fbpx Rynek w jeszcze innej odsłonie | Strzelec Opolski

Rynek w jeszcze innej odsłonie

Rynek w jeszcze innej odsłonie

Artykuły : 
Numer wydania: 

W ciągu ostatnich trzech miesięcy nieco zmieniła się koncepcja zagospodarowania rynku w Ujeździe w porównaniu z tą, którą opisywaliśmy w marcu. Przypomnijmy, że władze gminy zrezygnowały z pomysłu utworzenia podziemnego parkingu.

- Koncepcję zmieniliśmy po konsultacjach z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że w czasie robót natrafimy na niezbadane dotąd stanowisko archeologiczne - wyjaśniał pod koniec kwietnia na łamach „Strzelca” burmistrz Tadeusz Kauch. - Takie odkrycie mogłoby wstrzymać budowę na kilka miesięcy, sparaliżowałoby całe miasto, a także wpłynęłoby na utratę dotacji, ponieważ nie bylibyśmy w stanie dotrzymać terminów umownych. Ryzyko jest zbyt duże, aby je podjąć - przekonywał.

Gmina ma już wstępną nową koncepcję zagospodarowania rynku. Projektanci właśnie dopracowują projekt. Jak zapowiada burmistrz, za około dwa tygodnie w ośrodku kultury odbędzie się spotkanie z mieszkańcami miasta w celu omówienia szczegółów projektu.

W porównaniu do poprzedniej wersji - nowa koncepcja zakłada zwiększenie liczby miejsc parkingowych przy rynku. Będą one jednak częściowo znajdowały się pod zadaszeniem z roślin. Ma to poprawić wizerunek rynku. Pod antresolami znajdą się też ławki dla przechodniów. Z kolei fontanna, która pierwotnie miała być w pobliżu marketu, zostanie wybudowana po przeciwnej stronie placu. Na deptaku znajdą się różnego rodzaju kamienie, które mają uwypuklić naturalne ukształtowanie terenu.

W październiku okaże się, czy gmina otrzyma dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizację rynku. Całość ma kosztować ok. 4,5 mln zł, z czego 70% to spodziewana dotacja. Jeśli wszystko pójdzie po myśli władz gminy, to na dożynki 2018 roku nowy rynek będzie gotowy.

JK

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Dla młodych z Olszowej
Niezdrowice dzieciom
Wszyscy byli za...
Kto złowił najwięcej?
Biesiada w Jaryszowie

Komentarze

Portret użytkownika ulalal
Wysłane przez ulalal (niezweryfikowany) w 6 Czerwiec, 2017 - 12:25

Widać Ujazd podąża drogą Opola, czyli wszędzie beton a potem ulewa i wielka tragedia bo zalewa miasto.

Portret użytkownika ujazd
Wysłane przez ujazd (niezweryfikowany) w 6 Czerwiec, 2017 - 12:56

@ulalal - dlaczego drogą Opola? Chodzi Ci o "Mały rynek"? Moim zdaniem pomysł jest znakomity i nareszcie sięza to zabrano. Problem polega jednak na istnieniu SPARu obok rybku, który powinien zostać gruntownie odnowiony jeśli nie całkowicie wyburzony.

Odpowiedz