Zatruta woda?!

Zatruta woda?!

Artykuły : 
Numer wydania: 

W środę 14 czerwca lotem błyskawicy Zawadzkie obiegła informacja, że w płynącej wodociągiem wodzie wykryto bakterie E. coli. Mieszkańcy o sprawie dowiedzieli się „pocztą pantoflową”, jeszcze po 12:30 na stronach ZawKomu, ani urzędu gminy nie było informacji o niebezpieczeństwie. 
- Podobno o skażeniu wiadomo od 12 czerwca - poinformowała nas jedna z mieszkanek gminy. - Jak można tak postępować i narażać na niebezpieczeństwo nas wszystkich!
Sprawa okazuje się bardziej skomplikowana. 12 czerwca pobierano próbki wody, ale identyfikacja bakterii trwa 48 godzin. Choć woda była skażona już 12 czerwca, to wiadomo było o tym dopiero 14. 
- Skażenie nie jest duże - uspokaja Katarzyna Kanoza, dyrektor strzeleckiego sanepidu. - Wykryliśmy od 7 do 12 bakterii w 100 ml wody, przy dużym skażeniu, potrafią ich być tysiące. Lekarze w przychodniach mają obowiązek zgłaszać do sanepidu każdą biegunkę, której powodem mogą być bakterie. W gminie Zawadzkie nie było wzrostu takich zachorowań. 
Kolejne próbki wody pobrano w piątek 16 czerwca. W 3 z 7 próbek nadal utrzymywało się skażenie, a zatem obostrzenia związane z korzystaniem z wody nadal pozostają w mocy. W poniedziałek 19 czerwca pobrano kolejne próbki, wyniki będą znane w środę. Zdaniem pracowników sanepidu nie należy wpadać w panikę. 
- Słyszałam, że niektóre osoby wyparzają wszystkie naczynia, nie jest to konieczne - uspokaja dyrektorka. - Wystarczy myć je przegotowaną wcześniej wodą. 
Prezes ZawKomu, Eugeniusz Konik także uspokaja. 
- Podjęliśmy akcję informacyjną niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości z sanepidu, około godziny 11:00 w środę - mówi. - Dzwoniliśmy do wszystkich żłobków, przedszkoli, szkół, restauracji, dużych firm, wysyłając jednocześnie komunikat drogą mailową za potwierdzeniem odbioru. Informację dla mieszkańców zamieszczono na stronach internetowych spółki i urzędu miasta, wywieszono na tablicach ogłoszeń i klatkach schodowych lokali komunalnych i budynków wspólnot mieszkaniowych. Również Spółdzielnia Mieszkaniowa po otrzymaniu komunikatu wywieszała ogłoszenia na klatkach schodowych bloków. Informację otrzymali sołtysi miejscowości Żędowice oraz Kielcza, a także proboszczowie wszystkich czterech parafii w gminie Zawadzkie, którzy o sprawie informowali wiernych w kościołach. Poinformowany został także ośrodek zdrowia NZOZ Eskulap - wylicza. 
Spółka od razu podjęła działania związane z dezynfekcją rur, trwają też poszukiwania źródła skażenia.
- Taki problem występuje w Zawadzkiem po raz pierwszy - podkreśla Konik. - Dwa tygodnie temu były silne ulewy, może przez nie bakteria dostała się do wody.          MM

Komentarze

Portret użytkownika Przypadkowy
Wysłane przez Przypadkowy (niezweryfikowany) w 20 Czerwiec, 2017 - 08:34

Panie burmistrzu,

bieżąca informacja ze strony UMiG, jak zrobił to Strzelec Opolski, pomogła by w rozwiewaniu wątpliwości i niepewności wśród mieszkańców. Tego życzymy sobie na przyszłość, jak również wyjaśnienia dlaczego przez kilka dni nie ukazały się żadne dodatkowe informacje w tej sprawie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Czerwiec, 2017 - 09:27

Jakieś dodatkowe informacje? A po co?  Nie zrozumiałeś czegoś? Zawsze znajdzie się taki co wynajdzie dziurę w całym. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Czerwiec, 2017 - 14:36

Czytaj z uwagą to nie będziesz pisł bzdur. Jeszcze raz, UMiG zobowiązany jest do bieżącego informowania mieszkańców w sytuacjach awaryjnych i kryzysowych. Po to jest strona internetowa - Strzelec Opolski potrafi, UMiG Zawadzkie nie.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 20 Czerwiec, 2017 - 09:12

Jak juz to napisal Norbi na forum... Urzednicy mieli dlugi weekend.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Czerwiec, 2017 - 11:22

owszem urzędnicy mieli długi weekend ale urzędnicy Zaw-Komu, którzy przy każdej okazji robią sobie długie weekendy, w wielki piątek też biuro było zamknięte i tak robią każdego roku, że jak jest jakiś długi weekend to zamykają biuro na głucho! czy to aby nie godzi w interes spółki i mieszkańców gminy? czy spółke stać na to, aby co chwilę mieć wolne?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Czerwiec, 2017 - 12:16

Ciężko haruja,  należy im się dzień wolnego. Żaden z was nie chciał by tak harować. 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Czerwiec, 2017 - 14:20

Ale o tym chyba decyzuje Prezes a nie pracownicy. A może Burmistcz?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Czerwiec, 2017 - 13:54

Nie rozumiem tłumaczenia p. prezesa. Były opady deszczu i bakteria dostała się do wody. W mojej ocenie to wodociąg zasilany jest woda ze sporej głębokości, a nie woda podskórna i to, że cola się dostała do wody przyczyna jest w innym miejscu.

Portret użytkownika zygfryd
Wysłane przez zygfryd (niezweryfikowany) w 20 Czerwiec, 2017 - 16:58

JESLI BADANIE BYŁO WYKONAE 12 TO DLACZEGO W SRODĘ SPRAWA ZOSTAŁA UJAWNIONA  . CZY PAN PREZEŚZDAJE SOBIE SPRAWĘ ŻE NARAZIŁ MIESZKANĆÓW GMINY NA UTRATĘ ZDROWIA Z TEGO POWODU . NALEŻY WYCIĄGNĄĆ  SUROWE KONSEKWENCJĘ WOBEC WINNYCH ZANIEDBAŃ . A TŁUMACZENIE ŻE BYŁ DŁUGI WEKEND  .  SMIESZNE  W OSCIENNYCH GMINACH JAKOŚ SPÓŁKI W PIATEK PRACOWAŁY I NIK NIE NARZEKA  TYLKO TUTAJ W ZAWADZKIEM DLUGI WEKEND WOLNE  I ZABAWA A  MIASTO WYGLADA JAK WYGLĄDA  . W TEJ SPÓŁCE POTRZEBNE SĄ ZMIANY I DYSCYPLINA  . O ORGANIZACJI PRACY NIE WSPOMNE  JAK PRACOWNICY  ZAŁATWIAJĄ  SPRAWUNKI PODCZAS GODZIN PRACY   . BO NA TO JEST PRZYZWOLENIE ZARZĄDZAJĄCYCH 

Portret użytkownika .
Wysłane przez . (niezweryfikowany) w 21 Czerwiec, 2017 - 07:47

w wodzie nie ma bakterii e.coli tylko bakterie z grupy coli.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Czerwiec, 2017 - 14:37

Jeżeli ktoś tu zaniedbał jakieś obowiązki, a jak to zrobił, to w mojej ocenie ukłony należy skierować do policji czy tez prokuratury i nie gdybać kto i co.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Czerwiec, 2017 - 15:42

Zawkom musi dobrze prosperować podobno ludzi przyjmują do roboty a roboty im ubywa na mieście słychać że ludzie chcą sie przenosić z lokalnych firm do Zawkomu czyli musi być super gut w tej firmie no ale jak tam jest według srtarej normy "czy sie leży czy sie stoi 2 mln sie należy"a ja muszę ciężko zapier....ć w Niemcach żeby płacic najdroższą wodę i śmieci w województwie opolskim i co to za Prawo i Sprawiedliwość 

Portret użytkownika Martyna Mirek
Wysłane przez Martyna Mirek w 21 Czerwiec, 2017 - 16:42

Dzień dobry, dziś o godzinie 12:00 Sanepid wydał komunikat z informacją, że woda z wodciągu w Zawadzkiem nadaje się do spożycia przez ludzi. Nie trzeba już jej przegotowywać.

 

Martyna Mirek

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Czerwiec, 2017 - 23:27

Dziękiję za info; w sumie mogła Pani jeszcze zaczekać z podaniem tej informacji, to by ludzie sobie służej ponarzekali :-)

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Czerwiec, 2017 - 20:58

Moim zdaniem na ten czas gdy woda jest skazona powinno sie do tych trzech miejscowosci czysta wode pitna dostarczac a mieszkancom w jakims stopniu umozyc oplatyza nia.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 22 Czerwiec, 2017 - 09:33

Sila wyzsza. Nikt nic nie moze za skazenie. Naturalny rozwoj bakterii. Nie bedzie upustow...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Czerwiec, 2017 - 17:29

... a może jednak ktoś może (np. awaria sieci, remont, itp.)? W obiegu zamkniętym zimnej wody jest to raczej nie do pomyślenia. Chyba że zanieczyszczenie miało miejsce w punkcie ujęcia wody - wyjaśnienia oczekujemy od Zaw-kom i UMiG Zawadzkie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Czerwiec, 2017 - 19:06

Oczekujesz ! pisz za siebie i nie na forum tylko do stosownej instytucji i nie zapomnij sie podpisać,pieniaczu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Czerwiec, 2017 - 20:20

tak, oczekują tego mieszkańcy miasta i gminy i ja. Mało tego, wyjaśnienie przyczyn zanieczyszczenia wody oraz poinformowanie o podjętych krokach, aby sytuacja taka się nie powtórzyła, należy do obowiązków samorządu terytorialnego i dostawcy wody. Niestety lekceważenie "płacącego" konsumenta to "normalka" w tym kraju.

Co do twojej osoby to, jeżeli nie możesz powstrzymać się od niegodnego kulturalnej osoby dialogu/dyskusji, to lepiej nie pisz, pieniaczu!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Czerwiec, 2017 - 03:49

Zejdź na ziemię  obudź się po prostu pieniaczu.Piana opadnie i wszyscy zapomną no przepraszam Ty nie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Czerwiec, 2017 - 07:13

Bez komentarza

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Czerwiec, 2017 - 17:29

... a może jednak ktoś może (np. awaria sieci, remont, itp.)? W obiegu zamkniętym zimnej wody jest to raczej nie do pomyślenia. Chyba że zanieczyszczenie miało miejsce w punkcie ujęcia wody - wyjaśnienia oczekujemy od Zaw-kom i UMiG Zawadzkie.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 23 Czerwiec, 2017 - 12:51

Taka awanture wyobrazam sobie po trzecim lub czwartym z kolei skazeniu systemu wodociagow - i to najlepiej roznymi bakteriami. Jednorazowa wpadka nie generuje automatycznie serii odszkodowan. Bakterie, tak jak kazdy zywy organizm tej planety, szukaja non-stop nowych obszarow wegetacji. To potwierdzi wam kazdy biolog. Nie powiem, zeby skazenie bylo nieuniknione ale zawsze moze do takowego dojsc.

Albo jeszcze innaczej: Prawo Polskie nie jest tak skonstruowane jak np. Prawo Stanow Zjednoczonych, gdzie "zbiorowe oskarzenia" prowadza - w przypadku wygranej - do odszkodowan na skale calego kraju. Przyklad: afera Volkswagena - oprogramowanie sterownika rozpoznajacego stacje diagnostyczna i przeprowadzany w niej test.   

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Czerwiec, 2017 - 13:15

Chyba nie uważasz iż sprawę zanieczyszczenia wody, bez wyjaśnienia przyczyny zanieczyszczenia przez UMiG, należy odłożyć do lamusa i czekać na kolejne zanieczyszczenie, a może i śmiertelne zatrucia u dzieci i ludzi starszych? Mi chodzi o wykluczenie ewentualnej niedbałości ze strony pracowników Zaw-kom-u. Za dużo wymagam?

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 23 Czerwiec, 2017 - 13:26

Moja wypowiedz nie tyczy sie do zapobiegania, tylko ewentualnego odszkodowania. Zdecydujmy sie na konkretny temat dyskusji...

Portret użytkownika zainteresowana
Wysłane przez zainteresowana (niezweryfikowany) w 28 Czerwiec, 2017 - 19:05

Dlaczego w momencie uzyskania informacji ny mieszkańcy gminy którzy zapisaliśmy sie do systemu sms informowania nas o różnych kryzysach nie zostalismy poinformowani droga sms o zatrutej wodzie?? Czyżby urzad zapomniał o tym systemie tak wychwalanym na łamach nr strzelca i nietyko??

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Czerwiec, 2017 - 19:13

Poczytaj dzisiejszy artykuł na wirtualnej  za co płacimy i w czym są bakterie kałowe,już ktoś wcześnie napisał że życie w niewiedzy nie oznacza że nie masz na codzień z tym kontaktu nawet w swoim domu trzymając szczoteczki do zębów w pomieszczeniu z -wc- mają bakterie kałowe i myjesz nimi zęby przykłady można mnożyć,ale po co.