fbpx Woda droższa, choć tańsza | Strzelec Opolski

Woda droższa, choć tańsza

Woda droższa, choć tańsza

Artykuły : 
Numer wydania: 

Gmina Kolonowskie od lat inwestuje w sieć wodociągową i kanalizacyjną. Ścieki są tu odbierane od wszystkich gospodarstw w ścisłej zabudowie, a najstarsze wodociągi pochodzą z lat 90. XX wieku. Nie ma już rur azbestowych. Inwestycje wiązały się z kredytami, a więc ze stosunkowo wysokimi cenami za dostarczanie wody i odbiór ścieków. Władze gminy zwracają też uwagę, że utrzymanie sieci na naszym terenie jest kosztowne ze względu na duże rozproszenie zabudowy. Dla przykładu w gminie Kolonowskie wodociąg jest dwa razy dłuższy niż w Zawadzkiem, które ma dwa razy więcej mieszkańców.

 

Gmina, aby złagodzić koszty dla mieszkańców, od lat stosuje dopłaty do każdego metra sześciennego wody i ścieków. Nowy rok budżetowy to obowiązek przyjęcia po raz kolejny wysokości dopłat do wody i ścieków. Obecnie wysokość stawek taryfowych analizuje i zatwierdza Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie. Stawki ustalane są na trzy lata z góry.

 

Od czerwca 2018 roku cena taryfowa dla odbiorców indywidualnych na terenie gminy Kolonowskie bez dopłat wynosi 6,38 zł za metr sześcienny wody, a za ścieki 8,91 zł za metr sześcienny. Pomoc gminy obniżyła stawki, które wynoszą odpowiednio 4,89 zł oraz 7,62 zł brutto i takie pozostaną do 5 czerwca 2019 roku.

 

Od początku czerwca KGK będzie spisywać liczniki, aby rozliczyć wszystkich według obowiązującej taryfy, bo 5 czerwca wejdzie nowa. Zgodnie z wyliczeniami Wód Polskich, cena taryfowa dla odbiorców indywidualnych ma wynosić 5,87 zł za wodę i 8,62 za ścieki za kubik - czyli stawka spada. Mieszkańcy zapłacą jednak trochę więcej niż do tej pory. Zgodnie z uchwałą rady miejskiej z 11 lutego 2019 roku od 5 czerwca obniżone zostaną dopłaty dla mieszkańców. Faktyczne opłaty za metr sześcienny wody wyniosą 5,02 zł, a ścieków 7,84 zł.

 

Dopłaty pochłaniają rocznie pół miliona złotych, czyli połowę podatku od nieruchomości, jaki wpłacany jest do budżetu gminy Kolonowskie.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Jak skontaktować się z radnym?
Porozumienie z policją
Osiedle bez sklepu
Są wejściówki
Ciepło pod kontrolą
Serdeczności!

Komentarze

Portret użytkownika Mariusz79
Wysłane przez Mariusz79 (niezweryfikowany) w 26 luty, 2019 - 19:17

Co za bełkotliwy tekst.

Jednym zdaniem:

Gmina dowaliła ponad 11% podwyżki za wodę.

 

 

Odpowiedz