o pozwolenie na budowę złożono do starostwa dopiero 2 lipca 2019 roku, mimo to wykonawca nie zgłosił się do urzędu z prośbą o wydłużenie terminu prac. Zrobił to dopiero w sierpniu. Co ważne, gmina do tej pory nie płaciła wykonawcy, przygotowany projekt nie jest więc własnością gminy. Z jednej strony to dobrze, że nie wydano żadnych pieniędzy, z drugiej zerwanie umowy, nałożenie kar i wyłonienie nowego wykonawcy może oznaczać rozpoczęcie całej procedury projektowej od nowa.

 

Budowa centrum przesiadkowego ma być współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Projekt powinien zostać rozliczony do końca września 2019 roku. Nie ma na to szans. Gmina Zawadzkie złożyła już wniosek do Zarządu Województwa Opolskiego o wydłużenie terminu rozliczenia projektu. Jednocześnie biuro prawne szuka rozwiązania, które pozwoli zakończyć inwestycję bez zbędnej zwłoki i bez utraty dotacji.

 

Burmistrz zapowiada, że jeśli wykonawca udowodni, że wydłużenie terminów nie było spowodowane jego zaniedbaniami, wtedy gmina odstąpi od karania. Urzędnikom zależy przede wszystkim na tym, by zakończyć budowę.

 

Zgodnie z umową powstanie centrum przesiadkowego miało kosztować 1 milion 159 tysięcy złotych. Z tego 412 tysięcy miała dołożyć Unia.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Trzeba wyciągnąć wnioski
Cześć Powstańcom Śląskim
Ostatnie pożegnanie
Nie tędy do Kielczy!

Komentarze

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 20 Sierpień, 2019 - 13:12

Po pierwsze, tu nie jest potrzebne żadne centrum, zwłaszcza za milion złotych (nawiasem mówiąc urzędowi brakuje kilkudziesięciu tysięcy, żeby przebudować mostek koło Netto wg ustaleń poczynionych kilka lat temu z mieszkańcami - na co mieszkańcy czekają, w odróżnieniu od "centrum przesiadkowego"), a po drugie, teren ten wystarczy tylko wysprzątaći i po gospodarsku wyporządzić, i na to nie trzeba milionów. Po trzecie, tu nie trzeba żadnego parkingu, bo ten już jest, wystarczy go treochę ucywilizować (namalować pasy, gdzie i jak auta mają stać), a zielony teren obok należy pzostawić, ewentualnie przerobić na park, bo inaczej zabetonujemy sobie tą najbiedniejszą gminę na amen. Podobnie przy kinie należy rozebrać kafelki, które zajmują już większąć część parku - ten teren powinien być zielony, a samoichody należy stamtąd przegonić, jest parking obok banku, starej poczty, przy pkp i koło biurowca. Przy kinie powinien być teren zielony, dla ludzi, do wypoczywania, a nie centrum samochodowe.

Ludzie, obudźcie się, nie pozwólmy zamienić naszego miasteczka w betonozę!!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Sierpień, 2019 - 13:04

Ireneusz L. koniecznie na burmistrza !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I wtedy będzie załatwiona sprawa mostku 

Portret użytkownika Przypadkowy
Wysłane przez Przypadkowy (niezweryfikowany) w 21 Sierpień, 2019 - 13:46

Sprawa likwidacji "Mostka" jest wynikiem ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców osiedla do realizacji której burmistrz się zobowiązał. Dla przypomnienia, to niechodzi tu tylko o "Mostek" ale również o wykonanie połączenia drogi osiedlowej z ul. Stawową i wykonanie chodnika wzdłuż tego połączenia. Smok ma rację!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Sierpień, 2019 - 16:45

Kugog!!! Żadnego połączenia ze Stawową-Amen. Nie tylko mieszkańcy osiedl o tym decydują. Na szczęście najbiedniejszej gminy w Polsce długo nie będzie stać nawet na rozebranie mostka...i dobrze.

Portret użytkownika GrzegorzP
Wysłane przez GrzegorzP (niezweryfikowany) w 21 Sierpień, 2019 - 14:14

RACJA

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Sierpień, 2019 - 16:54

Irek, zamiast likwidacji mostka ,zajmij się twoim innym pomysłem- rondo przy Biedronce i Polo ( Nowa I Handlowa)- też super!

Portret użytkownika Kolaborant
Wysłane przez Kolaborant (niezweryfikowany) w 22 Sierpień, 2019 - 11:46

Robienie rond na siłe nie jest najlepszym pomysłem i czasami moze tylko pogorszyć i tak już nie łatwy przejazd pojazdom specjalnym i uprzywilejowanym.

Odpowiedz