Taniej kupować w grupie

Taniej kupować w grupie

Numer wydania: 

Z tego założenia wyszli przedsiębiorcy z woj. opolskiego, którzy dołączyli do grupy zakupowej i zdecydowali się wspólnie kupić prąd na cały przyszły rok. Poszczególne firmy z tej grupy oszczędzą dzięki temu od kilku nawet do 67 tys. złotych.

 

Jedną z firm, które przystąpiły w tym roku do grupy zakupowej, jest Polaris z Opola. - Zakup energii elektrycznej to dla nas jeden z większych wydatków w budżecie. Jeśli można go obniżyć, to chętnie się na to decydujemy. A w tym roku w ramach grupy zaproponowana została niska w porównaniu z rynkowymi cena – mówi dyrektor operacyjny firmy Polaris, Bogusław Dawiec.

 

W tym i w minionych latach do grupy zakupowej przystępowała także firma Haba-Beton z Olszowej. – W biznesie liczy się każda kwota. Dlatego właśnie w zakupach grupowych uczestniczymy od lat. To dobre rozwiązanie dla biznesu – przekonuje dyrektor handlowy Haba-Beton Marcin Cwielong.

 

Grupowe zakupy energii dla firm z naszego regionu od 2014 roku organizuje podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). W tym roku współorganizowały je także Opolska Izba Gospodarcza oraz WSSE Invest-Park. Rokrocznie uczestniczy w nich po kilkanaście firm z Opolszczyzny. Prąd na przyszły rok kupi razem 17 opolskich firm.

 

- By wynegocjować z dostawcami jak najkorzystniejsze warunki, dobrze jest połączyć siły zwiększając tym samym wolumen docelowego zakupu. Mówiąc wprost: im większa jest grupa zakupowa, tym większy jest to argument do obniżenia ceny w negocjacjach z dostawcami – tłumaczy kierownik działającego w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera dr Iwona Święch-Olender.

 

Ceny prądu na rok 2018 dla firm skupionych w grupie kolejny rok z rzędu negocjowała firma Innpact, która reprezentowała w ramach tej grupy przedsiębiorstwa nie tylko z woj. opolskiego, ale też woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego. Paweł Durkiewicz z firmy Innpact podał, że całkowity wolumen dokonanego w imieniu całej grupy na przyszły rok zakupu wyniósł 190 GWh. - Z tego około 60 GWh to zapotrzebowanie firm z województwa opolskiego – dodał Durkiewicz.

 

Przedstawiciel Innpact podał też, że wynegocjowana dla firm z grupy średnia cena energii na przyszły rok wyniosła 215,60 zł/MWh. Dla porównania w ubiegłym roku średnia cena wyniosła 205,22 zł/ MWh. - Ze względu na bardzo duże zawirowania występujące na rynku energii w ostatnim okresie nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, jej ceny na Towarowej Giełdzie Energii bardzo wzrosły. Grupa zakupowa, którą zorganizowaliśmy, w części uchroniła jej uczestników przed skutkami tej niespodziewanej sytuacji na rynku energii – zaznacza Paweł Durkiewicz.

 

Dopytywany o to, jakie oszczędności udział w grupie da poszczególnym firmom woj. opolskiego Durkiewicz podał dla przykładu, że największy klient z Opolszczyzny, który kupi ponad 10 GWh energii, w porównaniu do ceny standardowej z Towarowej Giełdzie Energii zaoszczędzi w 2018 roku ponad 67 tys. złotych; klient średni, który kupi około 4 GWh, zaoszczędzi w porównaniu do ceny standardowej prawie 19 tys. złotych; a mały, który kupi 300 MWh, oszczędzi ponad  6 tys. złotych.

 

Grupa zakupowa dotycząca zakupu energii dla firm na rok 2018 została zamknięta 12 października. - W tej chwili trwa proces uzgadniania i podpisywania umów – mówi Durkiewicz.

 

- Mamy nadzieję, że oferując firmom nie tylko możliwość pozyskania unijnego wsparcia na realizację ich pomysłów, na szkolenia czy doradztwo, ale też dając sposobność do wypracowania dodatkowych korzyści w trakcie bieżącego ich funkcjonowania, przyczyniamy się do tego, że przedsiębiorcy będą się czuć lepiej w naszym regionie i będą się tu rozwijać – zaznacza marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

 

Komentarze