fbpx Zmień środek lokomocji | Strzelec Opolski

Zmień środek lokomocji

Zmień środek lokomocji

Artykuły : 
Numer wydania: 

Centrum przesiadkowe to w założeniu miejsce, gdzie można zmienić jeden środek transportu na inny. Takie obiekty powstają obecnie w większych miastach, aby zachęcić mieszkańców do pozostawienia samochodów i przesiadki do komunikacji publicznej. To rozwiązanie ma spowodować zmniejszenie korków w dużych aglomeracjach, a wszędzie zadziałać na rzecz ochrony środowiska: jeden pełny autobus czy pociąg emitują znacznie mniej zanieczyszczeń, niż kilkadziesiąt samochodów.

 

Kolonowskie także ma doczekać się swojego „centrum przesiadkowego”, oczywiście na miarę swoich potrzeb. Ma ono powstać przy stacji PKP.

 

O uporządkowanie tego miejsca od początku kadencji zabiega radna Helena Krasucka. Choć stacja znajduje się blisko centrum, to przy bocznej uliczce. Są tam niszczone obiekty publiczne i jest brudno. Śmieci wyrzucane są na pobliską skarpę obok rzeki Bziniczki, niszczeje budynek dworca, do niedawna stał tam stary, porysowany przez wandali przystanek autobusowy.

 

Wiatę przystanku wymieniono w ubiegłym roku. Teraz jest pomysł zagospodarowania reszty placyku przy stacji. Mają tam zostać wydzielone miejsca parkingowe dla aut, pojawią się stojaki na rowery. Zniknie część nadrzecznych chaszczy. Na kwietniowej sesji burmistrz zapowiadał, że przy peronie stanie kolejna wiata, aby podróżni czekający na pociąg mogli się schronić przed deszczem i wiatrem. Zdaniem Norberta Kostona, z przygotowaniem takiego „centrum przesiadkowego” poradzi sobie gminna spółka KGK. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy te plany zostaną zrealizowane.

 

W tym roku ma powstać dokumentacja związana z inwestycją. Tymczasem 11 maja w drodze przetargu został sprzedany za nieco ponad 50 tysięcy złotych budynek dworca w Kolonowskiem. Nabywca jest spoza terenu gminy. Procedura przygotowania umowy i spisania aktu notarialnego ma potrwać miesiąc.

 

Ciekawe, jakie plany ma kupujący: zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego 52% działki to tereny ruchu kolejowego, zaś pozostałe 48% tereny usług handlu gastronomii i rzemiosła nieuciążliwego.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
To nie są miejsca dla dzieci?
Zmiana przepisów, zmiana nadzorców
Kiedy będzie ten boks?
Wędkarze zapraszają!

Komentarze

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 23 Maj, 2018 - 14:07

Centrum przesiadkowe w kolonowskiem ? A kto bedzie sie tam przesiadal i z czego na co.Chyba z roweru na taczki.

Portret użytkownika Czytelnik nie zweryfikowany
Wysłane przez Czytelnik nie z... (niezweryfikowany) w 23 Maj, 2018 - 17:18

Nie jeden się zastanawia po co Centrum Przesiadkowe w Kolonowskim czy w Zawadzkiem? Ano po to by pozyskać kasę na remont i przebudowę tych miejsc. Obecnie jest program dofinansowania takich inwestycji i można takie miejsca jak okolice dworców przebudować i wyremontować za pieniądze pozyskane na takie cele. Czy to ważne jak się to nazwie? Czy Centrum Przesiadkowe, czy może jeszcze inaczej? Jest kasa do wzięcia na coś co obecnie straszy i jest zapuszczone, więc trzeba brać i robić, nie roztrząsać jak się ma to nazywać.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Maj, 2018 - 17:33

Dla Mieczysława nazwa jest ważna. Bo dzięki niej w jego mniemaniu dokucza obecnej władzy w Zawadzkiem. "centrum przesiadkowe" to obok znikających wysp to jego ulubiony fetysz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Maj, 2018 - 10:45

To dlaczego zrezygnowano z dofinansowania ulic m.in Powstańcow ,ato prawie mln dofinansowania było? Trzeba brać...

Portret użytkownika Henryk
Wysłane przez Henryk (niezweryfikowany) w 24 Maj, 2018 - 10:56

Raczej nie ma szans na "Centrum he he -Przesiadkowe" nikt nie chce za taka cenę podjąć się wykonania -drugi przetarg i nic ,mimo kolejnej nowej dokumentacji ( koszt) !!?? Patrząc na w BIP-ie na "rozmach działań" nieudacznika jednym słowem żal...Zawadzkie umiera.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Maj, 2018 - 12:37

A od kiedy Stachowski( bo on jest od "uśmiercenia Zawadzkiego od ewakuacji Izostalu do dziś) ma na imię Mieczysław ,przecież to Mariusz(ek)

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Maj, 2018 - 14:26

A ja jestem pod wrażeniem jak "wzorowo"  MS rozwiazał problem "mostka nie mostka"- a to przecież takie proste......

Odpowiedz