fbpx Sygnalizacja w takim miejscu? | Strzelec Opolski

Sygnalizacja w takim miejscu?

Sygnalizacja w takim miejscu?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Niemal wszystkie gminne drogi mamy utwardzone, wiele cieszy się nową nawierzchnią. Niestety, często kierowcy, którzy najpierw narzekają na złą jakość asfaltu, po równych drogach jeżdżą za szybko, narażając na niebezpieczeństwo siebie i innych. Radni rady miejskiej z przymrużeniem oka mówili już kiedyś, że nie ma sensu remontować dróg, bo za nowym asfaltem pojawiają się wnioski o progi zwalniające i dodatkowe patrole policji.

 

Urzędnicy zaczęli więc pracować nad bezpieczeństwem uczestników ruchu. Zakupiono już obiecaną tablicę mierzącą prędkość i prowadzącą statystyki natężania ruchu i wykroczeń. Na razie wisi ona na ulicy 1 Maja w Staniszczach Wielkich, ale lokalizacja będzie się zmieniać.

 

- Czas pracy tablicy na jednej baterii to ok. 2 tyg. i wstępnie tak długo będzie wisieć tablica w danym miejscu - informuje Konrad Wacławczyk, wiceburmistrz. - Ponadto planujemy wieszać tablicę w innych miejscach, co do których mieszkańcy notorycznie zgłaszają przekraczanie prędkości, na przykład ul. 1 Maja w Kolonowskiem, ul. Kościelnej w Wielkich czy Cmentarnej w Małych.

 

Dodatkowo gmina postarała się o dotację z ogólnokrajowego Programu Ograniczenia Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka. Projekt obejmuje między innymi modernizację pięciu przejść dla pieszych na terenie gminy Kolonowskie poprzez zakup mobilnej tablicy do wyświetlania prędkości pojazdów. Tablica montowana będzie naprzemiennie przy najbardziej uczęszczanych przejściach dla pieszych zlokalizowanych w okolicach szkół i przedszkoli.

 

Poza opisywanym projektem, oznakowano przejście dla pieszych przy ulicy Collony w Kolonowskiem. Droga ta była w tym roku remontowana częściowo dzięki rządowej dotacji. Przy wjeździe na Collony od 1 Maja pojawiło się przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną napędzaną energią słoneczną. Montaż urządzeń dziwi mieszkańców: Collony to osiedlowa droga, nie ma tu wielkiego ruchu, a z przejścia mało kto korzysta. Skąd pomysł na sygnalizację świetlną w takim miejscu? W gminie jest wiele bardziej niebezpiecznych przejść. Okazuje się, że umieszczenie przejścia z takim oznakowaniem w projekcie remontu drogi przysporzyło gminie dodatkowych punktów w konkursie na dotację.

 

- Otrzymanie dofinansowania uzależnione było między innymi od zastosowania elementów zwiększających poprawę bezpieczeństwa w obrębie przejść dla pieszych - wyjaśnia Wacławczyk. - Stąd właśnie sygnalizacja w ww. miejscu. Koszt ustawienia znaku to ok. 1550 zł, z czego 50% to dofinansowanie z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 - wylicza.

 

Tak wygląda logika pozyskiwania środków zewnętrznych: czasem trzeba zrobić coś niepotrzebnego, żeby inna bardzo pożądana inwestycja mogła zostać zrealizowana. Na razie gmina nie ma planów umieszczania świateł na innych przejściach.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Na kawce u prezydenta
Co można zrobić z muzyką...
Kto o to dba?
Sto lat!

Komentarze

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 18 Wrzesień, 2018 - 13:15

W tym miejscu nawet kot nie przechodzi.Ale obojetnie,dotacje sa wazniejsze . Za takie pozyskiwanie srodkow zewnetrznych gmina powinna byc ukarana.A koszty ustawienia tego znaku powinien pokryc Waclawczyk.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Wrzesień, 2018 - 15:28

Nie P. Wacławczyk a decydent! To znaczy Koston!!! Tablica do wyświetlania prędkości pojazdów?! Co ona daje? Pokazuję ile dany pojazd jechał! A komu to potrzebne? Jak to niby wpływa na bezpieczeństwo? Śmiechu warte! Jak małe dziecko kupuje gadżety by zaspokoić swoje niespełnione marzenia z dzieciństwa, lepiej mógł te pieniądze przeznaczyć na wymianę starych znaków drogowych, które mają realny wpływ na bezpieczeństwo ruchu a nie na zabawkę, która nic nie wnosi! Najwyższy czas by zmienić tego zarozumiałego, wszechwiedzącego,pewnego swojej powtórnej reelekcji nieudacznika!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Wrzesień, 2018 - 14:11

Tablica pokazująca prędkośc na ul.1Maja w Staniszczach Wlk.to świetna zabawa dla dziatwy na rowerach...nawet teleekspres pokazał klip z komentarzem jak to dzieciak na rowerze przekroczył prędkość o 8km... Ciekaw jestem ile kosztował nas podatników taki gadżet?! Burmistrz wydaję pieniądze na bzdety a może to gest by przypodobać się wyborcy? Koszt takiej tablicy to tysiące złotych...tak,tak tyle ta "zabawka" kosztuje. A tu przykładowy model http://www.sygnalizacjawahadlowa.pl/sklep/?82,rdw-101-radar-z-wyswietlaniem-predkosci. Co robią  Radni Kolonowskiego, że pozwalają na takie zakupy Burmistrzowi i wydawanie pieniędzy podatnika, które są jedynie zabawką dla dzieciaków.... Zbyt już długo jest na stołku!dlatego wydaje sie mu że  wszystko wolno a i jest poza kontrolą!

Odpowiedz