Zabraknie miejsc w przedszkolu

Zabraknie miejsc w przedszkolu

Artykuły : 
Numer wydania: 

Zakończyła się rekrutacja dzieci do przedszkoli na terenie gminy Strzelce Opolskie. Jak co roku jest problem z miejscami. Wolnych było 152, natomiast swoje dzieci do przedszkola zgłosiło 211 rodziców. Zgodnie z nowymi przepisami, gmina ma obowiązek zapewnić miejsca dzieciom w wieku od 3 do 6 lat. Rodzice maluchów, które się nie dostały, są rozgoryczeni.

- To jest obowiązek samorządu zapewnić opiekę przedszkolną dzieciom ze swojej gminy. Jeżeli nie ma miejsc, to trzeba podjąć jakieś działania - stwierdza jedna z mam, której dziecko się nie dostało do jednego z przedszkoli na terenie miasta.

Po weryfikacji dokumentów okazało się, że brakuje 59 miejsc dla maluchów. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przedszkoli nr 8, 9, 10.

- Podejmujemy działania w tym kierunku - przekonywał radnych burmistrz Tadeusz Goc w trakcie ubiegłotygodniowej sesji. - Sprawdzamy możliwości. Na pewno jedną z nich jest zaadoptowanie kolejnego pomieszczenia dla grup przedszkolaków w szkole podstawowej nr 7. Prowadzimy również rozmowy z odpowiednimi instytucjami, głównie nadzoru budowlanego i strażą pożarną, na temat wykorzystania budynku szkoły podstawowej nr 4. Ale w tym przypadku w grę wchodzi tylko adaptacja parteru, pozostała część do celów przedszkolnych się nie nadaje. Mogłyby tam powstać dwa odziały przedszkolne, czyli miejsce znalazłoby czterdzieścioro dzieci. Jest jeszcze możliwość utworzenia dodatkowego oddziału w Dziewkowicach. Trzeba liczyć się z tym, że będą to duże wydatki dla gminy (koszt opieki i przygotowania obiektów), które obecnie szacowane są na około milion złotych. Jesteśmy jednak na tyle zdeterminowani, żeby wszystkie nasze obowiązki i oczekiwania rodziców zrealizować do września tego roku - zapewnia burmistrz.

BB

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Będzie remont fontanny
W strażackim stylu
Pieniądze na zwierzęta
Aż miło popatrzeć

Komentarze

Portret użytkownika Jeden z rozgoryczonych
Wysłane przez Jeden z rozgory... (niezweryfikowany) w 28 Marzec, 2017 - 18:51

Chciałbym się dowiedzieć, co trzeba zrobić aby się dostać, będąc normalną rodziną gdzie dwoje rodziców pracuje? Jake zaświadczenia trzeba załatwić dla dziecka, rozwieść się czy co?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Marzec, 2017 - 16:27

 Trzeba uzboroić się w cierpliwość , bo po dostosowaniu   pomieszczeń  w szkołach wszystkie dzieci  będą przyjęte, może niekoniecznie do tego przedszkola pod domem

Portret użytkownika jeszcze raz jeden z rozgoryczonych
Wysłane przez jeszcze raz jed... (niezweryfikowany) w 29 Marzec, 2017 - 20:36

Dziękuję, naprawdę mnie uspokojiła ta odpowiedz. Ustawa o zapewnieniu opieki przedszkolnej dla trzylatków była już podpisana dawno. Więc nie rozumiem dlaczego nie podjęto tych kroków prędzej tylko jak zawsze na ostatni dzwonek. To się nie wykluło w zeszłym miesiącu.  Rok temu był taki sam problem, grono dzieci zostało w żłobku blokując miejsca dla młodszych. Z tego co pamiętam w ubiegłym roku były, aż całe dwa wolne miejsca i całonocna kolejka z komitetem, policją i telewizją. 

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Marzec, 2017 - 08:33

 Ustawę podpisano z końcem roku , ogłoszono nabór , 10 marca było już wiadomo ile trzeba  dodatkowych miejsc , następnie rodzice mieli czas na potwierdzenie . 15 marca ruszyły prace adaptacyjne nowych miejsc . Zatem argument  ,że na ostatnią chwilę  jest nietrafiony . Dzieci rodziców czynnych zawodowo już  mają miejsce ,  pozostali muszą poczekać .Jest 5.5 miesiąca na rozwiązanie . Czemu na służyć czepianie się ?  

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Marzec, 2017 - 19:29

Oboje pracujemy, jesteśmy czynni zawodowo i dziecko się nie dostało. A o obowiązku przyjęcia 3 latków od września 2017 wiadomo było przy rekrutacji w roku ubiegłym. I wcale się nie czepiam bo rozumiem, że wszyscy się starają i pewnie miejsca się znajdą ale sytuacja jest irytująca. Przepraszam najmocniej, że się czepiam.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Marzec, 2017 - 07:59

Po pierwsze nie ma obowiązku posyłania dziecka 3-letniego do przedszkola. I też nie wszyscy rodzice się na to decydują (któreś z rodziców nie pracuje albo babcia się opiekuje wnukiem). Zatem określenie z wyprzedzeniem ile miejsc jest potrzebnych chyba graniczy z niemożliwością. Chyba, że nasz gmina jest tak bogata, że stać ją by odpowiednio wcześniej przygotowac tyle oddziałów ile jest dzieci. Tylko co jeśli po zapisach okazałoby się, że stworzono (niepotrzebnie wydano pieniądze) powiedzmy jeden czy dwa oddziały za dużo? Myślę, że lepiej jesli gmina najpierw rozpozna faktyczne potrzeby i do tych potrzeb przystosuje obiekty niż miałaby w ciemno przepłacać? Coś za coś. Wszystko kosztuje i lepiej rozważnie wydawać kasę. A ludzie i tak zawsze się będą czepiać. Jak nie mozna się czepić, że coś zrobiono, to można ponarzekać, że zrobiono za późno. A jaby zrobiono za wcześnie to też byłby powód do czepiania. Mi się wydaje, że co by nie sądzić o burmistrzu to takie przygotowywanie miejsc w przedszkolach ma ręce i nogi.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Marzec, 2017 - 12:10

 Jak  to dobrze ,ze są rozsądni mieszkańcy ze zdrowym podejściem do tematu .

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Marzec, 2017 - 21:55

wiadomo a podpisanie ustawy i termin wejścia w życie  to dwie różne kwestie.

Jest to niemożliwe ,że dziecko  dwojga czynnych zawodowo mieszkańców gminy nie dostało miejsca , były 3  opcje przedszkola do wyboru . widocznie nie składaliście do 3 , tylko do konkretnego , było przepełnione i miejsc zabrakło . Trzeba czekać . 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Kwiecień, 2017 - 08:13

,,Chyba, że nasz gmina jest tak bogata". Obserwując zarobki naszych włodarzy burmistrz zarabia tyle co prezydent Wrocławia i jeszcze ma zastępców. Zarobki dyrektora SOK, basenu i kilku innych osób podległych pod UM to można stwierdzić, że Strzelce Opolskie to bogata gmina.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Kwiecień, 2017 - 11:04

 Trzeba się było uczyć . skoro mieszkańcy w demokratycznych wyborach  po trzykroić wybrali p. Goca ( przy jawnych jego i wspołpracowników ) zarobkach , to znaczy ,że zaslugują .

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Kwiecień, 2017 - 22:55

   pewnie ze zasługuja ,   no przecież  zadłużenie  11 000000   zł to  pikuś [  ok 1100  zl na każdą  osobe  naszego miasteczka ]   ..przecież  mogłbyc  bilion , a ze nie było biliona  zadłuzenia   tylko  marne 11 milionów to   nalezy się  sowita premia  , jak  w jastrzebskiej spólce węglowej  , tak  źle i tak tragicznie to w strzelcach  jeszcze nie było

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2017 - 12:08

Masz w zupełności rację! Taki poziom zadłużenia, biorąc pod uwagę potencjał gminy,  to rzeczywiście pikuś. Zwracam przy okazji uwagę, że powinieneś należycie docenić niewątpliwe talenty dobrej zmiany, która to właśnie niedawno osiagnęlą ów bilion długu publicznego. Poszło im to nawet sprawnie ponieważ na przestrzeni jednego roku zwiększyli wielkość długu o prawie 90 miliardów złotych.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2017 - 12:28

  a te   .... bilion- 90 miliardów to skąd  się wzięło ? ...

...potencjał ?   tzn   kronospan , parkowe alejki , remont rybaczówki , remont fontanny ,   wydać nie swoje pieniądze  na  cokolwiek    - pobierając za to  ponadprzeciętne uposażenie   i jeszcze uznawać to za   zaslugę    potrafi   każdy idiota

Portret użytkownika ojciec
Wysłane przez ojciec (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2017 - 01:32

Z tego co mi wiadomo - a chyba wiem lepiej oboje pracujemy, podania złożone do trzech przedszkoli i nie dostaliśmy się nigdzie, propo dziadków to chyba tylko z  służb mundurowych (nie czepiam się bo praca trudna) bo zakładając że dzieci się ma w okolicy 30 (skrajnie pózno) to nie wychodzi mi tu matematycznie możliwość posiadania dziadków emerytów. Co roku jest ten sam problem i nikt go nie rozwiązał w tym roku zostanie rozwiązany bo prawo tak nakazuje. Czy wiecie ile matek nie wraca do pracy bo nie ma co zrobić z dziecmi, nie wiecie bo z nimi nie rozmawiacie, Wieszacie jakieś plakaty aktywny powrót mamy do pracy, żałosne. Brak możliwości pozostawienia dzieci na czas pracy powoduje że matki nie wracają do pracy, trzeba poczekać powiedzcie to tym rodziną, które żyją z jednej pensji i chcą powrócić do życia zawodowego albo muszą bo ledwo co wiążą koniec z końcem. - Strzelce miasto z pasją jeden żłobek + prywatny, przepełnione przedszkola, piękne alejki w parku, rekultywowana rybaczówka, siłownie na powietrzu, kilka zakładów pracy i dużo aptek chociaż ostatnio się zamykają. Poczekamy i liczymy na Was.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2017 - 18:57

Mamy, te ambitne ,  które chcą pracować  wracają lub podejmują pracę a te które nie chcą  ciągle będą  coś wymyślały , a to brak miejsca , a to żłobek nie taki .... , program nie taki , a jak nie wiesz o co chodzi - to chodzi o kasę . Pójdzie do pracy - wyższy dochód = niższy socjal . 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2017 - 12:01

Akurat chyba jesli chodzi o żłobki to Strzelce nieźle wypada. Porównywalne miasta (Krapkowice, Kluczbork, Prudnik), nie mają żłobków lub mają z mniejszą liczbą miejsc.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2017 - 18:52

 Proszę zatem z imienia i nazwiska złożyć zazalenie  do władz oświatowych  , że dwoje czynnych zawodowo  mieszkańców gminy , czyli takich którym przedszkole jest potrzebne na  min 8 godzin  nie otrzymało miejsca w  jednym z trzech wskazanych przedszkoli .   

Skoro miejsca  dostały dzieci matek dopiero szukających zatrudnienia, , to  jest jakiś powód ,że w/w nie dostali . 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Kwiecień, 2017 - 22:50

  Kopiecie się buraki o przdszkola ?  szkoda wam  1zł  za  kolejną z   bezplatnych  godzin ?

  zaprawszmy  do usa  tam miejsce w przedszkolu  kosztuje nawe    530 dolarów  za tygodniową opiekę  tzn 2120 dolarów  miesięcznie  x 4 zł =  ok 10000zl    a wam  za pól darmo  jeszcze źle się dzieje  , buraki

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2017 - 04:30

Słuchaj kartoflu, co mnie obchodzi jakieś tam usa,tu jest inny świat inne realia,po co się wogóle odzywasz?Po co  piszesz kartoflu, tęsknisz czy jak?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Kwiecień, 2017 - 09:12

  Tak  tęskinię  za  normalnoscią  , a realia a tym kraju   maja wartośc constans.                                        [ ze wskazaniem na  -]

Odpowiedz