fbpx Zbierali dla WOŚP | Strzelec Opolski

Zbierali dla WOŚP

Zbierali dla WOŚP

Artykuły : 
Numer wydania: 

Wczesnym rankiem, 13 stycznia, już o 7.00 na ulice wyruszyli wolontariusze z toszeckiego sztabu WOŚP, który miał swoją siedzibę w sali rycerskiej na zamku w Toszku. Jego szefem była Marta Bryzik.

 

W akcję zbierania pieniędzy zaangażowało się 17 osób, głównie harcerze, działający w toszeckim szczepie „Ignis” oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Wolontariuszy w niedzielę można było spotkać m.in. w Toszku, Kotulinie, Poniszowicach, Pławniowicach i Bycinie. Fundusze zbierano głównie przy kościołach, czynnych sklepach i przy większych ulicach.

 

Suma ze zbiórki do puszek wolontariuszy oraz z licytacji koszulek, dziecięcych body, terminarzy itp. to 12 669,99 zł. Zebrano też 7,53 euro, 22 korony czeskie, 10 forintów węgierskich, 1,08 funta brytyjskiego. Zebrane pieniądze trafiły do zabezpieczonych kopert, a potem do banku w Gliwicach.

 

Jednak to nie jedyna akcja dla WOŚP w Toszku. Po raz pierwszy kilkunastu biegaczy prężyło mięśnie na mrozie na toszeckim rynku.

 

- Pomysł kiełkował od dawna. W grudniu spotkaliśmy się z Arturem Szcześniakiem, prezesem fundacji „Biegamy z sercem”, która jest organizatorem biegu orkiestrowego w Gliwicach. Zaproponowaliśmy, że zorganizujemy taki bieg lokalnie w Toszku. Fundacja przekazała nam piękne medale wraz z numerami startowymi, a my zajęliśmy się resztą organizacji - wspomina Bartek Woźniak z Toszanka Nordic Team. - Wraz z kilkoma dziewczynami z Toszanki przygotowaliśmy coś słodkiego na mecie oraz sporo gorącej herbaty.

 

W sumie na rynku do biegu zgłosiło się 28 osób oraz 4 dzieci. Nikt z uczestników nie znał trasy orkiestrowego biegu, gdyż każda z grup miała swojego prowadzącego, który wyznaczał trasę. Dzieci przebiegły dystans 1 km, natomiast dorośli byli podzieleni na 2 grupy. Biegacze zrobili 5 km, a nordic walkerzy - 6 km.

 

- W tym roku to była spontaniczna organizacja, ale podczas finału w 2020 roku planujemy zrobić to z pompą. Przygotowania rozpoczynamy już we wrześniu. Tak więc już dzisiaj zapraszamy do zarezerwowania terminu właśnie w Toszku - informuje pan Bartek.

 

Opłata startowa z biegu - 1200 zł - została przekazana w całości na WOŚP. Ponadto organizatorzy kwestowali już od rana. W sumie uzbierali 2575,35 zł.

 

Sabina Grzesik-Kandziora

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Muzyczna uczta dla ucha
Jasełka z misją
Śpiewali w nowym roku

Odpowiedz