Za co ten tytuł?

Za co ten tytuł?

Artykuły : 
Numer wydania: 
Komentarz

Dziwne są powody uznawania zasług i doboru zasłużonych dla naszego województwa.

Pomimo zaproszenia, nie brałem udziału w uroczystości nadania Jerzemu Buzkowi tytułu Honorowego Obywatela. Nie mogę sobie bowiem przypomnieć żadnej zasługi pana Buzka dla naszego regionu.

Pamiętam za to bardzo dobrze, że chciał Opolskie wymazać z mapy województw.Pamiętacie, jak na przekór ówczesnemu premierowi, utworzyliśmy łańcuch rąk, którym opletliśmy Opolszczyznę i obroniliśmy ją przed zakusami likwidacji? Radni naszego sejmiku zapomnieli i dzięki nim Jerzy Buzek został honorowym obywatelem województwa, które przez niego mogło już od dawna nie istnieć.

Karol Cebula



Honorowy Jerzy Buzek

Jerzy Buzek jest osiemnastym z kolei Honorowym Obywatelem Opolszczyzny. Tytuł ten otrzymał w miniony piątek na uroczystym sejmiku województwa. Były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślał, że ma wiele wspólnego z Opolszczyzną: ma tu przyjaciół, walczył o rozbudowę Elektrowni Opole, wygłaszał wykłady na Politechnice Opolskiej, której jest pierwszym doktorem honoris causa.

Dziękując za nadany tytuł, Jerzy Buzek powiedział, że jest on dla niego przedmiotem dumy i wzruszenia.

- Z tym kawałkiem ziemi łączy mnie wiele doświadczeń i obserwacji, m.in. jak wzrasta poczucie tożsamości w regionie.

bea

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Październik, 2013 - 11:19

Trzeba przyznać, że komentarz Pana Karola Cebuli jest niezwykle trafny i prawdziwy. Zaskoczył mnie Pan, Panie Karolu, bardzo pozytywnie.

Portret użytkownika Horst Kurz
Wysłane przez Horst Kurz (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2013 - 18:00

Szanowny Panie Cebula, gdyby to bylo jedyne osiagniecie Pana Buzka, tez dalbym Panu racje. Nie podobaloby mi sie, ze znika moje wojewodztwo. Pana zdaniem fakt, ze raz w zyciu politycznym bylo sie innego zdania, pomimo wieloletnich osiagniec politycznych z ktorych Opolszczyzna najwiecej skorzystala, dysqualifikuje do przyznania nagrody? To przeciez dzieki takim ludziom jak Pan Buzek, jest dzisiaj ta wolnosc o ktorej na Opolszczyznie, na pewno wiecej niz w pozostalych regionach, marzylismy!

Portret użytkownika Slezak s Polska
Wysłane przez Slezak s Polska (niezweryfikowany) w 29 Październik, 2013 - 15:08

Niestety, jak zwykle Pan Cebula myli księżyc z jego odbiciem na wodzie. Jego "spostrzeżenia" mają perspektywę żaby z glinianki. "Województwo" opolskie nie obroniły jakieś pretensjonalne manifestacje ale wujek Kohl i jego mniejszość niemiecka. Teraz ten sztuczny twór, najsłabsze we wszystkich rankingach województwo, poprzez swoją nieudolność, bokiem nam wychodzi a będzie tylko gorzej. Bawmy się dalej "opolszczyzną" leżącą pomiędzy Wileńszczyzną a Rzeszowszczyzną. Pozdrowienia dla wszystkich obrońców opolskiego koryta!

Portret użytkownika Karol Cebula
Wysłane przez Karol Cebula w 29 Październik, 2013 - 20:36

Slezaku s Polska ?? Pana wypowiedż znakomicie obnaża Pańską osobowość.Zastanawiam się czy jej nie wytłuszczyć jako potwierdzenie tezy mistrza Lema.Byłbym Panu bardzo wdzięczny za ujawnienie co i jak Pański wujek Kohl uczynił by uratować nasze województwo przed zakusami Buzka.Chętnie prześlę Mu podziękowania.
A może podpisałby się Pan pod wypowiedzią ?

Karol Cebula

Portret użytkownika Slezak s Polska
Wysłane przez Slezak s Polska (niezweryfikowany) w 29 Październik, 2013 - 20:55

Dziękuję za analizę mojej osobowości. Jestem pod wrażeniem jej profesjonalizmu :). Jeśli trzeba Panu tłumaczyć dlaczego i w jakich okolicznościach zmieniono już podjęte decyzje i powołano "województwo" opolskie tzn. że:
1) albo jest Pan rzeczywiście kompletnie niezorientowany
2) albo "rżnie Pan głupa"

W jednym i drugim przypadku dyskusja z Panem nie ma sensu ponieważ:

1) albo obraża Pan interlekutora swoją niewiedzą
2) albo traktuje go Pan jak idiote.

Nie pozostaję z szacunkiem

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 30 Październik, 2013 - 06:44

Wytłumacz mi, w jakich okolicznościach i dlaczego, bez analizy osobowości - chciałbym się dowiedzieć.

Portret użytkownika dosia
Wysłane przez dosia w 31 Październik, 2013 - 00:16

Wiesz ......jest wolność i demokracja :) możesz zmienić miejsce życia na Rzeszowszczyznę. powodzenia na nowej drodze życia:)

Portret użytkownika BUBU
Wysłane przez BUBU (niezweryfikowany) w 29 Październik, 2013 - 15:57

"- Z tym kawałkiem ziemi łączy mnie wiele doświadczeń i obserwacji, m.in. jak wzrasta poczucie tożsamości w regionie."
Zastanawiam sie co ma na mysli z ta tozsamoscia?
Poczucie tozsamosci jest u nas w bardzo brutalny sposob niszczone, tepione... Nie moge byc Slazakiem bo jestem wtedy volksdeutschem, nie moge byc Opolanem bo jestem wtedy prymitywny...
Jednak racje panu p. Cebula przyznac musze.
Ciekawe jakie i z kim mial doswiadczenia?

Portret użytkownika czytelnik niezweryfikowany
Wysłane przez czytelnik niezw... (niezweryfikowany) w 29 Październik, 2013 - 16:32

A może to zrobiono "zaliczkowo". Jesteśmy na przednówku podjęcia przez amerykańską firmę decyzji o ulokowaniu dużej inwestycji, o którą walczą Strzelce Opolskie. Może p. Buzek (dzierżył przecież unijne najwyższe funkcje i ma kontakty) będzie lobbował za nami i w jakimś stopniu odwzajemni się za te zaszczyty? Oj chyba nie, przecież jest członkiem PO i może lepiej w tej sprawie spróbować z naszym natowskim generałem???

Portret użytkownika z Rychla
Wysłane przez z Rychla (niezweryfikowany) w 29 Październik, 2013 - 17:44

Akurat , już będzie lobbował .Buzek ma charyzmę śniętej ryby - tak o nim powiedział j. Korwin- Mikke, zatem siły na mozliwości przełóż .

Portret użytkownika silco
Wysłane przez silco w 29 Październik, 2013 - 21:15

Co do Buzka, pan Cebula ma zupelna racje. Tylko czy ma to jakies znaczenie dla zwyklego Kowalskiego? Tozsamosc na opolszczyznie zawsze byla wysoka bo utozsamiana z autochtonami.Od wiekow, i ani nie maleje ani rosnie.Grzecznosciowe zwroty Buzka o doswiadczeniu,dumie i wzruszeniu wypowiedziane zostaly na potrzebe chwili i zupelnie zapomniane w momencie kiedy ten pan zamknal drzwi samochodu opuszczajac Opolszczyzne.Dla mieszkancow nie ma to zadnego znaczenia. Wiekszym powodem do zmartwien sa ci ktorych wybrano do sejmiku i dzis robia takie numery.Nastepne zakusy na likwidacje wojewodztwa moga sie jedna udac.Oporu ludnosci juz chyba nie bedzie.Opolszczyzna jest najbardziej zadluzonym wojewodztwem w Polsce a ludzie chca dobrego gospodarza i nie wazne kto to bedzie ,byleby dobrze gospodarzyl.Ziemia i miasta pozostana przeciez w tym samym miejscu a krajobraz tez sie nie zmieni.

Pan Cebula czuje sie jednak bardzo rozzalony. Nie omieszkal przypomniec ze zostal zaproszony co bardziej odebralem jako- patrzcie,licza sie zemna.Ubolewa nad doborem zasluzonych bo pewnie w glebi duszy sam na takie wyroznienie liczyl.Nie ma w tym nic dziwnego.Pewne zachowania i roszczenia wystepuja u ludzi z wygorowanym kompleksem wyzszosci i glebokim przekonaniu o wlasnej nieomylnosci.Snobizm zbiera zniwo juz od etapu radnego w zwyz i z kazdymi wyborami sie nasila.Pana Cebule i pana Buzka wiele rozni ale nie moge oprzec sie wrazeniu ze macie panowie jedna wspolna ceche.Obydwoje za wszelka cene dbacie oto by byc w pierwszym szeregu.

silco

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Październik, 2013 - 07:01

Suma , sumarum ,twór zwany woj. Opolskie jak dla mnie i w mojej ocenie powinno się zlikwidować , dla dobra mieszkańców tych ziem . Nie widzę szans na poprawę stanu rzeczy , to przecież umierające wojwództwo i nic tego nie zatrzyma . Życie tu i zmaganie się z przeciwnościami jakie spotykamy na każdym kroku nie da się tłumaczyć lokalnym patriotyzmem .

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 1 Listopad, 2013 - 11:51

Przypominam, Opolszczyzny, jako nie ma regionu... Natomiast jest, województwo Opolskie, Opole...
Powinniście wszyscy, którzy tu komentowali zajrzeć do odpowiednich lektur...

Z poważaniem
Norbert Czapla

N. Cz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2013 - 15:09

Tobie radzę natomiast zajrzeć, od czasu do czasu, do słownika poprawnej polszczyzny. Gwoli ścisłości regionem - w znaczeniu historycznym i geograficznym - jest Śląsk, subregionem Górny Śląsk, a jego częścią jest Śląsk Opolski.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 1 Listopad, 2013 - 17:11

Co do Górnego Śląska, jak i przynależności Śląska Opolskiego, zgadzam się z czytelnikiem...
Do: czytelnik (niezweryfikowany), 1 listopad, 2013 - 15:09

Z poważaniem...
Norbert Czapla.

N. Cz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2013 - 18:26

Doceniam Twoją szczerość i odwagę przyznania się do pomyłki. Nie każdy to potrafi - szacunek!

Portret użytkownika BUBU
Wysłane przez BUBU (niezweryfikowany) w 1 Listopad, 2013 - 17:41

Szanowny norbi,
Opolszczyzna jako Region zawsze byla, jest i bedzie. Wystarczy zajrzec do ksiazek historycznych w ktorych Opolszczyzna odgrywa bardzo wielka role... Ja mam przed soba "Historie Narodu Slaskiego" Dariusza Jerczynskiego. Wspaniala lektura doceniana nie tylko przez Polskich czytelnikow ale i przez takich jak Prof.dr.hab. Joanna Rostropowicz, Prof. dr. hab. Jerzy Tomaszewski, Dr.hab. Tomasz Kamusella z University of St Andrews...
Wiele tam szczegolow do ktorych ciezko dotrzec dotyczyczacych takze regionu opolskiego, polecam. Skoncentrujmy sie moze na faktach a nie na Facebook-u czy forumnorbiego bo jak wiemy na Facebook-u wile sie dzieje ale ile z tego jest Prawda?
Zajmijmy sie faktami a nie fikcja....

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 2 Listopad, 2013 - 12:19

Bubu, krew mnie zalewa, gdy słyszę lub czytam z rusyfikowaną nazwę regionu Opolskiego która brzmi "Opolszczyzna".
Uważam, że to jest poprawna nazwa: Śląsk. A z poniższym twierdzeniem zgadzam się w stu procentach.
Terminy Śląsk Opolski, "Opolszczyzna" i województwo opolskie są traktowane w niektórych współczesnych opracowaniach jako synonimy i stosowane zamiennie. Nazwa Opolszczyzna to rusycyzm, który pojawia się od 1960 roku. Oznacza ono obszar, leżący w obrębie historycznego Górnego Śląska, który nabrał, na skutek procesów historycznych, odrębnego charakteru od jego wschodniej, wielkoprzemysłowej części. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie ziemie woj. opolskiego są zaliczane do Śląska, czy też samego Górnego Śląska. Pozostałe ziemie to historyczny Dolny Śląsk i ziemia wieluńska (gmina Praszka i gmina Rudniki).
Do połowy XV wieku wyróżniano region (łac.) Slesie (Śląsk) z głównym miastem (grodem) Wrocławiem oraz osobno (łac.) Opolie z siedzibą książęcą w Opolu. Przyjęcie określenia Śląsk na wszystkie ziemie wynikało z organizacji kościelnej diecezji wrocławskiej oraz nazewnictwa stosowanego przez królów Czech po przejęciu większości księstw śląskich.

Zaznaczam, że nazwa "Opolszczyzna" to nazwa narzucona przez komunistów i będę poprawiał za używanie tej nazwy nawet samego prezydenta, bo jestem rdzennym mieszkańcem Śląska i nie pozwolę na "rusyfikację"...

Z poważaniem.
Norbert Czapla


Do odsłuchu dla słabowidzących.

N. Cz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2013 - 17:18

Brawo Norbi! Poruszyłeś bardzo ważną kwestię dla Ślązaków. Mnie również boli zbyt częste operowanie przez dziennikarzy ( niestety ) sformułowaniami, w których mylą oni nazwy ( a jeszcze częściej je mieszają ) administracyjne z nazwami historycznymi i geograficznymi. Dla nich Śląsk to województwo śląskie, którego - jak powszechnie wiadomo (?) - spora część nie należy do Śląska. Publikowane są niekiedy teksty, na podstawie których można się dowiedzieć, że Częstochowa i Dąbrowa Górnicza położone są na Śląsku... Zaś rdzennie śląskie miejscowości, jak np. Strzelce Opolskie czy Zawadzkie leżą na jakiejś enigmatycznej Opolszczyźnie, a przecież znajdują się one administracyjnie w województwie opolskim, a historycznie i geograficznie przynależą do Górnego Śląska. Przypomnieć należy, iż historyczną stolicą Śląska jest Wrocław, zaś Górnego Śląska - Opole. Masz we mnie, i w wielu innych Ślązakach, sojusznika w temacie, który poruszyłeś. Pozdrowienia!

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2013 - 20:38

Norbi jeżeli coś piszesz to podawaj źródło. Chociaż sądzę, że celowo nie podałeś źródła gdyż musiałbyś napisać, że autorem tego co tu wkleiłeś i pogrubiłeś jest osoba bardzo kontrowersyjna, wręcz wyśmiewana w środowisku intelektualnym. Mowa oczywiście o Michale Smolorzu. Michał Smolorz z wykształcenia kulturoznawca z warsztatem historyka miał niewiele wspólnego. Z tego względu, że w tym roku zmarł, a o zmarłych nie pisze się źle, to przykryje kurtyną milczenia jego "twórczość". Napiszę jedynie w skrócie, że Smolorz wykazywał się aż przesadnym germanofilstwem, są i zaś tacy którzy wskazują jego polofobie. Cóż, szkoda, że znalazłeś sobie taki "autorytet" do cytowania. Zresztą jaki Norbi taki autorytet.

Portret użytkownika czytelnik-zwolennik Norbiego
Wysłane przez czytelnik-zwole... (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2013 - 07:55

To co napisał Norbi jest rzeczą tak oczywistą, że nie wymaga podania źródła dla ewentualnych cytowań. Czy ktoś piszący o ruchu Ziemi dookoła Słońca musi koniecznie powoływać się zawsze na Kopernika? Czy dlatego próbujesz kwestionować dorobek naukowy Michała Smolorza, ponieważ bez eufemizmu przedstawiał poczynania władz polskich na tej części Górnego Śląska jaka, po III powstaniu, przypadła Polsce? Norbi przecież nie o tym pisał - domaga się tylko poprawnego nazywania nasze małej śląskiej Ojczyzny. Tyle i tylko tyle, więc nie mieszaj w to nieżyjącego Michała Smolorza.

Portret użytkownika Józef Z.
Wysłane przez Józef Z. (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2013 - 08:20

Jakiej ojczyzny ? Województwo Opolskie to sztucznie utrzymywany twór który istnieje po to aby mogli obłowić się co nie którzy . Najgorsze notowania w skali kraju , ludzie żyją bo muszą , co mądrzejszy któremu zdrowie pozwala zmyka za granicę . Pozostali pracują miesiąc na to co wydają w tydzień lub dwa , nieliczni mogą pochwalić się pensją za osiem godzin pracy taką która pozwala na życie , ale czy godne to już inna sprawa . Lokalny patryiotyzm podsycany przez mądrzejszych ,ma się jeszcze dobrze , choć widać już , że ludzie nie godzą się na życie w ciemnogrodzie bez perspektyw na dalsze lata życia .

Portret użytkownika czytelnik-zwolennik Norbiego
Wysłane przez czytelnik-zwole... (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2013 - 09:14

Radzę zmienić miejsce zamieszkania i przenieść się do innego, bardziej zasobnego województwa. Radzę również nie wydawać pochopnie swoich pieniędzy i utrzymywać się z nich dłużej niż tydzień, lub dwa...Ponieważ piszesz nie na temat to, ponownie Ci radzę abyś zamiast trwonienia czasu na pisanie szukał lepiej płatnej pracy za którą przeżyjesz co najmniej o jeden tydzień dłużej niż ci, którym starcza pieniędzy tylko do połowy miesiąca...
PS. Jak sam zauważyłeś zarówno Ty jak i ja popisaliśmy sobie, w ciągu tej godziny, obok sprawy, którą poruszył Norbi.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 3 Listopad, 2013 - 13:21

Szanowny czytelniku, wystarczyłoby jakbyś zajrzał do Wikipedii... http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Al%C4%85sk_Opolski
To wiedziałbyś, że to nie jest tekst p.Smolorza i nie widzę w tym tekście nic, jak to określiłeś germanofilstwem. Prędzej jestem skłonny stwierdzić, że masz germanofobię i jesteś rusyfikatorem...
A jeśli chodzi o mój autorytet, to jest on na tyle dobry i Ty się nie musisz martwić o niego...
Ja wyżej napisałem, że: Terminy Śląsk Opolski, Opolszczyzna i województwo opolskie są traktowane w niektórych współczesnych opracowaniach jako synonimy i stosowane zamiennie. Nazwa Opolszczyzna to rusycyzm, który pojawia się od 1960 r... itd.
I że się zgadzam z tym tekstem... Ponieważ moi dziadkowie i rodzice są rdzennymi mieszkańcami Górnego Śląska i wpajali mi to przez całe życie...
Odpowiedź była kierowana do:
czytelnik (niezweryfikowany), 2 listopad, 2013 - 20:38
Z poważaniem.
Norbert Czapla


Do odsłuchu dla słabowidzących

N. Cz.

Portret użytkownika BUBU
Wysłane przez BUBU (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2013 - 13:34

Norbi, juz raz pisalem, napisze ponownie.
Slask Opolski to nie gorny ani dolny Slask!
Niby sie komuny brzydzisz a propagande siejesz!
Przypominam rok 1202!!!!

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 3 Listopad, 2013 - 13:59

Bubu...
Pisząc "Śląsk" miałem na myśli cały region razem z Wrocławiem i Opolem, a jeśli się pomyliłem, to przepraszam... Każdy człowiek ma prawo do pomyłki
A komunę nigdy nie popierałem i nigdy nie będę... A jeśli chodzi o ten Górny Śląsk, to napisałem, tylko o rodzicach i dziadkach...
Z poważaniem.
Norbert Czapla.

N. Cz.

Portret użytkownika BUBU
Wysłane przez BUBU (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2013 - 13:27

Masz racje z ta opolszczyzna, przepraszam, moj blad. Jednak na wielu starych mapach, zapisach pojawia sie nazwa "Ksiestwo Opolskie"...Wiec twirdzenie ze tereny Opolskie nalezaly do gornego czy tez dolnego Slaska jest tak samo niestosowne jak ta "opolszczyzna".... W niektorych ksiegach spotyka sie wzmianki o Ksiestwie Opolskim juz w roku 910, niestety zaden z naukowcow nie ma czasu by sie tym Zajac i to potwierdzic, a szkoda.
Do czego zmierzam? Do tego ze obojetnie co i na jakich podstawach bysmy pisali kazdy z nas bedzie sie upieral przy swoim. Czy ma ku temu jakies podstawy? Kazdy bedzie twierdzil ze takowe ma i to nie do podwarzenia... Ja osobiscie mowie o sobie tak jak i Erazma z Rotterdamu Anzelm Eforyn " Silesius non Polonus"....

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2013 - 12:34

Co do rozdawnictwa tego tytułu i osób, zgadzam się z Panem Karolem. Najpierw PIS (gdy rządził) robił wszystko by ten Śląsk Opolski zlikwidować. teraz robi to konsekwentnie PO. Ta właśnie tożsamość przekazywana przez pokolenia i nadal kultywowana w rodzinach z przełożeniem na samorządy poniżej powiatu boli ich wszystkich, bo tam jeszcze nie dotarły ich przełożenia i działania idące w przejęcie lokalnej władzy. To ich boli. Za to sięgają w różne gałęzie infrastruktury, spółek itp.jak chociażby w Sp. TracTec (czytaj KolTram) w Zawadzkiem, gdzie w głównym wydaniu TVN 24 (fakty po faktach w dniu 31.10.2013r poseł Rozenek w rozmowie z posłem PIS Waszczykowskim poruszył "przekręt" sprzedaży tej spółki za ponad 70 mln zł ze szkodą dla Skarbu Państwa co miało się odbyć z uczestnictwem v-e ministra Tomczykiewicza (PO). To jest sztuka i numer, wyeliminować ze sprzedaży konkurenta za 96,5 mln złotych Cogifer Bydgoszcz), po cichu załozyć nową spółkę "kogucik" i kupić KolTram za 20 mln, po czym za rok ją sprzedać za 98 mln, zł.
Wykupią i wysprzedają nas ze wszystkiego, a potem zlikwidują.
Jak się ma do tego p. Karolu dymisja marszałka woj. opolskiego, który jak wiemy jest z PO. Pan jest bliżej tej "władzy"

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2013 - 13:55

Możesz mi napisać co robił PIS aby Śląsk Opolski zlikwidować? Proszę o konkrety. Wiesz ja też mogę napisać, że dzisiejsza mniejszość niemiecka chce likwidacji Śląska Opolskiego. Na przykład taki poseł mniejszości niemieckiej w Sejmie, ręka w rękę głosuje z PO. To zaś sprawia, że w Polsce dzieje się coraz gorzej, a przez to młodzi ze Śląska Opolskiego uciekają na potęgę. Mogę też napisać, że sami Ślązacy chcą zlikwidować Śląsk. Choćby taki typowy Ślązak Kamil Durczok zamiast w Faktach powalczyć o Śląsk i przygotować materiał jak wysprzedają nas z wszystkiego to woli przedstawiać pozytywne informacje o Platformie Obywatelskiej. Przykładów mogę zamieścić wiele.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2013 - 14:10

To przypomnij sobie co powiedział prezes PIS o Śląsku i Ślązakach. To było tak niedawno. A Śląski od Śląska opolskiego różni się tylko dodatkiem - "opolski"

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2013 - 14:48

Przypominam sobie co PIS mówił. PIS ganił ludzi typu Gorzelik, którzy głoszą hasła: "brak sensu dalszego istnienia województwa opolskiego", "tłuszcza z biało-czerwonymi flagami", "moją ojczyzną nie jest Polska". Gdyby takie coś jak Gorzelik pojawiło się w Niemczech i głosiło hasła typu: "moją ojczyzną nie są Niemcy", "tłuszcza z flagami" to Niemcy szybko przegonili by to coś z kraju. W Polsce są jeszcze obrońcy Gorzelika i jego chorych haseł.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2013 - 15:51

Dla przypomnienia co powiedział prezes PIS -"śląskość jest pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjeciem zakamuflowanej opcji niemieckiej" - więc trzeba zlikwidować Śląsk, w tym opolski. Jak ta zakamuflowana niemieckość wyglądała polecam zaglądnąć do muzeum na Górze św. Anny

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Listopad, 2013 - 16:40

Mała poprawka. Wypowiedź którą przytoczyłeś to nie słowa Kaczyńskiego, a stworzona przez media wrzutka jaką niby miał Kaczyński zapisać w tzw. "Raporcie PIS o stanie państwa". Słowa i oskarżenia które przytoczyłeś opierają się na ordynarnej manipulacji mediów, nieprzychylnych Kaczyńskiemu, zawartością rozdziału raportu pod znamiennym tytułem „Wstydliwy Naród Polski". Zaledwie na 3 stronach, a więc z konieczności skrótowo, Kaczyński pisze tam o zjawisku coraz częstszego pisania i mówienia o polskości w kategoriach nacjonalizmu i szowinizmu (głównie Gazeta Wyborcza), a także o przyzwoleniu przez Donalda Tuska na koalicję Ruchem Autonomii Śląska. Kaczyński przypominał, że konsekwencją tej koalicji było uczynienie szefa RAŚ Jerzego Gorzelika, członkiem zarządu woj. śląskiego, w którego kompetencjach znalazła się między innymi odpowiedzialność za kulturę i sport w województwie. Ten człowiek w kampanii wyborczej mówił, „że nie czuje się Polakiem" , „że oddanie Polsce Śląska to tak jak danie małpie zegarka" i wreszcie „że Górny Śląsk ponad wszystko" co wprost nawiązuje do hymnu hitlerowskich Niemiec ze słowami pierwszej zwrotki „Niemcy, Niemcy ponad wszystko". Platforma jednak chciała koalicji, właśnie z nim i radnymi z jego stowarzyszenia a nie radymi PiS. W ramach swoich działań Pan Gorzelik za 270 tys. zł zdążył wymienić krzesełka na Stadionie Śląskim z biało-czerwonych na żółto-niebieskie (barwy regionalne). Kaczyński w tym rozdziale raportu zwracał również uwagę na nasilanie się regionalizmów, które ewidentnie szkodzą unitarnemu charakterowi naszego państwa. Jak szkodzą? Choćby przez stworzenie Kolei Śląskich. Dziś Koleje Śląskie mają olbrzymie długi, likwidują połączenia kolejowe. A przypominam, że aby stworzyć Koleje Śląskie postanowiono, pieniądze przeznaczane na trasę Tarnowskie Góry - Kielcza, przeznaczyć właśnie na Koleje Śląskie. Co skutkuje tym, że Kielcza, Żędowice Zawadzkie nie mają połączenia kolejowego z Tarnowskimi Górami, a Kolej Śląska i tak jest w długach.

Portret użytkownika Slezak s Polska
Wysłane przez Slezak s Polska (niezweryfikowany) w 3 Listopad, 2013 - 14:23

"Oddać w ręce Polaków przemysł Śląska, to jak wkładać w łapy małpy zegarek" powiedział David Lloyd George (1863–1945) – premier Wielkiej Brytanii w latach 1916–1922.
Połączenia kolejowe? A dlaczego Śląsk ma się przejmować problemami "upulszczyzny"??? Upadajcie na własny rachunek.
O tym co się działo w UM woj. śląskiego wiesz tyle co świnia o księżycu czyli to co ci w narodowo scojalistycznych pisowskich mediach politruki napisali i w eter wypluli.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Listopad, 2013 - 09:23

Nie na miejscu są Twoje próby wartościowania zachowań Ślązaków i dzielenia ich na normalnych i "prawdziwych". Z fragmentu Twojej wypowiedzi, zaczynającego się zdaniem "Możesz nawet ze złości tupać..." wychodzi (niestety) Twoja hipokryzja względem Ślązaków, wzmocniona elementami nacjonalizmu. Mam nadzieję, że doczekamy się niebawem silnego województwa górnośląskiego, w którym poszczególne instancje władzy będą sprawiedliwie podzielone między Opole i Katowice. Mam nadzieję, że zaakceptują takie rozwiązanie nie tylko śląskie "pnioki", lecz również - mający prawo do czucia się już Ślązakami - przedstawiciele co najmniej trzech pokoleń Polaków (w tym kresowiaków), którzy na tej ziemi się urodzili i uważają ją za swoje miejsce do życia.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 4 Listopad, 2013 - 13:39

Nikt nie chciałby powrotów czasów powojennych, kiedy to kresowiaków na wschodnich rejonach Polski traktowano tak jak Ślązaków, których przerzucano na ze schodu na zachód. Więc twoje słowa są nie na miejscu...
Odpowiadam do:
czytelnik (niezweryfikowany), 4 listopad, 2013 - 09:53
Z poważaniem...
Norbert Czapla

N. Cz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Listopad, 2013 - 11:50

Jak to nie na miejscu? Jak najbardziej na miejscu. Wśród Ślązaków, Niemców, Polaków są ludzie i ludziska. Wartościować zachowania Ślązaków i "ślązaków", Niemców i "niemców, Polaków i "polaków", należny zawsze i wszędzie. Trzeba to robić tak jak należy wartościować dobre zachowanie i ganić złe zachowanie. Z nacjonalizmem proszę mi tu nie wyjeżdżać. Bo jakoś dziwnie się dzieje, że gdy jakiś faszysta śląski atakuje Polaków to jakoś nigdy nie słychać, iż jego nacjonalistyczne działanie jest szkodliwe. Gdy jednak jest odpowiedź na działania nacjonalistów śląskich wtedy jest wielki halo, jak tak można? Należy zdać sobie sprawę z jednego. Jest akcja i jest reakcja. Gdy obraża ktoś twojego brata, to masz pełne prawo go bronić. I nikt nie ma prawa zarzucać ci, że jesteś zaślepionym fanatykiem swojej rodziny. Ja też mam nadzieję, że każdemu na Śląsku będzie żyło się dobrze, obojętnie czy to Ślązakowi, Polakowi, Czechowi. Bo wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy prawo do życia szczęśliwego, bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy wiarę.

Portret użytkownika Mariusz2
Wysłane przez Mariusz2 w 4 Listopad, 2013 - 14:52

Jako Ślązak z dziada pradziada śmiało mogę powiedzieć że Ślązacy czujący się Niemcami największe pretensje powinni mieć do własnej ojczyzny - Niemiec bo to za ich działaniem teraz mieszkają w Polsce, to Niemcy w swojej zachłanności chcąc zagarnąć jak najwięcej musieli ze spuszczoną głową oddać was Ślązaków o niemieckich korzeniach.

"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę" Antoine de Rivarol)

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Listopad, 2013 - 17:59

Ja natomiast, jako Ślązak z dziada i pradziada oraz z pra...pra... i czujący się Niemcem, nawet jeżeli mam pretensje to są one kierowane do III Rzeszy i jej przywódców za to co uczynili złego dla wielu narodów Europy, w tym również dla swojego. To wcale nie umniejsza mojego krytycznego stosunku względem tych Polaków, którzy - prawie 70 lat po zakończeniu II wojny światowej - szukają nadal, tutaj na Śląsku wśród moich ziomków, niemieckich faszystów czy rewizjonistów. Nas nikt nie oddał - nie jesteśmy przecież przedmiotem, lecz podmiotem w strukturze państwa polskiego oraz istotnym czynnikiem dobrych stosunków pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec.

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 4 Listopad, 2013 - 23:24

czytelnik (niezweryfikowany), 4 listopad, 2013 - 17:08

a admin kasuje ,rowno.


Admin ma rację...

Z poważaniem
Norbert Czapla.

N. Cz.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Listopad, 2013 - 18:55

Nieprawda,według mnie kasuje jedynie chamstwo i nawoływania do nienawiści co jest prawem zabronione i z urzędu ścigane.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Listopad, 2013 - 20:41

No właśnie, wg ciebie. Jeżeli nie masz pojęcia o czym piszesz to mam prośbę. Nie wypowiada się. W wypowiedziach nie było nawoływania do nienawiści. Był jad. W czystej postaci jad. Admin zrobił dobrze. Wykasował wypowiedzi, jadu nie ma. Obie strony są już spokojne. Wyżyły się. W sumie i dobrze. Lepsze wyżycie się przez internet niż argumentacja pięści. W jak każdej rodzinie czasem i awantura jest uspokojeniem tak i tu, kłótnia była i jest spokój.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Listopad, 2013 - 22:32

Jad jest owocem nienawisci i nie miej zludzen.Bedzie sie potegowal bo nienawisc rosnie miedzy rodakami.Roznice w spoleczenstwie sie powiekszaja. Tam gdzie narod dzieli sie na kilka obozow nic dobrego nie bedzie.Polska to beczka prochu z zapalonym lontem.Pytanie jak dlugi jest lont?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Listopad, 2013 - 22:17

Pod warunkiem ze nie jest zaklamana. A ta ktorej ucza od dziesiatek lat taka wlasnie jest.

Odpowiedz