fbpx Zdrowiej ze Strzelcem | Strzelec Opolski

Zdrowiej ze Strzelcem

Jak uniknąć urazów podczas treningów?

Rozmowa z dr. Krzysztofem Mehlichem, fizjoterapeutą ze Strzelec Opolskich, adiunktem Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

Współcześnie coraz więcej osób dba o formę. Jednak ćwiczenia wiążą się z ryzykiem urazów. Czy da się ich uniknąć?

- Niebezpieczeństwo wystąpienia urazów można minimalizować, ale całkowicie uniknąć się go nie da. Trzeba jednak rozróżnić dwa rodzaje aktywności – trening sportowy i ruszanie się na poziomie rekreacyjnym. Pierwszy rodzaj wiąże się z wysiłkiem wychodzącym poza fizjologiczne możliwości i dotyczy sportowców wyczynowych. Drugi rodzaj najbardziej odpowiada naszemu poruszaniu się w życiu codziennym i to on zapewne interesuje Czytelników. Możemy podzielić go na trzy poziomy: niski, średni i wysoki.

Masło tak, aspiryna - nie

O tym, jak dbać o serce, rozmawialiśmy z kardiologiem Piotrem Faryanem.

Skąd biorą się choroby serca? Czy możemy im zapobiec?

- Na rozwój chorób z kręgu sercowo-naczyniowego wpływ mają dwa rodzaje czynników: genetyczne i środowiskowe. Na te pierwsze nie mamy wpływu - dziedziczymy po rodzicach wszystko co dobre, ale zdarza się także, że w spadku dostajemy geny gorsze, wywołujące różne choroby. Z kolei druga grupa w znacznej mierze może być przez nas modyfikowana. Mówimy tu o czterech głównych środowiskowych czynnikach ryzyka wystąpienia miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego, na które możemy wpływać. Pierwszym jest palenie papierosów i na to mamy wpływ od początku do końca. Palenie powoduje wiele chorób. Drugim jest nadciśnienie tętnicze. Samo schorzenie jest najczęściej uwarunkowane genetycznie, ale w zależności od jakości i konsekwencji w stosowanej profilaktyce i leczeniu znacznie może maleć ryzyko rozwoju chorób i ich powikłań. Podobnie jest z cukrzycą i hiperlipidemią [podwyższony cholesterol - przyp. red.] - kolejnymi dwoma czynnikami ryzyka. Nie mamy wpływu na ich pojawienie się, ale lecząc odpowiednio możemy uniknąć innych schorzeń, w tym tych z kręgu układu sercowo-naczyniowego.

Dieta nie jest jednorazową przygodą

Coraz więcej Polaków ma nadwagę, na otyłość choruje około 27 proc. Większość usiłuje sama walczyć z nadmiarem kilogramów. Zaczyna stosować różne diety, zamiast pomagać sobie - szkodzi. Czym tak naprawdę jest dieta? Na co zwrócić uwagę, zaczynając przygodę ze zdrowym odżywianiem? - o tym mówi Alicja Kałka-Pisarek z Poradni Dietetycznej Zdrowa Kaloria w Strzelcach Opolskich.

Codziennie muszę przebiec parę kilometrów

Akcję Zdrowiej ze Strzelcem objął honorowym patronatem wicemarszałek Roman Kolek. Jest on od dawna propagatorem zdrowego stylu życia i aktywności w każdym wieku.

Jaki sport uprawiał Pan w młodości?

Zawsze byłem zainteresowany podnoszeniem swej sprawności fizycznej, mimo że nie posiadałem jakichś specjalnych predyspozycji i warunków fizycznych. Poza ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, rozwijałem swe umiejętności w tenisie stołowym, tenisie ziemnym, natomiast z dyscyplin drużynowych uprawiałem siatkówkę. Nawet udało mi się w okresie nauki w liceum oraz w czasie studiów uczestniczyć w ligowych rozgrywkach.