fbpx Rehabilitacje podrożały, ale są tańsze? | Strzelec Opolski

Rehabilitacje podrożały, ale są tańsze?

Rehabilitacje podrożały, ale są tańsze?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Fizjoterapeuci z opieki społecznej jeżdżą do mieszkańców. Godzina takiej usługi na razie kosztuje 18 zł, ale słyszałem, że rada miejska chce podnieść tę cenę do 25 zł - mówił Czytelnik, który zadzwonił we wtorek 26 listopada do naszej redakcji. - Sama podwyżka mnie nie dziwi, bo wszystko drożeje, ale dlaczego jest to tak drastyczna, aż o 40%? Słyszałem, że podobno na wsiach dużo osób chce od stycznia zrezygnować z usługi, bo po prostu nie będzie ich na to stać. Takie rehabilitacje to dobra rzecz i warto z nich korzystać, bo zawsze coś się polepsza - dodał.

 

Rzeczywiście, rada miejska podczas sesji 27 listopada zgodziła się na podwyżkę ceny usług specjalistycznych z 18 na 25 zł. Ceny usług opiekuńczych podrożały o 6 zł, z 14 na 20 zł. Kwoty będą obowiązywać od przyszłego roku.

 

- Podwyżki wynikają ze wzrostu ogólnych kosztów. Składają się na to wszystkie koszty rzeczowe np. zakup rękawic dla opiekunek, ale przede wszystkim wynagrodzenia. Trzeba było podnieść kwotę jednej godziny usług, ale nie odbije się to na osobach korzystających z nich, dlatego, że faktyczną odpłatność ustala się na podstawie tabeli ze wskaźnikami - wyjaśnia Tadeusz Urbaniak, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich. - Pełna odpłatność ma miejsce wtedy, kiedy kryterium dochodowe jest przekroczone o 600%. Przypomnę, że jeżeli osoba jest samotna, kryterium to wynosi 701 zł, jeżeli osoba mieszka w rodzinie to 528 zł. Oznacza to, że kolejno ich dochód musiałby wynosić powyżej 4 206 zł i powyżej 3 168 zł, aby odpłatność była pełna. Nie ma jednak co ukrywać, że z tych usług korzystają przede wszystkim osoby, które mają dużo mniejsze emerytury czy renty - dodaje.

 

Jeżeli miesięczny dochód jest poniżej 150% kryterium, wtedy osoba nie płaci za usługi.

 

- Myślę, że pomimo wzrostu cen usług, liczba potrzebujących do skorzystania z nich może się zwiększyć, gdyż sposób wyliczania rzeczywistej opłaty jest korzystniejszy dla podopiecznych. Dla przykładu osoba, która ma emeryturę ok. 1000 zł netto nie będzie nic płaciła od nowego roku, a do tej pory musiała płacić 70 groszy - dodaje kierownik.

 

Nie oznacza to jednak, że nikt nie odczuje zmiany ceny. Niektóre osoby zapłacą więcej, ale będzie to niewielki wzrost. Należy pamiętać, że płatność zależy od tego, w jakim przedziale dochodowym dana osoba się mieści. Obecnie z usług strzeleckiego OPS korzysta 111 osób.

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Oficjalnie przekazany
Seniorzy na kawie
Budżet trudny i ambitny
Już świątecznie

Odpowiedz