fbpx Tego dżdżownice nie jedzą! | Strzelec Opolski

Tego dżdżownice nie jedzą!

Tego dżdżownice nie jedzą!

Artykuły : 
Numer wydania: 

W Spóroku nad Ptasim Stawkiem w ubiegłym roku stanęła ekologiczna toaleta, w której najważniejszą rolę odgrywają dżdżownice. Zwierzątka siedzą w skrzyni za ustawionym WC i mają za zadanie przetwarzać materiał biologiczny, podawany im za pomocą specjalnej taśmy. Ludzie miewają jednak dziwne pomysły...
Wiosną tego roku taśma w toalecie się zacięła. Po rozkręceniu mechanizmu członkowie Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Spórok ze zdumieniem stwierdzili, że ktoś do ustępu wrzucił spodnie. Dwie pary dżinsów skutecznie zablokowało pracę taśmy. Sytuację uznano za chuligański wybryk i o sprawie zapomniano. W pierwszym tygodniu sierpnia stowarzyszenie podczas cotygodniowego przeglądu Eko-Przystanku przygotowywało Ptasi Stawek do przybycia tam dzieci w ramach akcji wakacyjnej BiCeK. Przedstawiciele stowarzyszenia zauważyli, że taśma nie działa. Jakie było ich zdziwienie, gdy w mechanizmie znaleźli kolejnych pięć par spodni!
- Naprawdę nie wiem, jak to skomentować - mówi Anna Golec, prezes stowarzyszenia. - Chyba nie musimy nikomu tłumaczyć, że dżdżownice dżinsu nie jedzą. Za pierwszym razem myśleliśmy, że to głupi wybryk i nie ma co nagłaśniać sprawy - przyznaje. - Teraz widzimy, że to jednak celowe działanie, które może całkowicie zniszczyć mechanizm toalety.
Przypomnijmy: toaleta ekologiczna w Spóroku to drugie takie rozwiązanie zastosowane w Polsce. Nie wymaga kanalizacji, nie trzeba wywozić szamba, należy tylko dostarczać robakom pokarm, a one zajmują się resztą. Koszt postawienia instalacji to 32 000 złotych, większość pokryła Unia Europejska.
Na Ptasim Stawku jest zamontowana fotopułapka, ale rozwiązanie to się nie sprawdza. W związku z aktami wandalizmu Odnowa Wsi w Spóroku planuje montaż stałej kamery monitoringu w tym miejscu.
MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Co tam na wakacjach słychać?
Spółka odbierze szkło

Komentarze

Portret użytkownika xd
Wysłane przez xd (niezweryfikowany) w 16 Listopad, 2019 - 19:27

Bardzo śmiesznie!!! Ale nie modrę z strony takich ludzi którzy wyrzucali jeansy do toalety i dżdowinicom chyba chcieli nakarmić je ale jak widać są oni DEBILAMI!!! Zamiast do kontynerów PCK albo na śmietnik albo spalić je w piecu na węgiel a nie lub dać biednym poczebującym osobom xd xd xd

Odpowiedz