fbpx Będzie wiadomo, czym palisz | Strzelec Opolski

Będzie wiadomo, czym palisz

Będzie wiadomo, czym palisz

Artykuły : 
Numer wydania: 

Do końca tego roku w gminie Strzelce pojawi się 5 nowych czujników mobilnych. Będą one rejestrować stężenie m.in. chlorowodoru, który powstaje podczas spalania odpadów (np. butelek, foli) w piecach. Ten związek chemiczny jest niebezpieczny dla naszego organizmu, szczególnie dla układu oddechowego i błon śluzowych.

 

Na razie w gminie zamontowanych jest kilkanaście czujników, które mierzą stężenie pyłów PM.

 

- Odczyty z czujników rozmieszczone po gminie Strzelce dają nam obraz tego, gdzie jest największe zanieczyszczenie powietrza. Jest kilka miejsc, gdzie jest najgorzej, są to m.in. Mokre Łany i Dziewkowice – mówi Małgorzata Kornaga z urzędu miejskiego. – Tam, gdzie zwykłe czujniki będą pokazywały wysokie wartości zanieczyszczeń, będziemy montować te mobilne, dzięki temu będziemy wiedzieć, czy ludzie palą śmieciami. To pokaże nam, jaki jest udział spalania niedozwolonych odpadów w przydomowych kotłowniach – dodaje.

 

W miejscach, gdzie urzędnicy zaobserwują wzrost zanieczyszczeń, będą przeprowadzać kontrole. Jeśli okaże się, że mieszkańcy rzeczywiście spalają śmieci, będą nakładane kary.

 

Nowe czujniki zostaną zakupione w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej Eko-logika. Wartość całego projektu to ponad 700 000 złotych.

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Drewniana chatka w Ligotce
Codziennie pomyślą o Niepodległej
Wodociągi potrzebują więcej pieniędzy
Na obietnicy się skończyło...

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Listopad, 2018 - 20:51

A w budynkach komunalnych zmieniono już piece? Tam najwięcej pali się smieci.

Portret użytkownika zawadzkie
Wysłane przez zawadzkie (niezweryfikowany) w 16 Listopad, 2018 - 09:55

a gdzie zglosic, bo policja umywa rece, a strazy miejskiej nie ma ze prawie codziennie spalane sa smieci na posesji pewnego biura w Zawadzkiem miedzy ulica szpitalna a warynskigo???

Portret użytkownika dziewkowiczanin
Wysłane przez dziewkowiczanin (niezweryfikowany) w 19 Listopad, 2018 - 09:10

Super! Bardzo popieram tą inicjatywę, może w końcu dzięki temu świadomość społeczna o szkodliwości spalania odpadów wzrośnie. Aktualnie z tym smogiem w Dziewkowicach to tragedia, nawet w lato. Ale ludzie się tym nie przejmują bo niestety nie są w stania powiązać skutków wdychania tych trucizn z tym co spalają w swoich piecach. Pozdrawiam i trzymam kciuki za efekty.

Odpowiedz