fbpx Zaczęli remont, ale czy dokończą? | Strzelec Opolski

Zaczęli remont, ale czy dokończą?

Zaczęli remont, ale czy dokończą?

Artykuły : 
Numer wydania: 

W połowie marca ruszyły prace remontowe na dachu domu przy Placu Targowym 14 w Staniszczach Wielkich, który od 2012 roku jest siedzibą stowarzyszenia Ambasada Sukcesu. Stowarzyszenie stara się o przejęcie budynku za symboliczną kwotę 1000 zł. Gmina Kolonowskie, zanim organizacja osiadła w tym miejscu, planowała rozebrać budynek.

 

Przez te sześć lat nie wszystkim podobało się to, w jaki sposób stowarzyszenie zarządza obiektem. Pojawiły się głosy, że budynek szpeci wizerunek wioski i służy przede wszystkim jako mieszkanie dla prezes Ambasady Sukcesu - Sybilli Fusiarz. Ta cały czas tłumaczy, że organizacji nie stać na wynajęcie dozorcy, a nie pozostawi majątku stowarzyszenia bez opieki. W końcu radni postawili ultimatum: albo stowarzyszenie wyremontuje budynek do końca kwietnia 2018 roku, albo ma się wyprowadzić. Stowarzyszenie jesienią 2017 roku zażądało notarialnej umowy przedwstępnej, która potwierdzi, że po wymaganych remontach budynek zmieni oficjalnie właściciela. Umowy nie podpisano, bo gmina chciała najpierw zobaczyć kosztorys prac. I tak wzajemne oczekiwania rosną a porozumienia nie widać.

 

W końcu w połowie marca stowarzyszenie zadecydowało: robimy remont i wymieniło dach. W programie sesji, którą zaplanowano na 26 marca, nadal nie pojawiła się jednak uchwała o przekazaniu budynku, a w piątek, 23 marca, do Sybilli Fusiarz zadzwonił urzędnik z zapowiedzią, że wybiera się na Plac Targowy z rzeczoznawcą, który ma ocenić wartość nieruchomości. Zapowiedź wywołała konsternację: rzeczoznawca teraz, gdy jest już nowy dach, a przez te kilka lat stowarzyszenie wykonało w budynku wiele innych prac.

 

Wiceburmistrz Konrad Wacławczyk zapewnia, że szacowanie wartości to tylko formalność niezbędna do podjęcia uchwały przez radę. Sprawa budynku przy Placu Targowym jest znana od miesięcy, dlaczego gmina tak późno zabrała się do tematu? Wacławczyk tłumaczy, że wyceny są ważne tylko przez rok, więc obecnie należy wykonać nową. Inwestycje wykonane przez Ambasadę Sukcesu zostaną wzięte pod uwagę w wycenie. Inną sprawą jest, że w ostatnim czasie doszło do zmiany na stanowisku urzędniczym ds. mienia gminy, a nowa osoba dopiero wdraża się w obowiązkach.

 

Sybilla Fusiarz jest przerażona postawą gminy. Zapowiedziała, że nie będzie prowadzić dalszych remontów, dopóki sprawa się nie wyjaśni. Chce też sprowadzić własnego rzeczoznawcę, aby wycena była obiektywna.

 

Rzeczoznawcy mają się spotkać 13 kwietnia. Czy sprawa domu przy Placu Targowym 14 znajdzie wreszcie swój finał?

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Zastanów się, o człowiecze...
Z kredką w ręce
Wszystkiego najlepszego!

Odpowiedz