fbpx Wpuść ich do domu | Strzelec Opolski

Wpuść ich do domu

Wpuść ich do domu

Artykuły : 
Numer wydania: 

W gminie od zeszłego roku realizowany jest projekt „Eko-Logika”, który jest kompleksową kampanią informacyjno-edukacyjną z zakresu gospodarowania odpadami. Z projektu zostały już zakupione m.in. szafy na elektroodpady, które znajdują się na terenie miasta, czujniki, a także kosze do segregacji odpadów i nowe obowiązujące od niedawna kosze na papier, w które doposażono jednostki oświatowe. Odbyły się też przedstawienia teatralne o charakterze ekologicznym dla dzieci i młodzieży szkolnej. Teraz gmina rozpoczęła kampanię „door to door”. Od 1 sierpnia do każdego domu i mieszkania zawitają ekoeduktorzy. Będą oni przekazywać ulotki informacyjne, a także przeszkolą mieszkańców w zakresie zmian, które ostatnio nastąpiły w gospodarowaniu odpadami. 
- Kampania ma przede wszystkim za zadanie nauczyć ludzi jak odpowiednio segregować odpady. Mamy z tym duży problem w gminie, bo mimo tego, iż ustawa funkcjonuje od wielu lat to mieszkańcy nadal nie wiedzą jak dokładnie segregować śmieci. Długo zastanawialiśmy się w jaki sposób dotrzeć do mieszkańców. Wielokrotnie organizowaliśmy już różne akcje edukacyjne i wiemy, że gdy organizuje się spotkania to tylko przychodzi pewna liczba zainteresowanych, a my chcemy dotrzeć do każdego. W związku z czym opracowaliśmy unikalny program edukacji dla mieszkańców. Mamy nadzieję, że akcja spotka się z pozytywnym odbiorem - mówi Agata Landwójtowicz z referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w urzędzie miejskim.
Wszyscy edukatorzy będą mieć przy sobie odpowiednie plakietki, a ich tożsamość można potwierdzić w urzędzie miejskim pod nr tel. 77 404 93 45 lub 77 404 93 49. Przygotowano dwie ulotki: pierwsza jest dla wszystkich mieszkańców i znajdują się w niej informacje m.in. na temat tego, gdzie wyrzucać konkretne odpady, druga skierowana jest do osób, które mają możliwość kompostowania odpadów.
- Chcemy przekonać mieszkańców do kompostowania, ponieważ jest to najlepszy i najkorzystniejszy sposób pozbywania się bioodpadów, a przy okazji można zyskać naturalny i ekologiczny nawóz. Dodatkowo kierujemy do mieszkańców krótką ankietę na temat gospodarki odpadami. Zebrane informacje zostaną wykorzystane do ewentualnej poprawy systemu gospodarowania odpadami oraz przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych - opowiada Agata Landwójtowicz.
W ankiecie pojawią się również pytania odnośnie niskiej emisji. Gmina chce dowiedzieć się, gdzie jest największy problem ze spalaniem odpadów w przydomowych piecach. Te informacje pozwolą pracownikom urzędu określić wielkość problemu oraz pokażą, ile środków należy jeszcze przeznaczyć na wymianę pieców. Kampania „Eko-Logika” obejmuje jeszcze szereg działań, o których na bieżąco będziemy informować na łamach naszego tygodnika.
JG

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Czy zabraknie nam wody?
Dyrektorka dwóch szkół
Zapraszamy na piknik
Korony się plotą...

Komentarze

Portret użytkownika Strzelczanin
Wysłane przez Strzelczanin (niezweryfikowany) w 13 Sierpień, 2019 - 20:52

Wystarczy jechać na pszok do szymiszowa i się zobaczy, wszystko.posegregowane a na koniec i tak trafia to na wielką górę śmieci i zostaje zasypane ziemią, tak dba się o środowisko. Jedna wielka imitacja 

Odpowiedz