We wrześniu ruszy żłobek

We wrześniu ruszy żłobek

Artykuły : 
Numer wydania: 

Gmina Zawadzkie dostała dofinansowanie z rządowego programu Maluch+. Na tym jednak dobre wiadomości się kończą. Pomimo wysokiego miejsca w rankingu: 36 na 103 przyznane dotacje, nasza gmina nie otrzyma kwoty 799 809 złotych. Żaden z wnioskodawców w kraju nie otrzymał tyle, o ile prosił. Dotacja dla Zawadzkiego ma wynieść 511 717,80 zł, to 63% wnioskowanej kwoty. Zgodnie z projektem przerobienie budynku przy ul. Powstańców Śląskich na żłobek ma kosztować około 1,7 mln złotych!

Na razie w budżecie gminy nie ma w ogóle pieniędzy na to przedsięwzięcie. W grudniu burmistrz tłumaczył, że nie chce planować wydatków, które bez dotacji nie będą mogły być zrealizowane. Teraz Mariusz Stachowski będzie musiał zgłosić na sesji, aby radni dokonali przesunięć na ten cel w budżecie.

- Jakieś zadanie będziemy musieli zlikwidować albo przesunąć w czasie, aby wykorzystać dotację - mówi Stachowski. - W tej chwili pracownicy zastanawiają się, z jakiej części projektu moglibyśmy zrezygnować, aby obniżyć koszty. Wewnątrz budynku wszystko musi być w pełni przystosowane do przyjęcia dzieci.

Być może gmina przełoży budowę miejsc parkingowych, zewnętrznego placu zabaw i nowego płotu wokół budynku.

- Te zadania możemy zrealizować później, a nawet starać się o dotację z innego źródła - planuje burmistrz. - Chciałbym, aby żłobek od września był gotowy na przyjęcie dzieci.

W gminie Zawadzkie mieszka około 350 dzieci w wieku do lat 3. Żłobek przy ul. Powstańców ma pomieścić 40 maluchów. Będą tam dwie sale dla dzieci, pełne zaplecze sanitarne i własna kuchnia.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Co z PSZOK-iem?
Las w poezji - wyniki konkursu
Zapraszają na ferie
Wycieczka za bal

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 luty, 2017 - 11:06

Z wizji ul. Pderewskiego (przy kanale pod  nowe działki pod sprzedaż), gdzie jak się nie mylę był plan wydania na uzbrojenie tego na pk. 1, czy 1,5 mln zł (ciekawe ile wpłynie z kupna działek), z ul. Ligonia, która planuje sie wykonć  za 550 tys zł ( po co taki Wersal, skoro potrafiono Świerklańska, ul dłuzszą wykonać za chyba ok. 400 tys zł), z Centrum Przesiadkowego, gdzie się chce wydać prawie 900 tys, z pomysłu kupna technikum na prawie 700 tys - i mozna by tych pomysłów wymienić jeszcze wiele, jakie zapadły od początku tej kadencji tego burmistrza- efekt ?

Portret użytkownika Rysiu
Wysłane przez Rysiu (niezweryfikowany) w 14 luty, 2017 - 12:30

Zawsze możesz przegonić mieszkańców i wszystkie problemy z głowy. Prawda jest taka, że ludzie muszą mieć gdzie się budować, muszą mieć perspektywy kształcenia, pracy. Nie krytykuj wszystkiego czego dotknie się burmistrz, bo zaczyna to wyglądać jak obecna opozycja rządu PiS czyli zrobić wszystko żeby rządzącym się nie udało, nawet kosztem społeczeństwa, byle na przekór. 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 14 luty, 2017 - 13:59

Tzw."Centrum Przesiadkowe" to wymysł starostwa ,które za poparcie yborce (MN iPO)oczekuje od burmistrza spełnienia tego zadania, na szczęście koncepcja chyba upadła bo przetarg został odwołany, podobie jak został uniewazniony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.Panie Rysiu tutaj nie potrzeba "przeganiać" mieszkańców ,ale wybrać osobę na urząd burmistrza, osobę króra ma na uwadze prawdziwe problemy mieszkańców! No chyba ,że uważa Pan za właściwe pomysły "własne" burmistrza zakupu technikum ,czy właśnie to Centrum ,które na szczęście , mam nadzieję, całkowicie upadło.Ja uważam ,że już poprzedni pomysł burmistrza,"Centrum turystyczne opolszczyzny" za całkowicie chybiony, ktróry nijak nie przełożył się na zwiększenie atrakcyjności turystycznej gminy, a spowodował ograniczenie rozwojowe w innych dziedzinach poprzez spłatę kredytu( nie piszę już o karach które gmina otrzymała).Takie właśnie pomysły wpływają na moją negatywna ocenę działań burmistrza.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 luty, 2017 - 15:04

Nie jestem za przegonieniem mieszkańców. A krytykuje złę pomysły, nie racjonalne, wzięte z sufitu. Jak najbardziej jestem za tym by mieszkańcy mieli się gdzie budować, ale...musi to mieć ręce i nogi i przynajmniej żeby było po kosztach, bo nie zamierzam płacic nie za swoje. jak burmistrz wygospodaruje część środków z zew. i te swoje podzieli-czyli nasze mieszkańców, to nie widze problemu.Jeżeli natomiast ma wyłożyć  np. 1 mln i uzyskać 600 tyś, to na to nie może być zgody, a jak widzę i słyszę to w takim kierunku idzie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 luty, 2017 - 06:32

Teraz obowiązkiem mieszkańców jest zapewnienie ciągłości pracy dla takiego żłobka. Ludzie nie siedzcie na forum ale bierzcie się ostro do pracy! Jest co robić !

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 luty, 2017 - 09:46

Głośno jest w kraju na temat reformy oświaty. Może by tak się na ten temat co u nas wypowiedział się p.burmistrz. Jest to powazna sprawa dla rodziców, nauczycieli i budżetu. Może czas najwyzszy zrobić coś konkretnego i dać sobie spokój z wizjami ''szklanych domów''

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 luty, 2017 - 12:04

Oczywiscie że trzeba coś konkretnego zrobić napewno zwolnić połowę nauczycieli a szczególnie ten stary beton który trzyma sie rękami i nogami stołków,przypomnijcie sobie jak lobby nauczycielskie parę ładnych lat temu forsowało chory pomysł budowy nowego gimnazjum w Zawadzkiem,bo koncepcja zaadoptowania budynku liceum była nie do przyjęcia przez szanowne grono.I co mamy teraz budynki technikum stoją od lat puste (wizytówka miasta na wjeżdzie!!!!!) jeszce trochę czasu i zacznie sie to sypać,szkoła podstawowa potrzebuje gruntownego remontu nie mówiąc o potrzebie sali gimnastycznej przy niej,co z niedokończonym obserwatorium na dach nowego gimnazjum też kosztowało parę złotych!!!!!!!!!!!!!!!!!! Można tak wymieniać wiele rzeczy które przez czyjąś głupotę lub krótko wzroczność doprowadziły do sytuacji obecnej a przecież nasza gmina to miedzyinnymi nasze pieniądze jak długo pozwolimy na wydawanie ich w bezsensowny sposób.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 15 luty, 2017 - 14:27

pisząć o starym betonie oczywiście chodzi mi o kilka osób bo jest wielu nauczycieli ze wieloletnim doświadczeniem  którzy naprawdę są prawdziwymi belframi z powołania i dla nich słowa wielkiego szacunku

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 luty, 2017 - 14:41

To się musiało tak skończyć. Za wybudowane gimnazjum na kredyt gminy do dziś spłacamy i jeszcze parę lat spłacać bedziemy. Jestem za tym, aby nauczyciele, którzy osiągnęli wiek emerytalny odszli godnie i zrobili miejsca tym młodym,którz juzinaczej patrzą na świat , inne nauki pobierali, inne metody mają (może nie zawsze dobre) i im należ teraz dać szansę. Zarówno wtedy jak i teraz mamy tego samego włodarza gminy, ktory chce brnąć dalej w kierunku jak kiedys, czyli kupienia kolejnego ''pomnika'' czyli technikum za chyba 700 tys zł. Nikt juz nie pamieta (albo nie chce), że temat szkoły podstawowej i gimnazjum próbowała rozwiązać poprzednia rada (oj oberwało się wowczas burmistrzowi, przew. rady i radnym z ich opcji), chcąc utworzyc zespół. Do dzis pamietam z uczestnictwa w tych spotkaniach ten jazgot ze strony pewnych osób z rady Rodziców i pewnych nauczycieli. Dziś byłby problem rozwiązany, a tak bedzie wygaszenie gimnazjum. Mam pytanie - jakie widzi rozwiązanie tego tematu burmistrz jako organ prowadzący i odpowiedzialny za szkolnictwo podstawowe i gomnazjalne, co bedzie z zespołami w Żędowicach i Kielczy?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 luty, 2017 - 08:24

Nie, nie jest nas tak mało. Tylko tej reszcie nie chce się pisać, czy też się boi (nie wiem czego). Pisać na te tematy nalezy i nie nalezy się tego bać. Osoby o których się pisze sprawują publiczny mandat i w tym względzie podlegaja innym regułom opiniowania i pisania na ten temat. Poza tym jak maja te osoby pisac, skoro zamyka się im usta w gminnym forum. Przecież te forum ma słuzyć dyskusji mieszkańcom, pokazywać to co nie widzą urzędnicy (czy tez nie chcą widzieć), podpowiadać rozwiazania, wymieniać poglady. To NIE JEST PRYWATNE FORUM BURMISTRZA, nie może je traktowac jako wymianę zdań pomiedzy jednym mieszkańcem a nim i zamykać temat, od tego są : GODZINY PRZYJMOWANIA INTERESANTÓW, a nie forum.. Jak to powinno wyglądać pokazuje to forum Strzelca. Jaki by miało sens je prowadzic, gdyby p. Redaktor działał na zasadzie -pytanie od forumowicza i kierunkowa odpowiedź do niego. Paranoja. Raz jeszcze podkreslam, forum zawadzkiego jest forum mieszkańców i dla nich, a nie p. burmistrza.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 17 luty, 2017 - 10:39

Forme prowadzenia dyskusji jaka opisujesz dotyczy tylko zakladki "Pytania do Burmistrza". Dyskusje, o ktora dzielnie walczysz, mozesz rozpoczac np. w zakladce "Moja gmina Zawadzkie". Tutaj poponuje dolaczyc sie do dyskusji, w ktorej dominuja wpisy pani radnej Manki-Kulik, Smoka, Tez Zawadczanina, itd. itp. Tematy dot. pracy Urzedu i Rady Gminy z ciekawymi propozycjami rozwiazania aktualnych problemow.

PS. Administrator juz zapowiedzial zmiany w przypadku kontaktowania sie z Panem Burmistrzem na forum w przyszlosci. Patrz link ponizej:

http://forum.zawadzkie.pl/viewtopic.php?f=16&t=1457 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 luty, 2017 - 14:09

Pytania kierowane do burmistrza są pytaniami na forum gminnym, nie na forum prywatnym burmistrza. Be zwględu na jakiej są zakładce.Sa to pytania kierowane do burmistrza , nie do Pana "X" i mają na celu podjęcie szerszej dyskusji na tematy gminne nie prywatne, w którym w dyskusji biora  mieszkańcy. Pokazala to wczesniejsza forma utrzymywania forum i krytyka jego  zmian w kampanii tego burmistrza. Pytania kierowane przez indywidualnych mieszkańców dotyczyą jak domniemywam spraw gminnych, z ktorymi za chwilę może się zderzyć inny mieszkaniec. A, że są nie wygodnie pytania, to od tego się chciało byc burmistrzem.Od pytań ''od'' -''do'' są godziny przyjmowania intersantów, nie forum,Poza tym nie widze, aby burmistrz był aktywny na zakładce Moja Gmina Zawadzkie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 luty, 2017 - 14:12

To, że została dokonana zmiana, to widać. Umarło forum. Tak jak piszesz, zostało na nim paru zainteresowanych (chyba ze 4 osoby), czy o to właśnie chodzi burmistrzowi.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 luty, 2017 - 08:41

Burmistrz jako organ prowadzący odpowiada za szkolnictwo podstawowe i gimnazjalne. Temat likwidacji gminazjów w kraju wałkowany jest od prawie roku i co teraz obudził się dopiero p. burmistrz, ze trzeba z tym coś zrobić? że w ramach tej reorganizacjo szkolnictwa rozwiązać trzeba bedzie zagadnienia przedszkoli, żłobka i co teraz myśli dopiero o tym? Przeciez jeszcze nie dawno temu pisałem, że zbliża się koniec roku i nie widzę dyskusji na temat budżetu, że mijaja w tym zakresie terminy ustawowe! i co się stało? jak terminy minęły to pokazał budżet z wieloma zadaniami inwestycyjnymi (dla mnie wizjonerski, na zasadzie ksiązki o szkalnych domach). Rada troche ''pomruczała" (nie wiem gdzie w tym momencie był p. Przewodniczący Rady) i ''klepnęła'' budżet. Co się dzieje dalej? mija miesiąc, a konkretnie do 15.02.2015r gdzie ma miejsce spotkanie z oświatą i wali się wizja szklanych domów. Trzeba budżet powaznie zmnieć! zamiast ponad 1 mln środków z zew do żłobka jest 500 tys! Trzeba szukać prawie 1 miliona, więc drugim należy zabrać, żeby wybudować złobek (też go przy okazji okroic z tego co się planowało) i nie remontujemy Ligonia zawadzkiem i Torowej w Kielczy i czegoś tam jeszcze. jest to poważne? jak ja jako mieszkaniec mam ufać takiemu gospodarzowi, co robią Radni, Przewodniczący Rady, myślicie tam chociaz trochę o tym? czy tylko ręce dźwigacie

Odpowiedz