fbpx Zlikwidują OSP Żędowice? | Strzelec Opolski

Zlikwidują OSP Żędowice?

Zlikwidują OSP Żędowice?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Większość sesji 26 sierpnia w Zawadzkiem zajęła dyskusja nad zwiększeniem budżetu na remont remizy OSP w Żędowicach. Jak już pisaliśmy, burmistrz, po konsultacjach ze strażakami, uznał, że najlepiej będzie przenieść remizę do obecnego budynku świetlicy wiejskiej. Co prawda wiąże się to ze sporymi zmianami, a co za tym idzie kosztami, ale remont dotychczasowej siedziby OSP jest praktycznie niemożliwy.

 

W omawianych na sesji zmianach w budżecie uwzględniono zwiększone środki na stworzenie dokumentacji przebudowy świetlicy na potrzeby straży. W sumie projekt ma kosztować 61,5 tysiąca złotych. Radni Zuzanna Matusek, Michał Baryga i Michał Rytel zawnioskowali, aby sprawę zwiększenia środków na dokumentację głosować osobno. Jak tłumaczył Michał Baryga, przebudowa świetlicy to odrębny temat i należy go najpierw omówić, a nie głosować z całym budżetem. Zdaniem Barygi, nie ma sensu wyrzucać pieniędzy na drogi projekt, skoro gmina i tak nie ma środków, aby wykonać remont w świetlicy. Według radnego pozycję zwiększenia środków na dokumentację należało wyrzucić z budżetu.

 

Burmistrz przekonywał, że dokumentacja jest potrzebna, aby pozyskiwać środki na remont. Sołtys Kielczy Jan Czanguleit, wiceprzewodniczący rady miejskiej w poprzedniej kadencji, przypominał, że umowa ze strażakami zakładała, że najpierw gmina pomoże w zakupie wozów dla OSP w Zawadzkiem i Kielczy, a następnie remiza w Żędowicach zostanie dostosowana do obowiązujących standardów. Sołtys apelował, by rada wywiązała się z tych ustaleń do końca, bo dwie wspomniane jednostki pojazdy już mają.

 

Na sesji pojawiły się sugestie, czy remiza w Żędowicach jest potrzebna, skoro pozostałe jednostki są tak dobrze wyposażone. Zdaniem przewodniczącego rady Dariusza Zajdla, za powstaniem nowego obiektu mogą się pojawić roszczenia strażaków z Żędowic, że także chcą nowy wóz... Obecny na sesji prezes OSP Żędowice, Adrian Zyzik, stanowczo odrzucił te sugestie. Przywołał, że w ostatnim czasie strażacy, w większości z własnych środków, wyremontowali jeden ze swoich wozów bojowych.

 

Dotychczasowa siedziba strażaków w Żędowicach nie spełnia norm. Jest tu za mało miejsca zarówno dla ochotników, jak i ich sprzętu. Samo dobudowanie boksu nie rozwiąże problemu. Obecne garaże usytuowane są poniżej poziomu drogi - przy każdym większym deszczu wozy bojowe stają w wodzie. Kierowcy nie potrafią otworzyć drzwi na oścież, by w garażu wejść do pojazdów, a zimą trudno w budynku utrzymać dodatnie temperatury - to tylko niektóre z problemów.

 

Ostatecznie w głosowaniu siedmiu radnych opowiedziało się za stworzeniem dokumentacji, a sześciu było przeciw. Środki na przygotowanie dokumentacji zostały zabezpieczone w budżecie.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Dodatkowe latarnie za darmo!
Kiedy to sprzątną?
Będą mieli stronę
Kostka koło żłobka

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Wrzesień, 2019 - 14:39

Rozbudowa jednostki OSP w Żędowicach jest jak najbardziej uzasadniona. Miałem okazję być u chłopaków w jednostce za zgodą ich prezesa, zostałem oprowadzony i rzeczywiście funkcjonowanie w tak małym budynku to jakaś porażka i kpina. Może warto by było poświęcić osobny artykuł, opisać ten problem i udokumentować to paroma zdjęciami, może wtedy osoby, które są przeciwne temu przedsięwzięciu zmienią swoje zdanie. Myślę że chłopaki z miłą chęcią oprowadzili by osobę która chciała by przybliżyć tę sprawę ludziom. 

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 3 Wrzesień, 2019 - 16:10

A nie da sie tych 65 tys. uszczknąć z "centrum"  przesiadkowego, na które przeznaczono ponad milion, a którego i tak się nie robi?

Swoją drogą, z pieniędzy za centrum możnaby sporo zrobić: OSP, remont Basenu Letniego, pewnie starczyłoby także na naszą wizytówkę najbiedniejszezj gminy: Basen Leśny. O "mostku" na Koronczoku już nie wspomnę.

A OSP Żędowice (i OSP w ogólności) to przykład łączenia pięknego z pożytecznym. To wspaniałe, że ludzie potrafią ze sobą dzielić pasje, a przy okazji jeszcze służyć innym. I to za tak nieduże pieniądze. Ilez takich remiz można było wyremontować albo i zbudować od zera, gdbyby nie Znikające Wyspy?

Rozważania te poddaję pod namysł radnym, którzy niedługo będą głosować za milionami w budżecie na przyszły rok. Jakoś tak te miliony przechodzą wam między palcami bez większych emocji, a gdy przychodzi do spraw całkiem przyziemnych i tak naprawdę groszowych, to potraficie wnieść się na wyżyny umiejętności oratorskich i upominać się o nie jak pies o miskę wody, a to chyba nie w tym rzecz. Przez to zapamiętanie na szczegółach umnkął nam fakt, że zostaliśmy najbiedniejszą gminą w kraju, a to nie wzięło się znikąd - często dzięki decyzjom radnych straciliśmy szanse na poważny rozwój skupiając się na duperelach typu OSP (nie obrażając chłopaków z Żędowic). Burzliwa dyskusja godna ambitniejszej idei przesłoniła istotę problemu gminy, a nią jest brak perspektyw, ucieczka przemysłu, ucieczka szkół, ucieczka młodych. Któryś z racnych raczy się "poużerać" o tę kwestię? Tak pomiędzy batalią o OSP z Żędowic, a batalią o tę z Kielczy, która będzie im rzekomo zazdrosna o auto? Ludzie, co wy, w przedszkole się bawicie?

Portret użytkownika Hasło przewodnie
Wysłane przez Hasło przewodnie (niezweryfikowany) w 3 Wrzesień, 2019 - 16:22

Burmistrz na plakatach wyborczych powinien mieć hasło przewodnie" I NIE BĘDZIE NICZEGO"....trzeba było mieszkańcom od razu to zakomunikować...

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 9 Wrzesień, 2019 - 09:51

Pomyslowa, ale tez kosztowna inwestycja.

Sytuacja gminy nie zezwala, moim zdaniem, na tego typu wydatki czy kredyty...

Portret użytkownika czytelnik gminy
Wysłane przez czytelnik gminy (niezweryfikowany) w 9 Wrzesień, 2019 - 11:55

Każdy rozsądny człowiek w takim wypadku by się wstrzymał z taka inwestycją, zaznaczam "rozsądny"

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 9 Wrzesień, 2019 - 17:35

Ale można przecież inaczej. Nocą wszędzie się świeci pełno niepotrzebnego światła. Miedzy 12 w nocy a 4 rano można powyłączać wszystkie uliczne lampy, bo i tak nikomu wtedy nie służą, w ostateczności zostawić co drugą czy co trzecią włączoną. Poza tym jest sporo miejsc, gdzie wcale się nie muszą świecić, jak na deptaku przy kanale czy na Znikających Wyspach. I do tego nie trzeba żadnych kredytów, a oszczędności też będą.

Odpowiedz