fbpx Burmistrz od 20 lat | Strzelec Opolski

Burmistrz od 20 lat

Burmistrz od 20 lat

Artykuły : 
Numer wydania: 

Strzelec Opolski obchodzi w tym roku dwudziestolecie. Tyle samo lat na stanowisku burmistrza Ujazdu spędził Tadeusz Kauch. Mimo że kończy karierę włodarza gminy, ma poczucie spełnienia...

 

- Kiedy obejmowałem urząd, głównym źródłem dochodu gminy był podatek rolny, a w gminie funkcjonowały dwa większe zakłady: fabryka mebli i zakład produkujący klamki - wspomina Tadeusz Kauch. - Tak naprawdę gmina ledwo wiązała koniec z końcem.

 

Ujazd miał szczęście. Sprowadziła je do gminy... autostrada. Rekompensata za wycięte drzewa pod drogę okazały się zastrzykiem gotówki, o jakiej inne gminy mogły pomarzyć. I choć nie jest zasługą burmistrza Kaucha decyzja o budowie A4 w tym miejscu, to na pewno do jego sukcesów zaliczyć należy trafne wykorzystanie pieniędzy...

 

Przede wszystkim zajął się kanalizacją. Gdy po latach inne gminy powiatu strzeleckiego zdobywały pieniądze na kolejne nitki sieci kanalizacyjnej, Ujazd już o tym nie myślał. Sieć w większości wsi już tu działała, zaś władze mogły skupić się na wielkim projekcie... strefy aktywności gospodarczej.

 

- Autostrada dawała ogromne możliwości. Pamiętam, że proponowałem coś podobnego w Strzelcach, ale ówczesne władze mnie nie słuchały – wspomina z żalem biznesmen Karol Cebula. – Pomysł odważnie podchwycił Tadeusz Kauch. Wykorzystał fakt, że w jego gminie są aż dwa zjazdy z A4 i pomiędzy nimi zaplanował rozległe tereny gospodarcze. Nie bał się przy tym budować dróg w szczerym polu i zakopać tam rur wodno-kanalizacyjnych. Teraz decyzje sprzed lat procentują – chwali.

 

- Strefa miała postawić na nogi gminę finansowo, dać pracę mieszkańcom, zniwelować problem „emigracji zarobkowej”, umożliwić miejscowym rolnikom odsprzedanie gruntów za bardzo godziwe pieniądze - przyznaje Kauch. - Wtedy prawie nikt nie wierzył, że to się uda... Prócz Karola Cebuli, wówczas prezesa Intersilesii ze Strzelec Opolskich. Przy jego pomocy udało się pozyskać pierwszych inwestorów. Od tego momentu wyraźnie wzrosło zainteresowanie terenami inwestycyjnymi i kolejne firmy zaczęły lokować się w strefie.

 

Obecnie na terenach inwestycyjnych przy A4 funkcjonuje 10 firm, 2 są w budowie, a kolejne 2 przygotowują dokumentację budowlaną i na dniach rozpoczną budowę. Pracuje tu około 3000 ludzi, a bezrobocie w gminie zlikwidowane zostało do minimum.

 

- Roczny wpływ z tytułu podatków od firm ulokowanych w strefie wynosi 4,5 mln i jest to 50% zadłużenia gminy - podaje burmistrz.

 

Tadeusz Kauch wymienia wiele spraw, które za jego rządów udało się wykonać. Są to między innymi: budowa gimnazjum z halą sportową oraz nowej oczyszczalni ścieków, przebudowa dróg lokalnych, chodników, zmodernizowanie oświetlenia ulicznego, budowa świetlic m.in. w Niezdrowicach, Starym Ujeździe, Zimnej Wódce, Sieroniowicach, Balcarzowicach (za rok rozpocznie się budowa świetlicy w Nogowczycach), zmodernizowanie szkół i przedszkoli, utworzenie domu seniora, żłobka, budowa stadionu w Ujeździe, zmodernizowanie ujejskiego stawu, budowa drogi śródpolnej (Starostrzeleckiej) w mało znanej wówczas technologii betonowej...

 

- Trudno wymienić wszystko - przyznaje burmistrz. - Od lat gmina skutecznie zabiega o środki zewnętrzne. Zrealizowaliśmy projekty o wartości ponad 133 milionów złotych, a wartość dofinansowania przekroczyła 87 milionów. Zainicjowałem wiele wydarzeń kulturalnych, jak Targi Panieńskie, Noc Świętojańska, bieg Kartofelek. Wszystkie jednostki OSP mają wyremontowane remizy, dysponują wysokiej klasy sprzętem ratowniczym. Na poddaszu budynku urzędu funkcjonuje Inkubator Przedsiębiorczości, który za niewielką opłatą udostępnia początkującym firmom umeblowane pomieszczenia biurowe z dostępem do mediów. W najbliższych latach powinna ruszyć budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. To odciąży miasto, ruch zmaleje...

 

Jedyną niezrealizowaną inwestycją jest modernizacja rynku w Ujeździe, ale - jak wyjaśnia burmistrz - to z przyczyn od gminy niezależnych (gmina czeka na wyrok sądu, który rozstrzygnie spór o grunt).

 

- W sierpniu miałem udar, trafiłem do szpitala i na rehabilitację. Nie mogę walczyć o ponowną kadencję, bo zdrowie mi nie pozwala - mówi Tadeusz Kauch. - Zostawiam gminę w dobrej kondycji. Nadal będę wspierał jej rozwój, w końcu jestem jej mieszkańcem.

 

Tadeusz Kauch w wyborach samorządowych 2018 będzie ubiegał się o mandat radnego powiatowego.

 

- Przyłączam się do tych mieszkańców, którzy żałują, że Tadeusz Kauch nie będzie już burmistrzem - mówi Karol Cebula. - Dziękuję Ci, Tadeuszu, za wszystko, co zrobiłeś w ciągu 20 lat i wierzę, że jako członek rady powiatu będziesz służył swoim doświadczeniem - dodaje Cebula.

 

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2018 - 10:24

   A co  w  ciągu  dwoch  dekad     zrobił   burmistrz  miasta i gminy   strzelce opolskie?   NIC

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2018 - 17:40

mnie chcial ale do tej pory mu sie to nie udało,czekam na rozstrzygnięcie SKO. Mam nadzieję że przyzna mi racje a wtedy pociągne do odpowiedzialności urzędników i kierowników 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2018 - 20:54

   A po co ci   pseudowyroki SKO ?   Przedzież jest   wyrok  Sądu Najwyższego ?   Nie tylko ty   szykujesz  się na  goca. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Październik, 2018 - 18:13

Jaki wyrok SN ?

Szczegóły proszę

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2018 - 18:03

Nawet fakt, że nie lubisz Goca nie upoważnia Cię do zaczynania zdania od "mi". Poducz się trochę i zaczynaj zawsze od "mnie" - z wielkiej, oczywiście litery.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2018 - 20:57

  Szanownemu  przedmowcy   nie zależy  aby konkurować z prof Moodkiem . Szanownemu przedmówcy  zależy na odzyskaniu  pieniędzy  '' skradzionych '' przez   lubianego czy też nie  Goca 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2018 - 17:32

Aco robi  nasza rada narusza RODO- sprawa w prokuraturze 

wydaje uchwały z naruszeniem Konstytucji  RP 

radny Bischoff truje chodniki  randupen  bo mu wolno  

a Urbaniak, Małycha i Knopik chronia sobie wzajemnie i  Gocowi dupę 

opłata adiacencka to dla kogo i po co uchwalona przez m.innymi tych którzy sa radnymi i którzy sie starają o reelekcję

chodniki do wsi Rożniątów,Kalinów i inne

"kwitnące" i zadłużone Strzelce z najlepiej zarabiającym burmistrzem, kto mu to przyznał? Radni 

 

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Październik, 2018 - 18:09

A co by bylo bez Goca nie bylo b reklamy w telewizji i afery arakowej na basenie nie bylo by afery sciekowej na wysypisku smieci Danka Wedanowa nie pierdolila razm z przebranym za mysliwa głupot na sesjach byloby nudno a tak to przynajmniej powtórka z PRL a i znajomki mają dobrze płatną pracę i ale jest ok.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Październik, 2018 - 08:46

prokuratura włsnie prowadzi dochodzenie w sprawie  ujawnienia danych osobowych przez strzelecki ratusz i Rade Miejska. Czyzby tak "zacowna" instytucja z Gabusia i Tadkiem na czele mieli w głebokim poważaniu obywatelitego miasta. A może obywatele wkoncu tez  zrobia to samo  idac do urn i spuszcz ta cała  klike do szaletu gdzie ich miejsce. 

Odpowiedz