fbpx Słup na środku sali | Strzelec Opolski

Słup na środku sali

Słup na środku sali

Artykuły : 
Numer wydania: 

Do redakcji „Strzelca” nadesłany został e-mail z prośbą o nagłośnienie następującej sprawy dotyczącej Łazisk:

W świetlicy wiejskiej mieści się duża sala, która kiedyś została połączona z dwóch mniejszych sal. To właśnie w tej dużej sali odbywają się zebrania, imprezy lokalne itp. Od zawsze jednak ogromną bolączką był stojący na samym środku sali filar (ściana) o szerokości ponad 1,2 metra. Świetlica przejdzie niedługo generalny remont, zostaną zerwane stropy itp., jednak ogromnej wielkości filar zostanie. Czy to nie jest fikcja, czy to nie jest sensacja? - pyta autor maila.

O sprawie rozmawialiśmy z sołtys Łazisk Klaudią Kraką.

- Wiele lat temu, gdy remontowana była świetlica wiejska, rzeczywiście pozostawiono szeroki słup na środku sali - mówi. - Wówczas mieszkańcy zabiegali o zastosowanie innego rozwiązania, ale projektant się na nie nie zgodził. Słup pozostał. Jest to dla nas przeszkoda szczególnie w czasie zabaw wiejskich. Goście siedzący po obu stronach sali nie widzą się nawzajem, trudno rozstawić stoły. Jeśli nadarza się okazja na remont, to chętnie pozbylibyśmy się tego filaru - przyznaje sołtyska. - Będziemy walczyć o jego likwidację. Technologie są na tyle posunięte, że na pewno da się go bezpiecznie usunąć. To ważna sprawa dla mieszkańców - często mówimy między sobą, że gdy nadarzy się okazja to trzeba słup zlikwidować. Teraz nadchodzi właśnie taka okazja - podkreśla sołtyska.

Poprosiliśmy o komentarz wójta gminy Marcina Wycisło.

- Przede wszystkim projekt wspomnianego remontu obejmuje tylko piętro - mieszkania i wymianę stropów, bez ingerencji w parter, gdzie mieści się świetlica wiejska - mówi wójt.

Z jego wyjaśnień wynika, że wspomniany słup to komin, który przed laty, po rozbiórce ściany nośnej, został wzmocniony dwoma filarami.

- Całość obecnie pełni funkcję konstrukcyjną podtrzymującą podciągi i strop. Dodatkowo wspomniany komin pełni także funkcję wentylacyjną świetlicy na parterze i pomieszczeń na piętrze - wyjaśnia wójt. - Nie wykluczam, że komin dałoby się usunąć, ale wymagałoby to całkowitego przeprojektowania istniejących planów, a przede wszystkim budowy podciągu o znacznie większej nośności, wymagałoby to też wzmocnienia ścian zewnętrznych budynku i rozbiórki komina na całej jego długości - od góry do dołu. Powierzchnia całej sali świetlicy wiejskiej w Łaziskach wynosi ok. 100 m2. Ewentualne zmiany nie są wykluczone, mogą się nawet okazać konieczne podczas samego prowadzenia robót, jednak o szczegółach możemy rozmawiać, gdy dojdzie do realizacji inwestycji - zaznacza wójt.

Jak na razie w tegorocznym budżecie gminy nie wydzielono środków na remont piętra budynku w Łaziskach. Wójt zwraca uwagę na to, że remont ten jest uzależniony od realizacji innych inwestycji, na które gmina złożyła wnioski o dofinansowanie.

- W przypadku budynku w Łaziskach pozyskanie dotacji na remont będzie bardzo trudne - dodaje.

JK

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Chcą poprawić powietrze
Zanim dojdzie do pożaru
Potrzebny przegląd studzienek
Nasadzą nowe drzewa
Bal nad bale
Odeszli...

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 luty, 2017 - 15:27

Panie Wójcie proszę, nie bądź Pan już bardziej śmieszny niż jesteś!!! Pani Sołtys Łazisk, co z tego, że technonogia poszła do przodu, że żyjemy w czasach XXI wieku, jak Gmina zleca prace nie fachowcom, a amatorom od brudnej roboty, amatorom od starej technologi. Po za tym, czy Pan Wójt jest aż tak słabo myślącym człowiekiem, że ilekroć był w Łaziskach w świetlicy wiejskiej, nigdy nie zauwazył, że słup stanowi ogromny problem i trzeba naprawic to co kilkanasie lat temu dosłownie spieprzy poprzedni Wójt.. Należy nadmienić, że wysoce prawdopodobne jest, że projekt przebudowy świetlicy wiejskiej nie przechodził tylko przez ręce Pana Wójta, ale również przez Kierownika Referatu Inwestycji, Rozwoju i Ochrony Środowiska, a funckję tą pełni Pani Justyna Klama, właśnie to jest ta sama Pani, która przy każdych wyborach siedzi w komisji wyborczej w świetlicy wiejskiej w Łaziskach, dlaczego ona tez nie zauważyła problemu? Czy my na tej gminie mamy tak słabomyślących urzedników?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Marzec, 2017 - 21:16

Co na to wszystko "świetny" radny Łazisk Piotr B. ? Dlaczego z jego strony nie ma kompletnie żadnej interwencji? Czy on jak zawsze o niczym nie wie?? Z resztą czego można byłoby się po nim spodziewać jak mu nie przeszkadzała by siatkówka plażowa ze złomu od jemielnilnicy, to co tam taki słup na środku sali. 

 

Portret użytkownika Negocjator
Wysłane przez Negocjator (niezweryfikowany) w 4 Marzec, 2017 - 23:33

Proponuję Łaziska przyłaczyć do sęsiedniej gminy Kolonowskie. Wtedy dostaniecie wszystko. A wJemielnicy będzie spokój. Albo niech wróci Inzug.. na wszystko i na wszystkich.. Powołajcie wioskę Łaziskana prawach gminy...  (Gmina Łaziska - w skłąd której wejdzie sołectwo Łaziska, z kandydatem na wójta, który pisze teksty osłupach i siatkówce plażowej ;)

Odpowiedz