Uchwała niezgodna z prawem

Uchwała niezgodna z prawem

Artykuły : 
Numer wydania: 

Czy istniejący od ponad siedmiu lat Zespół Szkół Gminy Izbicko przestanie istnieć? Uchwała o jego powołaniu została zaskarżona przez wojewodę opolskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, gdyż narusza ona ustawę z dn. 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Zgodnie z tą ustawą, w zespół można było włączyć tylko placówki różnego typu. Tymczasem w gminie w jego skład wchodzą, oprócz gimnazjum i przedszkoli, trzy szkoły podstawowe. WSA na rozprawie 25 lipca w sentencji wyroku potwierdził, że ZSGI utworzono z naruszeniem prawa. WSA zasądził też od gminy na rzecz wojewody opolskiego kwotę 480 złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Sprawa niezgodności uchwały z ustawą wypłynęła na początku roku przy okazji dyskusji dotyczącej zmian ustroju szkolnego związanego z likwidacją gimnazjów i wprowadzeniem ośmioklasowych podstawówek. Zwrócił na nią uwagę jeden z rodziców w trakcie zebrania w Krośnicy, na którym omawiano nową siatkę szkół w gminie. Temat ten (między innymi) został też poruszony przez część nauczycieli z krośnickiej szkoły w skardze skierowanej do opolskiego kuratora oświaty. Oczekiwali oni, że rada wyłączy z zespołu podstawówki (przynajmniej tą krośnicką) i staną się one samodzielnymi jednostkami z własnymi dyrektorami.

W marcu kurator jednak pozytywnie zaopiniował uchwałę intencyjną rady gminy Izbicko w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, nie wymagał rozwiązania zespołu, choć również wskazał, że jego powstanie odbyło się z naruszeniem prawa. Kurator istnienie ZSGI potraktował jednak jako sytuację „zastaną” i niewyjątkową, bo podobne uchwały do tej w Izbicku były uchwalane też przez inne samorządy w kraju i nikt ich przez lata nie kwestionował. Co ciekawe, gmina Izbicko otrzymywała nawet nagrody i honorowe tytuły za dobrą organizację systemu oświaty na swoim terenie.

- Będziemy się odwoływać od orzeczenia WSA - komentuje sytuację wójt Brygida Pytel. - Póki co nie uchylono nam uchwały z dn. 18.02.2010 roku o powołaniu Zespołu Szkół Gminy Izbicko, dlatego będzie on funkcjonował tak, jak do tej pory.

Adrian Czubak na razie nie chce się wypowiadać co do dalszych decyzji związanych z losami ZSGI.

- Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku - przyznaje Martyna Kolemba, rzecznik prasowy wojewody.

bea

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Udane grzybobranie
Wakacje na półmetku
Czytelnicy komentują Bogactwo w Utracie...
Dla kogo ta muszla?

Komentarze

Portret użytkownika Body
Wysłane przez Body (niezweryfikowany) w 11 Sierpień, 2017 - 10:11

Nagrody i honorowe tytuły wynikają z ciężkiej pracy nauczycieli w poszczególnych szkołach a nie z dobrej organizacji, bo ta jest na fatalnym poziomie. Dlatego czas rozwiązać ten dziwny twór nieudolnie zarządzany, za nieuzasadnione wysokie wynagrodzenia dyrektorów szkół.

Portret użytkownika Ron
Wysłane przez Ron (niezweryfikowany) w 24 Sierpień, 2017 - 09:38

 Gmina (czyt. Wójt) podporządkowała sobie wszystkie szkoły i przedszkola i robią co chcą nie licząc się z dobrem dziecka, tylko z własnymi interesami.

Odpowiedz