fbpx Szykują się huczne dożynki | Strzelec Opolski

Szykują się huczne dożynki

Szykują się huczne dożynki

Artykuły : 
Numer wydania: 
Już 14 i 15 września Barut będzie gospodarzem gminnych dożynek. Mieszkańcy dopinają program na ostatni guzik. Najwięcej czasu zajęło im plecenie korony i wykonanie ozdób dożynkowych, które trafią pod namiot i zostaną rozmieszczone wzdłuż ulic.

- Barut już raz organizował dożynki gminne - przypomina sołtyska Gabriela Czudaj. - Było to w 2007 roku. Tegoroczne święto odbędzie się w tym samym miejscu, czyli na boisku przy ul. Marka Prawego.

Zapowiada się udany weekend. Będą zabawy taneczne, występy zespołów - przyjezdnych i miejscowych, m.in. Faski, Centavii, Freundschaft i Pulsu. Dla dzieci planowane są oddzielne atrakcje. W sobotę gwiazdą wieczoru będzie Duet Karo, a w niedzielę - Janusz Żyłka i Oxforduo.

- Dobrze, że urząd gminy pomaga nam w organizacji, bo sami nie dalibyśmy rady - przyznaje sołtyska. - Dziękuję Weronice Bimer i Irenie Hajduk z UG w Jemielnicy.

Oto korona

Mieszkańcy Baruta zdecydowali, że w tym roku zamiast z kłosów po raz pierwszy uplotą koronę z ziaren.

- Prace zaczęliśmy w styczniu, a zakończyliśmy w czerwcu. W sumie przy samej koronie przepracowaliśmy 2054 godziny! - podlicza sołtyska. - Prowadzącymi były Danuta Wieczorek i Urszula Szemberg. To one na bieżąco wymyślały wzór. Gdy coś nie wychodziło, zaczynałyśmy od nowa. Pomysły podpowiadały też Aniela Krupa i Aniela Drzyzga-Lamich.

Nim grupa pań przystąpiła do nawlekania ziaren na druciki, trzeba było je odpowiednio zmiękczyć. Gabriela Czudaj i Irena Graca zajęły się więc obgotowaniem ziaren. Użyto białej fasoli, czerwonej i żółtej kukurydzy, łubinu, grochu, jęczmienia, pszenicy, pszenżyta. Na drut ziarenka nawlekały w sumie 32 panie. Prócz sołtyski i pań wymienionych wyżej, były to: Urszula Stasz, Róża Graca, Krystyna Ulrich z wnuczką Laurą Bok, Gertruda Wieczorek, Karina Bałdys, Elżbieta Gwozdek, Krystyna Szczepaniak, Krystyna Kołodziej, Helena Włodarz, Marta Sowa, Jadwiga Tomczak, Józefa Klugius, Amelia Kozubik, Maria Kozubik, Teresa Kozubik, Sylwia Gwóźdź, Edyta Britner, Cecylia Janysek, Gertruda Watoła, Gizela Kachel z Martą, Aneta Drzyzga, Maria Smiatek, Łucja Bartodziej, Żaneta Badura, Zuzanna Gabrysz z synem Piotrem, Elżbieta Frey.

- Dziękuję osobom, które piekły ciasta i robiły kawę dla tych, co pletli koronę - mówi sołtyska.

Porządki i dekoracje

Teren pod dożynki porządkowali mieszkańcy.

- Trawę już raz wykosił Józef Gwozdek, a przed samymi dożynkami zrobi to raz jeszcze z pomocą pracowników urzędu gminy - mówi Gabriela Czudaj. - Ponadto, Józef Gwozdek i Rajmund Graca podarowali zboże, które zostanie wykorzystane do wystroju dożynek.

Piotr Wycisło odrestaurował krzyż na ul. Żędowickiej i wyczyścił teren wokół niego. Na bieżąco mieszkańcy dbają też o kaplicę wiejską. Ostatnimi naprawami tego sakralnego obiektu zajęli się: Antoni Kapuściński, Grzegorz Szemberg, Bogumił Szemberg, Piotr Wycisło, Teodor Prukop, Norbert Kozubik, Paweł Stania i pan Konarski. O czystość w kapliczce i wokół niej dba na co dzień Teresa Kozubik.

- Łucja Wacławczyk i Agnieszka Kapica szyją dożynkowe dekoracje. Drewniane elementy do wystroju dostarcza Grzegorz Szemberg. Alojzy Dziuroń podaruje nam słomę i udostępni pola na parkingi dla gości dożynkowych - mówi sołtyska i zapowiada, że przed dożynkami ma być jeszcze wywieziony gruz i wyłożona kostka w budynku gospodarczym obok świetlicy wiejskiej.

Wszystkie prace zostały wykonane przez mieszkańców Baruta społecznie. Warto pamiętać, że ludzie ci poświęcili swój prywatny czas i środki, żeby cała gmina i goście z daleka mogli w pięknym otoczeniu przeżyć gminne święto plonów.

JL

Odpowiedz