Z Czechami im po drodze

Z Czechami im po drodze

Artykuły : 
Numer wydania: 

Wiata w Gąsiorowicach swego czasu została wybudowana w ramach projektu transgranicznego realizowanego z Czechami, których partnerem była gmina Jemielnica. W tym roku samorząd znów chce połączyć siły z czeskimi sąsiadami z Hranic i wspólnie z nimi ubiegać się o środki na projekt, który po polskiej stronie dotyczy ożywienia spichlerza w Jemielnicy.

- Właściwie jest to drugie podejście do współpracy w celu realizacji tego projektu - przyznaje wójt Marcin Wycisło. - W ubiegłym roku mieliśmy gotową dokumentację, projekt przeszedł nawet wstępną ocenę, która wypadła pozytywnie, ale nasi partnerzy z Hranic w ostatniej chwili wycofali się ze współpracy, bo nie mieli środków w budżecie. W tym roku pomysł powrócił.

Czesi u siebie zamierzają otworzyć muzeum starodruku. Polacy chcą wykonać instalację elektryczną w spichlerzu, ogrzewanie obiektu, przebudować klatkę schodową i zorganizować wystawy poświęcone historii piśmiennictwa i rzemiosła.

- Nie mamy jeszcze pewności, że projekt uda się zrealizować - zaznacza wójt. - Do końca czerwca należy złożyć fiszkę projektową w biurze projektów transgranicznych w Ołomuńcu. Do końca września - sam projekt. Dopiero później nastąpi weryfikacja pomysłu i zapadną decyzje o przyznaniu dofinansowania - dodaje.

JK

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Może Annaland pomoże
Ogrodzenie ochroni boisko
Młodzi mistrzowie ortografii
Gmina sprzedała...
Modlą się w Gąsiorowicach
Kto ma wsparcie w rodzinie...

Komentarze

Portret użytkownika Tomasz Niemiet
Wysłane przez Tomasz Niemiet (niezweryfikowany) w 17 Maj, 2017 - 00:31

Artykuł jest napisany tak, ze nic nie wiadomo z niego.

Pytania do autora artykułu:

1. Jaka instytucja przyznaje środki? 

2. Jaka jest maksymalna pula środków do zdobycia?

3. Jakie są warunki wystąpienia o dotację projektu?

Nie rozumiem warunków....co ma wspólnego spichlerz w Jemielnicy z muzeum starodruku w jakieś czeskiej miejscowości? Czy warunkiem dotacji jest dobranie sie miejscowości w pary (nawet jak projekty obu wsi nie są związane ze sobą?)...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Maj, 2017 - 00:38

Panie Wójcie Gminy Jemielnica Marcinie Wycisło, mam takie pytanie, czy Pan jest w pracy przytomny lub inaczej czy Pan ma klapki na oczach? Strzeleckie wodociagi doją mieszkańców Gminy Jemielnica pełną parą, a Pan coś robi w tym kierunku aby temu zapobiec? Jak pokazuje histora, nie, kompletnie nic Pan z tym nie robi! Jedynie co Pan robi to tylko z siebie pośmiewisko. A powiedzmy ludziom otwarcie

1m3 wody w gminie jemielnica kosztuje 3,61 brutto w gminie izbicko 2,95 brutto

opłata stała w gminie jemielnica kosztuje 6,93 brutto w gminie izbicko 2,70 brutto.

Warto dopowiedzieć że prezesi wodociągów zarabiają ok. 20 000 na miesiac. 

Panie Wójcie Gminy Jemielnica Marcinie Wysisło jest mi wstyd, że Gmina Jemielnica ma takiego wójta. 

Szanowna redakcjo strzelca opolskiego prosze w najbliżym wydaniu gazety przedstawić mieszkańcom wyżej wymienione ceny. Niech ludzie w koncu zrozumieją z jaka patologią mamy do czynienia.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Maj, 2017 - 12:39

Mogę zrozumieć twoją irytację dotyczącą cen wody, bo każdy chciałby płacic mniej, mogę też zrozumieć irytację z wysokosci zarobków Prezesów SWIK, bo kazdy chciałby dobrze zarabiać, ale nie mogę zrozumieć dlaczego podajesz nieprawdziwe informacje dotyczace cen wody w Izbicku.
Z Uchwały Rady Miadta Opola z dnia 24 listopada 2016 r. zatwierdzajacej taryfy (także dla Izbicka) wynika, że woda w Izbicku kosztuje 3,56 zł brutto,a opłata stała 10,15 zł. brutto i 5,08 zł. brutto w zależnosci od grupy taryfowej.

Uchwała

http://prawomiejscowe.um.opole.pl/institution/18386/legalact/5200/18386

Portret użytkownika Popek Niewiem
Wysłane przez Popek Niewiem (niezweryfikowany) w 20 Maj, 2017 - 22:57

Ty - koleżko od jęczenia na temat wodociągów? Masz pomysł, jak zaradzić dojeniu przez wodociągi? Jak tak, to powiedz co powinien był zrobić wójt? Jaka jest twoja recepta?

Odpowiedz