fbpx Prześcigał pociągi | Strzelec Opolski

Prześcigał pociągi

Prześcigał pociągi

Artykuły : 
Numer wydania: 

[img_assist|nid=5770|title=|desc=|link=popup|align=left|width=120|height=85]Euzebiusz Fert (1919-1992), lekkoatleta – biegacz długodystansowy, maratończyk
Coroczne biegi sylwestrowe stały się tradycją Strzelec Opolskich. Impreza nosi imię Euzebiusza Ferta. Jednak niewielu mieszkańców miasta wie, kim był patron tych sportowych zmagań.

Euzebiusz Fert urodził się 14 sierpnia 1919 r. w Olkuszu, jako syn Jana i Janiny z domu Mach. Na poważnie biegami zajął się dopiero w wieku 20 lat. Był zafascynowany znanym polskim biegaczem – mistrzem olimpijskim, rekordzistą świata, Januszem Kusocińskim (1907-1940).

W pasji nie przeszkodziło mu częściowe kalectwo. W wieku 10 lat zachorował i musiał się poddać operacji narządów słuchowych. Po zabiegu stracił częściowo słuch. Z tego powodu nie uczestniczył w działaniach wojennych. Później należał do Polskiego Związku Głuchoniemych.

Do końca wojny mieszkał w Olkuszu. Po 1945 r. pracował w różnych zakładach na terenie Śląska. Wtedy poznał przyszłą małżonkę, Jadwigę z domu Hendel (1923-2005), z którą w 1949 r. wziął ślub. Początkowo Euzebiusz i Jadwiga Fert mieszkali w Staniszczach Wielkich, a od 1956 r. w Strzelcach Opolskich. Mieli trzy córki i dwóch synów. Do emerytury Euzebiusz Fert pracował w Fabryce Maszyn Rolniczych Agromet-Pionier. Najpierw w odlewni, potem w magazynie odzieży.

Największą pasją Ferta były biegi średnio- i długodystansowe. Od samego początku trenował przed i po pracy. Jeszcze jak mieszkał w Staniszczach Wielkich, nie korzystał z pociągu. Do pracy biegał. Często był w pracy szybciej od swoich kolegów jadących pociągiem.

Jako jedyny lekkoatleta należał do strzeleckiego klubu sportowego Pionier. Trenował o każdej porze roku, bez względu na pogodę. Sukcesy przyszły po dwudziestu latach biegania. W kraju należał do czołówki maratończyków. Zwyciężał na światowych igrzyskach głuchoniemych w biegach długich i krótkich. Na zawody często wyjeżdżał za swoje pieniądze, nawet wtedy, gdy startował za zagranicą. Biegał między innymi w Czechosłowacji, Finlandii, na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych, Związku Radzieckim, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Niemieckiej Republice Federalnej, Włoszech i wielu innych. Największe sukcesy odniósł jednak w kraju, gdzie był medalistą wielu biegów maratońskich:

• Bygdoszcz (19 lipca 1958 r.) II miejsce z czasem 2:44.14

• Gdańsk (23 sierpnia 1959 r.) I miejsce z czasem 2:38.06,4

• Olsztyn (7 sierpnia 1960 r.) I miejsce z czasem 2:39.31,6

• Warszawa (22 lipca 1962 r.) II miejsce z czasem 2:55.44

• Bygdoszcz (25 sierpnia 1963 r.) II miejsce z czasem 2:37.10

• Łódź (6 września 1964 r.) III miejsce z czasem 2:53.43,2

Pod koniec życia zachorował, chociaż cały czas czynnie uprawiał sport. Mimo leczenia i kuracji zmarł w szpitalu w Zawadzkiem. W czasie choroby Euzebiusza Ferta odwiedzała jedynie najbliższa rodzina. Odszedł na „wieczny bieg” 15 lutego 1992 r. w wieku 72 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Strzelcach Opolskich.

Jak wspominają ci, którzy znali Euzebiusza Ferta – mimo że przez całe życia uprawiał sport, palił też papierosy. Jego ulubioną marką były „Płaskie”. A palił podobno jak smok. Już za życia był legendą. Biegał pięknym krokiem długodystansowca, po którym nie było widać zmęczenia. Choć był już na mecie, mógł biec dalej.

Pod koniec życia Euzebiusza Ferta w Strzelcach Opolskich zorganizowano po raz pierwszy bieg ulicami miasta. Odbył się on w 1990 r. w Sylwestra. Został zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. Nosił nazwę „Bieg Sylwestrowy”. W następnym roku (1991) nazwano go „Ulicznym Biegiem Sylwestrowym”. Niektórzy określali bieg mianem „ogólnopolski”. W lutym 1992 r. zmarł Euzebiusz Fert i trzeci bieg został nazwany jego imieniem. Odtąd w Strzelcach odbywał się „Ogólnopolski Bieg Sylwestrowy im. Euzebiusza Ferta”. W 2006 r., kiedy zawodnicy startowali po raz XVII, nazwę zawodów zmieniono na „Strzelecki Bieg Uliczny im. Euzebiusza Ferta”.

W biegu startują sportowcy z kraju i zagranicy. Uczestniczy w nim też wielu mieszkańców Strzelec Opolskich i okolic. W sumie jest to kilkuset zawodników w kilku kategoriach. W Strzelcach działa sekcja biegowa, w której trenują między innymi: Jerzy Janik, Adam Misztal, Zenon Kędzierski oraz spora grupa młodzieży. W jubileuszowym, XX biegu (2009 rok) na starcie stanął wnuk Euzebiusza Ferta, mieszkaniec miasta Andrzej Rył.

PIOTR SMYKAŁA
ROMUALD KUBIK