fbpx Pensjonariuszka DPS-u wypadła z okna. Nie żyje | Strzelec Opolski

Pensjonariuszka DPS-u wypadła z okna. Nie żyje

Pensjonariuszka DPS-u wypadła z okna. Nie żyje

Artykuły : 
Numer wydania: 

Tragedia rozegrała się w środę, 4 września, wieczorem w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Strażackiej w Strzelcach Opolskich. Pensjonariuszka wypadła przez okno łazienki, która znajdowała się na pierwszym piętrze budynku. Z danych policji wynika, że kobieta miała wspiąć się na wózek (balkonik), by dostać się na parapet okna...

 

- 83-letnia kobieta w wyniku poniesionych obrażeń trafiła do szpitala, ale jej życia nie udało się uratować. Policja pod nadzorem prokuratora wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia - mówi Paulina Porada ze strzeleckiej policji.

 

Dla mieszkańców i personelu DPS to traumatyczne przeżycie, w ubiegłym tygodniu spotkali się z psychologiem. Kobieta, która wypadła z okna, była mieszkanką powiatu strzeleckiego, a w ośrodku przebywała stosunkowo krótko.

 

- Ta pani była przyjęta do nas trzy tygodnie temu na interwencję. Została wypisana ze szpitala i nie miała do kogo wracać - mówi Jolanta Osuch, dyrektor strzeleckiego DPS. - Kobieta poznawała mieszkańców. Jej pokój znajdował się blisko dyżurki, żebyśmy mogli obserwować jej zachowanie. Była pod szczególnym nadzorem pielęgniarek, ale nie idziemy za mieszkańcem do toalety - dodaje.

 

Na pierwszym piętrze swoje pokoje mają osoby leżące, które potrzebują intensywnej pomocy, tam znajdują się również wszystkie gabinety lekarskie. Na parterze mieszkają zdrowsi pensjonariusze, są to osoby, które np. wychodzą same na podwórko, spacerują. Jak podkreśla dyrektor DPS, każdy pokój wyposażony jest w sygnalizator.

 

W internecie pojawiły się komentarze odnoszące się do tego zdarzenia. Część osób twierdzi, że w oknach powinny być zamontowane kraty. Pracownicy podkreślają jednak, że dom pomocy społecznej to nie więzienie. Jak poinformowała nas Jolanta Osuch, na razie nie zastanawiano się jeszcze nad zabezpieczeniami w oknach.

 

W strzeleckim DPS wszyscy są w szoku, że pensjonariuszka nie żyje... Trudno zrozumieć powody tego wypadku. Rozmawialiśmy o tej sprawie z Joanną Więcek-Miką, konsultantką wojewódzką w dziedzinie psychologii klinicznej. Przyznała, że starsi ludzie mogą mieć problemy z samotnością, mogą przechodzić depresję, mieć poczucie izolacji... Dlatego nie można jednoznacznie wytłumaczyć przyczyn tego zachowania.

 

Joanna Gerlich

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Kto do Sejmu i Senatu?
Gadugadu z maluchami
Cysterna z mlekiem w rowie
Wesołych Świąt!?
Tornado u sąsiadów?
Wreszcie namalowali!
Groził nożem w centrum miasta
Fałszywe SMS-y od komornika
Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?
Inkubator dla stowarzyszeń
Pijany w sztok, teraz zapłaci
Zakwitła drugi raz...

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Wrzesień, 2019 - 12:09

   A  gdzie był  personel   odpowiedzialny za bezpieczeństwo  pensjonariuszki ?  Przecież to nie pierwszy przypadek  , kiedy   zaniedbania   pracowników strzeleckiego  czy   szymiszowskiego   DPS-u  doprowadzają do  tragedii . 

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 10 Wrzesień, 2019 - 12:42

To sie stalo w ubikacji. Logiczne, ze jest sie w takim miejscu samemu. Chcialbys miec tam obserwatora?

Portret użytkownika L
Wysłane przez L (niezweryfikowany) w 10 Wrzesień, 2019 - 15:49

Jeżeli nie jest to pierwszy przypadek zaniedbań personelu to pewnie podasz konkretne przykłady a także wyniki kontroli lub prawomocne wyroki w stosunku do osób odpowiedzialnych za ludzkie tragedie w DPSie. W innym przypadku zaszufladkujesz się razem z trolami od Emi wiceministra sprawiedliwości. Wierzę jednak, że masz konkretne argumenty na udowodnienie swojej tezy.

Portret użytkownika jureczek
Wysłane przez jureczek (niezweryfikowany) w 11 Wrzesień, 2019 - 12:52

Cóż to za starocie odgrzebałeś? Jeden artykuł z 2009r a drugi z 2011. Wniosek z tego taki, że zatrzymałeś się w tamtym czasie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Wrzesień, 2019 - 12:52

  Odpowiedziałem na twoje sugestie   w których twierdzisz że   w  strzeleckie DPS-y    to    nieskazitelne   luksusowe pensjonaty  .  Ty  zamiast   posypać głowe popiołem  i   odnieść się do  meritum   zmieniasz temat  Jeżeli na potrafisz merytorycznie  dyskutowac o   strzeleckich umieralniach  zwanych   inaczej    DPS-ami  to    znahdź sobie innego  interlokutora. . A jeżeli   chcesz to  wkleję jeszcze kilka   zdarzeń  dotyczących tych instytucji   w ktorych   zasiedliły się pijawki ssące z budżetowego  cycka    które  nie potrafią dopilnować   zniedołężniałych   staruchów . 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Wrzesień, 2019 - 17:29

  Od  alfonsa to  mogłabyś się dużo  nauczyć . On potrafi zadbać za swoje podopieczne   . Natomiast ty   ssiesz z budżetowego  cycka   bez względu  czy   podopieczne mają się dobrze  czy też z  okien wyskakują .   A co do   moralności  to   dobry przykład    , alfons roztacza  24h  pełną opiekę  na  podopiecznymi  ponieważ   poczuwa się do  odpiowiedzialności  . Natomiast ty    przychodząc   o 9 do roboty  przywiązujesz staruchów do  kaloryfera   a  kiedy    kończysz ciężką pracę o  15    i    zwalniasz staruchom kajdanki  , trzaskasz drzwiami   i  gówno cię obchodzi  czy  staruchy   topią się w fekaliach czy   udają    batmanów .  Taka  subtelna   różnica .  P.S Ja też sobie nie życzę aby tak  nieodpowiedzialne  obiboki  ssące z budżetowego cycka   markując   tak  odpowiedzialną pracę  , okradali  strzeleckich  podatników. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Wrzesień, 2019 - 08:49

Tak wiem. O przyszłość się nie martwię. Wiem, że dobra zmiana uczyni to za mnie dając 12 trzynastych emerytur w roku...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Wrzesień, 2019 - 13:55

Brak logiki w tej życzliwej podpowiedzi. Odmawiając bowiem przyjęcia tych trzynastek od dojnej zmiany nie bedę miał czego przekazać. Jak z tego wybrnąc?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Wrzesień, 2019 - 14:21

   A  co było   , ciekawego   było  do   podglądania ?   Tragedia wydarzyła się w  instytucji  opiekującej się  zniedołężniałym   i   niepełnosprawnymi   staruchami  a nie  w  toalecie  butiqu Karla   Lagenfelda .

Odpowiedz