fbpx Czy gmina zbankrutuje? | Strzelec Opolski

Czy gmina zbankrutuje?

Czy gmina zbankrutuje?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Nie ma prawnej możliwości, aby gmina ogłosiła bankructwo, jednak kondycja gminnych finansów w Zawadzkiem jest zła. Wszystko za sprawą nieprzewidywalnie niskiej subwencji oświatowej...

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kiedy jesienią 2017 roku konstruowany był budżet na rok 2018, skarbnik gminy, Karina Nowak, wyliczyła prognozowaną wysokość subwencji zgodnie z wytycznymi podanymi przez ministerstwo finansów. Robią tak wszystkie samorządy. Na początku roku, zazwyczaj w lutym, gminy otrzymują informację o ostatecznej kwocie subwencji. W Zawadzkiem w ostatnich latach zazwyczaj było to mniej, niż wychodziło w jesiennych prognozach, czasem nawet o 200 tysięcy złotych. Niestety, mechanizm obliczania subwencji jest taki, a nie inny i gminy nie mają na to wpływu.

 

W tym roku gmina Zawadzkie otrzymała subwencję oświatową niższą o 742 tysiące złotych!

 

- To cios poniżej pasa, jeszcze nigdy tak nie było - mówi skarbniczka. - Udało nam się osiągnąć konsensus budżetowy, zaplanować wydatki. W budżecie mamy tylko dwie inwestycje, które wiążą nas umowami, nie możemy się z nich wycofać.

 

Sytuacja, w jakiej znalazł się samorząd, jest naprawdę niewesoła. Karina Nowak przyznaje, że brakującej kwotę w budżecie nie da się znaleźć w samej oświacie, zacisnąć pasa będą musiały wszystkie gminne jednostki organizacyjne.

 

W chwili obecnej subwencja oświatowa w gminie Zawadzkie nie wystarcza nawet na wynagrodzenia nauczycieli. Aby opłacić pensje pedagogów, do subwencji wynoszącej 5 883 750 zł, trzeba dołożyć 1,2 miliona złotych i pokryć resztę kosztów: utrzymanie budynków, personelu, zakup pomocy naukowych itp. W sumie gmina w 2018 roku do przedszkoli i szkół będzie musiała dołożyć ponad osiem milionów złotych!

 

Oświata jest ważna i pieniądze na ten cel muszą się znaleźć. System w gminie Zawadzkie jest bardzo przyjazny dla mieszkańców: w każdej miejscowości jest przedszkole i szkoła. Nasz samorząd, jako jeden z nielicznych w okolicy nie musiał się martwić kosztami likwidacji gimnazjów: tu w każdej z wiosek i w mieście funkcjonowały osobne placówki, które stopniowo stają się częścią podstawówek. Ministerstwo jednak tak pozmieniało wskaźniki, że pieniędzy ujęto nam w inny sposób. Na wysokość subwencji wpływ ma liczba uczniów oraz nauczycieli ogółem, która w przypadku gminy Zawadzkie nieznacznie spadła. Przed władzami gminy wielkie wyzwanie: jak przerobić budżet, aby udało się dopiąć plan dochodów i wydatków na 2018 rok?

 

- Sprawa jest poważna, ale musimy się z nią zmierzyć - mówi burmistrz Mariusz Stachowski. - Zorganizowałem już spotkanie z dyrektorami szkół, wszyscy dołożą wszelkich starań, aby znaleźć oszczędności. Trzeba się z tym uporać, od tego jesteśmy.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Żłobek otwarty
Gala dla wybranych
Warto spróbować
Zapowiedzi wydarzeń

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2018 - 12:44

Cóż to 700 tys deficyt rozwala budżet organu który ma do dyspozycji około 30 mln. Coś jest nie tak.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Marzec, 2018 - 14:44

Jaśniej- trzeba to otwarcie powiedzieć- zmierzą się z tym kieszenie mieszkańców.Jak się chce powiedzieć ''a''to trzeba i powiedzieć ''b''.

Portret użytkownika Voc
Wysłane przez Voc (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2018 - 16:11

Pozwalniac katechetow ; juz bedzie oszczednosc!!!po co ich utrzymywac a religie na salke i niech ksiadz uczy tak bylo kiedys!!!A nie jacys pseudo nauczyciele kase zadarmo biora!!!!!!!!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2018 - 18:12

zas sie podniesie podatki , opłaty za śmieci i wodę.

wyjdą na swoje i to z nawiązką.

W końcu i tak za fanaberie zapłacą mieszkańcy

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2018 - 19:57

Chyba czegoś nie rozumiem. Czytając fragment: "skarbnik gminy wyliczyła subwencję zgodnie z wytycznymi podanymi przez ministerstwo finansów. Robią tak wszystkie gminy"" - wydawać by się mogło,że wytyczne ministerstwa są takie same dla każdego samorządu. Inaczej mówiąc "mechanizm obliczania subwencji" jest taki sam dla każdej gminy. Co więc się stało, że przez nieoczekiwanie niską subwencję oświatową dla Zawadzkiego zabrakło 742 tys zł??? Logicznie mysląc wszystkie gminy powinny miec "zrujnowany" budżet, bazują przecież na takich samych wytycznych ministerstwa.

To wina wytycznych, czy może złych obliczeń? Z artykułu wyczytac można, ze: "liczba uczniów w Zawadzkiem nieznacznie spadła". A tego statystyki w Urzędzie podczas wyliczeń subwencji nie ujmują? 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2018 - 20:18

Jednym zdaniem ujmując to co jest teraz to pokłosie nieodpowiedzialnych decyzji z przed lat i tyle w temacie.

Portret użytkownika Mieszkaniec Zawadzkiego
Wysłane przez Mieszkaniec Zaw... (niezweryfikowany) w 6 Marzec, 2018 - 21:58

Co z tego ze sa szkoly... W zawadzkiem szkola nie potrafi zapewnic uczniom bezpieczenstwa a niepelnosprawnym warunkow do rewalidacji i co najwazniejsze rehabilitacji. Subwencja na takie dzieci jest duza ale idzie tam gdzie dzieci musialy zostac przeniesione.

Przykre to ale prawdziwe. Szkoda ze sie o tym nie mowi. 

Portret użytkownika Mieszkaniec gminy
Wysłane przez Mieszkaniec gminy (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2018 - 07:16

Najważniejsze że wybuduje się centrum przesiadkowe.No i że na wypłatę dla burmistrza wystarcza.A powinno byc tak że burmistrz zarabia według tego co robi dla gminy,jakie ma wyniki swojego zarządzania...a nie ,że dostaje kasę bo jest burmistrzem.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2018 - 14:44

Jak ma byc dobrze jak się nie ma wyobraźni. policzmy ile kosztowało nas Paderewskiego i te działki budowlane - sprzedano 2, ul. Miarki wybudowana za włąsne fundusze, jak zmarnowano dodatni wynik finansowy po poprzedniku, jak zaplanowano budowę schetynówek przez 2 lata, na które uzyskano dopłaty 50 % i może więcej, i nic nie zrobiono bo... nie zaplanowano środków własnych. Skoro tu takie było planowanie, to się nie dziwię, że tu tez planowano i zabrakło...... Widać, że do bani jest planowanie i liczenie a w cenie sa ciągle wizje, podwyzki i centrum Przesiadkowe. Nie chcę już więcej wymieniać. Możę czas już najwyższy wymieć część te ekipy. Jakieś takie mętne okólniki ile uczniów itp, ile to powinno być i wychodzi prawie minus 800 tyś. Proszę  pokazć jak liczono to może internauci pokażą jak nalezy policzyć dobrze. Niby dobrze, a brakuje kasy, Może by tak jak przewodniczącego wysłać niektóre osoby do biblioteki zanim się ją zlikwiduje.

Portret użytkownika czytelnik ze wsi
Wysłane przez czytelnik ze wsi (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2018 - 21:24

Panie Radny ale czy inwestycje wodne i kanalizacyjne nie planuje się i zatwierdza uchwałą? Udderz się pan w klatę przypomnij jak ześ głosował?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Marzec, 2018 - 07:57

Po pierwsze nie radny, po drugie nie widzę zwiazku w teh dyskusji dot. kanalizacji i inwestycji wodnych. Mówimy o oświacie.

Odpowiedz