fbpx Z remontu nici... | Strzelec Opolski

Z remontu nici...

Z remontu nici...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Pomnik czynu powstańczego i amfiteatr to bardzo ważne miejsca na mapie gminy Leśnica, powiatu, województwa czy regionu śląskiego. O planowanym remoncie tych obiektów na Górze Św. Anny pisaliśmy wiele razy. Z każdym kolejnym przetargiem na to zadanie ceny rosły, a dodatkowych pieniędzy na remont nie ma. Samorządy wycofały się więc z remontu, bo nie mają brakujących środków na jego sfinansowanie.

 

- Kilka lat temu z inicjatywy gminy Leśnica podjęte zostały próby wyremontowania tych obiektów. Udało się namówić do współpracy powiat strzelecki, który stał się liderem tego projektu. Udało się pozyskać środki unijne także przy dobrej współpracy z wojewodą. Pierwotny plan finansowy zakładał, że gmina dołoży 1,4 mln i drugie 1,4 mln powiat, a 8 mln zostanie pozyskane z programów europejskich Infrastruktura i środowisko. W kolejnych latach powiat i gmina zdecydowali, że dołożą po 2 mln, ale rynek zweryfikował ceny. Po prostu nas na to nie stać, musiałbym zrezygnować z wielu inwestycji ważnych dla mieszkańców gminy Leśnica, byłoby to nierozsądne z poziomu gminy - mówi burmistrz Łukasz Jastrzembski.

 

Samorządowcy poinformowali o swojej decyzji ministerstwo kultury, które miało dotować inwestycję, jednak nie zwiększyło puli środków po tym, jak inwestycja zdrożała.

 

- Spróbuję jeszcze napisać pismo do premiera Morawieckiego, żeby rządzący się zreflektowali i pomyśleli, jak będzie przebiegać setna rocznica powstania śląskiego. Te obiekty są własnością Skarbu Państwa. My jako samorządy nie możemy dokładać, bo nie mamy z czego i stoimy pod ścianą - mówi starosta Józef Swaczyna.

 

JOK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Casting do musicalu
W Dolnej królowała siatkówka
W Porębie to tradycja
Wspólne wyjazdy integrują

Komentarze

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 2 Lipiec, 2019 - 12:46

Amfiteatr na Gorze Sw. Anny. Taki obiekt! Tak zaniedbywany!

Kazdego rodzaju impreza moglaby byc tam organizowana. Kto byl na Igrzyskach Rockowych, ten wie ;-))

Odpowiedz