fbpx Kto nas opluwa?! | Strzelec Opolski

Kto nas opluwa?!

Kto nas opluwa?!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Osiemnastego marca 2018 roku na profilu facebookowym wsi Żędowice pojawił nietypowy wpis. Osoba podająca się za Edytę Sładkowską nawołuje w nim mieszkanki Żędowic, aby nie chodziły sprzątać kościoła. Podajemy imię i nazwisko tej osoby, ponieważ ewidentnie zostało tu założone fikcyjne konto tylko po to, by obrażać i poniżać mieszkańców wymienionej wioski i ich uczucia religijne. Na forum rozgorzała dyskusja między żedowicznami, która tylko nakręciła hejterkę do dalszego działania. W kolejnych wypowiedziach Edyta obrażała konkretnych mieszkańców Żędowic, podając ich imiona i nazwiska.

 

Społeczność wsi nie pozostała bezczynna. Szybko zorganizowano spotkanie i zgłoszono zniesławienie na policję. W spotkaniu uczestniczyło około 40 osób, a pod wnioskiem podpisała się piątka bezpośrednio pokrzywdzonych. Po 22 marca wpisy przestały się pojawiać.

 

27 lipca poszkodowani z Żędowic otrzymali pismo o umorzeniu postępowania w ich sprawie z powodu niewykrycia sprawcy. Gdy wieść rozeszła się po wiosce, hejterka znów się uaktywniła. Jej wpisy są wulgarne, obsceniczne, obrażają uczucia religijne. Pojawiają się w nich imiona i nazwiska kolejnych osób. Administratorzy profilu Żędowice zablokowali konto Edyty Sładkowskiej, ale zostało utworzone nowe o tej samej nazwie. Mieszkańcy się bezradni.

 

- Dzwonili do mnie krewni z Niemiec i pytali, co się u nas w Żędowicach dzieje - mówi jedna z kobiet. - Nie wiedziałam o co im chodzi, a oni czytali mi kolejne wpisy. To wszystko idzie w świat - mówi zrozpaczona. - Jeśli tylko dowiemy się, kto to robi, będziemy wychodzić z prywatnymi oskarżeniami przeciw tej osobie.

 

- To musi być ktoś stąd - dodaje inna mieszkanka. - Te wpisy zawierają wiele informacji na temat konkretnych osób i ich prywatnych spraw. Chcemy ujawnić, kto za tym stoi, upublicznić to, żeby pokazać, że takie zachowania są niedopuszczalne i będą piętnowane.

 

- Nie musimy się lubić, ale powinniśmy się szanować - mówią zgodnie kobiety.

 

Niektóre z wpisów Edyta po kilku dniach usuwa, niektóre są cały czas widoczne w internecie.

 

Co na to wszystko policja i prokuratura, które przez kilka miesięcy zajmowały się sprawą? Ze względu na ważny interes społeczny prowadząca postępowanie prokurator Katarzyna Celińska zdecydowała się na wszczęcie śledztwa z urzędu, ale miesiące działań organów ścigania nie przyniosły rezultatów. Jak wspomnieliśmy, pod koniec lipca pokrzywdzeni otrzymali informację o umorzeniu postępowania.

 

- Policjanci z Zawadzkiego przyjęli zawiadomienie od pokrzywdzonych i prowadzili dochodzenie pod kątem art. 212 par.1 kk, mówiący o tym, iż osoba, która pomawia inną osobę, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku - informuje Paulina Porada, rzecznik strzeleckiej policji.

 

Pomimo zebrania dość obszernych materiałów, nie udało się ustalić sprawcy czynu.

 

- Wystąpiliśmy do właściwego portalu o udostępnienie informacji na temat IP sprawcy, ale do dzisiaj nie dostaliśmy odpowiedzi - podaje Katarzyna Celińska, prokurator prowadząca postępowanie. - Jeśli tylko pojawią się nowe okoliczności, wrócimy do tej sprawy. Umorzenie postępowania nie oznacza, że sprawa zostaje zapomniana.

 

Potwierdza to rzeczniczka policji.

 

- Policjanci, umarzając sprawę, w dalszym ciągu prowadzą czynności wykrywcze. Przy nowych pojawiających się informacjach i dowodach natychmiast treści te weryfikują - zapewnia Paulina Porada.

 

W obecnej sytuacji mieszkańcy Żędowic powinni zgłosić na policję, że w internecie pojawiły się kolejne obraźliwe wpisy i wierzyć, że sprawca w końcu zostanie wykryty.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
W rowie leży dzik...
Oszukują na „policjanta”
Korki nieuniknione
Jedyny taki...
Triathlonista z Nowowiejskiej
Pisał o Katyniu, spoczął przy matce
Pieniądze dla nauki
Dachowanie i wypadek

Komentarze

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 11 Wrzesień, 2018 - 15:58

Sledztwo umorzone, a dochodzenie nadal trwa? To ciekawe, bardzo ciekawe...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 11 Wrzesień, 2018 - 16:37

Policja powinna sprawdzic numer IP z jakiego komputera loguje sie konto na facebooku. Odpowiednie pismo z strony policji do facebooka i maja wszystkie dane. W czym problem ? to nie sa czasy kiedy bylo sie bezkarnym w internecie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Wrzesień, 2018 - 11:34

Dobrze by było tą sprawę wyjaśnić bo środowisko jest małe a wielu niesprawiedliwie było posądzanych i pomawianych o pisanie tych głupot,jak ktoś coś ma do zedowickiego księdza to wywalić mu to w twarz bo zasługuje na krytykę a nie pisać anonimowo tekstów które faktycznie mogą obrażać ludzi. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Wrzesień, 2018 - 17:16

a dlaczego pani/pan tak anonimowo krytykuje postępowanie kapelonka?

 

Portret użytkownika Zdziwony
Wysłane przez Zdziwony (niezweryfikowany) w 16 Wrzesień, 2018 - 13:42

"- Policjanci z Zawadzkiego przyjęli zawiadomienie od pokrzywdzonych i prowadzili dochodzenie pod kątem art. 212 par.1 kk..."

Mowa tu o przestępstwie.

Dalsze paragrafy to:

"§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego."

Jeśli jest tak jak napisano:

"- Wystąpiliśmy do właściwego portalu o udostępnienie informacji na temat IP sprawcy, ale do dzisiaj nie dostaliśmy odpowiedzi - podaje Katarzyna Celińska, prokurator prowadząca postępowanie."

To tu chodzi o przestępstwo.

Tu Prokurator ma prawo  wystąpić do sądu o zmuszenie właściciela portalu do ujawnienia adresu IP. Może też zastosować środek przymusu bezpośredniego z zabezpieczeniem sprzętu, aresztem tymczasowym( do 3 miesięcy lub do czasu rozprawy)włącznie...
Tak niedawno postąpił jeden Prokurator , bez żadnej dyskusji, oporów, itp...

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 16 Wrzesień, 2018 - 21:31

Przy takim spadku ludnosci ( 17%) za dziesiec lat. Zawadzkie zostanie wiocha (mala wioska): Chyba ze burmistrz Zawadzkigo polaczy do Zawadzkiego Zedowice i Kielcze i stworzy duze Miasto —miejsko/wiejskie Tak jak w przypadku kolonowskiego.Burmistrz kolonowskiego polaczyl Fosowskie do kolonowskiego i Kolonowskie otrzymalo prawa miejskie.Fosowskie bardzo duzo zaplacilo za te prawa miejskie A pensja Burmistrza wzrosla dwukrotnie.No bo to teraz burmistrz miasta a nie wsi Kolonowskie 

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 17 Wrzesień, 2018 - 13:50

Oczywiscie ze w 1973 roku. Wtedy Fosowskie zostalo polaczone z kolonowskiem.I tylko przez to polaczenie Kolonowskie otrzymalo prawa miejskie.

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 18 Wrzesień, 2018 - 09:10

Gdyby Fosowskie nie zostalo polaczone z kolonowskiem,Kolonowskie nie otrzymalo by nigdy praw miejskich 

Odpowiedz