fbpx Widoki są piękne... | Strzelec Opolski

Widoki są piękne...

Widoki są piękne...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Wśród zadań inwestycyjnych na 2017 rok w budżecie gminy zapisano 20 tysięcy złotych na budowę wieży widokowej w Utracie. Kwota ta została przeznaczona na opracowanie projektu. Realizację inwestycji zaplanowano w kolejnych latach. Gmina ma umowę z Lasami Państwowymi, która dotyczy lokalizacji tego obiektu. Znajdowałby się on na polanie nad stawami. Z wieży będzie można obserwować przyrodę, między innymi rzadkie ptaki, które gniazdują nad utrackimi akwenami.

Pomysł kiełkował już od 2011 roku, kiedy nadleśnictwo wydało gminie wstępną zgodę na dzierżawę tego terenu. Zdecydowano, że przyszłą inwestycję ma realizować stowarzyszenie „Nasza wieś” z Izbicka. Niedawno otrzymało ono nagrodę 10 tys. złotych od marszałka województwa w konkursie na najlepszą koncepcję zagospodarowania przestrzeni publicznej.

- Przy wieży ma być miejsce postojowe dla rowerów, ławeczka, tablica edukacyjna - wymienia plany wójt Brygida Pytel.

Projekt budowy ma być gotowy w najbliższym czasie. Skąd wziąć pieniądze na budowę obiektu?

- Jest szansa na pozyskanie potrzebnych środków z programu Ochrona Dziedzictwa Przyrodniczego za pośrednictwem Stowarzyszenia Góra św. Anny - wyjaśnia wójt. - Można otrzymać nawet 100 procent wnioskowanej kwoty.

Utrackie stawy to piękny zakątek Opolszczyzny. Gdy stanie wieża, łatwiej będzie można poznać ich walory.

bea

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
W wiosce potrzebne są drogi
Wakacje w świetlicach
Kolarze szykują formę!
Najdroższy chodnik...
Skarga na wójta i kierownika
Wyroby jak u mamy?
Czy jesteśmy zamożni?

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Lipiec, 2017 - 17:28

Bogactwo gatunków ptaków na Utracie jet imponujące od częstych już kormoranów przez gągoły ,bociany czarne , gęsi gęgawy,perkozy rdzawoszyje,rybołowy ,bataliony na przelotach  gniazdowe żurawie itd.Niestety huk wystrzałów jest w stanie zniechęcić każdego obserwatora,płoszenie czpli i kormoranów za pomocą wystrzałów hukowych powinno być zabronione a teren objęty ochroną rezerwatową bo jest prawdziwą perłą naszego powiatu.Niewiele jest miejsc w Polsce gdzie nad jednym stawem można obserwować bielika rybołowa,kobuza,błotniaka stawowego i czasami orlika krzykliwego na przelotach.

Odpowiedz