fbpx Pomóż! To nie boli | Strzelec Opolski

Pomóż! To nie boli

Pomóż! To nie boli

Artykuły : 
Numer wydania: 
Na dzień 13 października, który jest Dniem Dawcy Szpiku Kostnego, pracownicy zawadzkiego OPS-u zaplanowali akcję, mającą na celu zarejestrowanie nowych osób w Bazie Dawców Komórek Macierzystych.

- Pomysł zrodził się kilka miesięcy temu i bardzo szybko został zaakceptowany – mówi kierownik OPS, Marek Kutyła. – W akcję włączyło się wiele osób, bo też osoba, której jest poświęcona, była wyjątkowa. To Celina Konfederak-Czuban, która niespełna półtora roku temu zmarła na białaczkę. Choroba postępowała bardzo szybko – i choć znalazł się dawca szpiku – pani Celiny nie udało się uratować. Jednak jeśli jest szansa, żeby pomóc innym chorym i uratować ich, warto spróbować - zachęca Kutyła.

13 października na terenie gminy Zawadzkie utworzone zostaną punkty, w których będzie można się zarejestrować jako dawca: w Zawadzkiem w siedzibie OPS, w Kielczy w zabytkowej chacie oraz w świetlicy wiejskiej w Żędowicach.

W Polsce dawstwo szpiku jest mało popularne. Najczęściej wynika to z braku wiedzy dotyczącej owego zagadnienia i płynących z tego obaw. Wciąż się boimy, że oddanie szpiku będzie miało konsekwencje dla naszego zdrowia. Tymczasem pobranie szpiku lub komórek macierzystych z krwi jest zabiegiem zupełnie bezpiecznym i prawie bezbolesnym. Dawcą mogą zostać osoby, które skończyły 18 lat i nie przekroczyły 55. Ważna jest również odpowiednia waga i zdrowie. Wszystko to zostanie zweryfikowane w momencie zgłoszenia się w punktach rejestracji.

- Podobno co godzinę ktoś w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. To daje do myślenia, prawda? Jeśli możecie się przyłączyć, to zapraszamy. Im więcej osób dowie się, że może zostać dawcami, tym więcej być może się zdecyduje – apeluje jeden z organizatorów, Marek Kutyła.

Nie zapomnijcie zabrać ze sobą dowodu tożsamości z numerem PESEL!

Aleksandra Morawiec

Odpowiedz