fbpx To już czwarta! | Strzelec Opolski

To już czwarta!

To już czwarta!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem w czasie wakacji dorobił się czwartej pracowni komputerowej. Zakup 15 nowoczesnych stanowisk komputerowych sfinansował organ prowadzący, czyli starostwo. Uczniowie sami składali zestawy komputerowe na początku września, szlifując tym samym zdobyte dotychczas umiejętności w tym zakresie.

 

- Każde stanowisko składa się z nowego serwera, nowej stacji roboczej, mamy switch i ruter zarządzalny - wylicza informatyk, Maciej Skrabania. - Pracownia ta służy do przeprowadzania ćwiczeń z zakresu konfiguracji urządzeń sieciowych i tworzenia i modyfikowania sieci komputerowych. Wcześniej nie dysponowaliśmy takim profesjonalnym sprzętem - dodaje.

 

Wszystko to brzmi niezwykle skomplikowanie i tajemniczo, ale w praktyce każda firma wykorzystująca komputery działa dziś w oparciu o sieci informatyczne i potrzebuje specjalistów w tym zakresie.

 

- Obecnie w szkole działają klasy w zawodzie technik informatyk w każdym roczniku - podaje Skrabania. - To około 60 uczniów.

 

Szkoła wychodzi naprzeciw uczniom, starając się poszerzać swoją ofertę i świetnie przygotowując do egzaminów końcowych. Już wiadomo, że w 2018 roku uczniowie liceum i technikum w Zawadzkiem bez większych problemów zdali matury i egzaminy zawodowe. W liceum maturę zdało 96,6% uczniów, to powyżej średniej powiatowej (88,3%), wojewódzkiej (89,5%) i krajowej (90,3%). W technikum maturę zdało 92,9% uczniów, tu także wynik jest wyższy niż wszystkie średnie. Absolwenci szkoły bez problemu dostają się na wybrane przez siebie studia.

 

Uczniowie mówią, że egzaminy maturalne w tym roku były wyjątkowo trudne. Pokazują to niższe średnie wyniki matur z przedmiotów rozszerzonych w porównaniu do poprzednich lat. Mimo to maturzyści przygotowywani w Zawadzkiem dali radę!

 

Jeśli idzie o egzamin zawodowy, to szkoła kształci uczniów w zakresie montażu i eksploatacji komputerów oraz w projektowaniu i administrowaniu sieciami. Egzaminu zawodowego na 28 zdających z technikum w Zawadzkiem nie zdała tylko jedna osoba.

 

Przy ulicy Krótkiej w Zawadzkiem można obecnie uczyć się w dwóch zawodach informatycznych, a trwają przygotowania do stworzenia trzeciego kierunku - teleinformatyk - od września 2019 roku. W tym roku ZSP w Zawadzkiem liczy 181 uczniów, z tego 34 w pierwszych klasach liceum i technikum.

 

Szkoła, poza ofertą programową, prowadzi także zajęcia dodatkowe finansowane z funduszy zewnętrznych, pozyskiwanych przez starostwo, część z nich opisywaliśmy już na łamach Strzelca. Trwają wymiany międzynarodowe uczniów. Od października ruszają praktyki i staże zawodowe, kursy obsługi maszyn, języków obcych i inne w ramach projektu „Zawodowi zawodowcy”. Szkoła jest mała, ale ma ogromny potencjał, który przekazuje swoim uczniom!

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Muszą pomóc, bo rodzina nie chce
Rada na podglądzie
W Kielczy nie będzie wyborów do rady?

Komentarze

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 27 Wrzesień, 2018 - 08:05

A może szkoła (albo gmina) zorganizowała by dla chętnych, i to niekoniecznie uczniów, jakieś zajęcia astronomiczne przy teleskopie w gimnazjum? 

Podczas niedawnego zaćmienia księżyca wystarczyło wystawić na targowisku zwykła lunetę, by pojawiło się grono zainteresowanych przypadkowych spacerowiczów zachywconych widokiem Jowisza, Saturna z jego pierścieniami i podobnych.

A nasz teleskop na gimnazjum stoi i się kurzy.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 27 Wrzesień, 2018 - 12:47

Zapewne odpowiedzia na twoj pomysl bedzie: "W budynkach oswiatowych zabronione jest przebywanie w nocy" - albo cos rownie glupiego. Mysle, ze nawet przy oplacie za wstep znalazloby sie wielu chetnych.

Nastepne tego typu zjawisko juz niedlugo! Najbliższe kolejne całkowite zaćmienie Księżyca będzie widoczne już 21 stycznia 2019 r. Moze pan dyrektor Gosit-u (wiem, ze jest tu aktywny na forum) lub pani dyrektor (czy PSP czy PG) zainteresowaliby sie pomyslem przedmowcy?

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 28 Wrzesień, 2018 - 08:15

GOSIT czy MOKSIT ostatnio płakał, że nie można ludziom dogodzić i nie wiedzą, co im zaoferować, że musieli spektakl odwołać. Może pomysł podchwycą? Jak myślisz?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Wrzesień, 2018 - 15:18

Czytajcie dokładnie na stronach Strzelca piszą że Zawadzkie jest liderem w wyludnianiu się więc cóż by chcieć od życia i władzy lokalnej 

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 1 Październik, 2018 - 12:50

Z obserwacją nie trzreba czekać na zaćmienie. Zwykła kwadra księżyca potrafi być fascynująca. Wyszukiwanie mgławic i galaktyk to sama frajda, wystarczy, żeby nie było chmur. Trochę przeszkadza oświretlenie uliczne (zanieczyszczenie świetlne), ale da się przeżyć. Jowisz to klasyka. Saturn i Mars akurat są w takiej pozycji, że świetnie nadają się do oglądania porą wieczorową - w sam raz na wieczorne zajęcia. Wenus już się schowała, ale wychodzi Uran i Neptun. Andromeda to cudo natury, jak się ją raz znajdzie, to później można ją dostrzec nawet gołym okiem.

Możliwości jest multum. Wystarczyłby jakiś fachowiec (albo nawet fascynat amator) znający się na rzeczy, który by to wszystko pokazał i opowiedział.

Może burmistrz to przeczyta...?

Odpowiedz