fbpx Paragrafy zastępują rozum i serce | Strzelec Opolski

Paragrafy zastępują rozum i serce

Paragrafy zastępują rozum i serce

Artykuły : 
Numer wydania: 
Minister Jarosław Gowin o pewnym warszawskim komorniku: „Ten człowiek po prostu urąga godności wymiaru sprawiedliwości. Zasłania się paragrafami, a to, że istnieje duch prawa czy pewne elementarne normy moralne, nie odgrywa dla niego żadnej roli”.

Wywołany przez ministra komornik wyczyścił konto mieszkanki Sochaczewa. Przez pomyłkę, lecz w majestacie prawa. Ciężko chora kobieta została bez środków do życia tylko dlatego, że nazywa się tak samo jak inna osoba. Panie mieszkają pod różnymi adresami i nic ich nie łączy. Faktycznej dłużniczce sąd nakazał spłatę olbrzymiego zadłużenia - prawie 370 tys. zł. Bogu ducha winna kobieta miała w banku 28 tys. Dla niej były to oszczędności całego życia, dla komornika zaledwie ułamek długu podlegającego egzekucji. Ale ułamek wystarczająco atrakcyjny, żeby zaspokoić własne-komornika potrzeby. Bo w majestacie prawa komornicy przy ściąganiu długów kasują w pierwszej kolejności należność dla siebie. Zgodnie z paragrafem. Nie wnikając w ducha prawa ani w elementarne normy moralne.

Do pomyłki miało dojść z winy adwokata reprezentującego wierzyciela, który wskazał komornikowi błędny adres dłużniczki. Tak twierdzi komornik. Sam adwokat nabrał wody w usta, ponieważ w państwie rzekomego prawa święte krowy mogą się ciągle zasłaniać paragrafami. Jak było naprawdę, ustali prokuratura, która początkowo odmówiła czynności wyjaśniających, gdyż w jej ocenie kwota, z której okradziono mieszkankę Sochaczewa, była zbyt mała, aby angażować majestat prawa. Do ruszenia czterech liter z fotela zmusiły prokuratora dopiero media. Po interwencyjnych reportażach minister Gowin zawiesił komornika w czynnościach i podjął decyzję o zwrocie poszkodowanej pieniędzy przez Skarb Państwa. Bo te, które wyprowadzono z jej konta, spożytkował już wierzyciel do spółki z komornikiem. Pod pręgierzem opinii publicznej obudził się w końcu duch w Krajowej Radzie Komorniczej. Ograniczając się początkowo do wyrazów ubolewania, organ ten wziął na siebie ciężar materialnej naprawy krzywdy.

Przy okazji bulwersującej sprawy komornik wygadał się, że to nie pierwsza tego rodzaju pomyłka w jego karierze, a wynikają one ponoć z faktu, że komornicy nie mają możliwości weryfikowania danych dłużników na podstawie numerów PESEL. Jeśli to prawda, należałoby zapytać ministra Gowina, ile jeszcze czasu potrzebuje resort sprawiedliwości, żeby zrekultywować bagno, w którym tonie system prawa, a wraz nim porządni obywatele?

Opisywaliśmy niedawno w „Strzelcu” przypadek niepełnosprawnych i niezdolnych do pracy małżonków, których w majestacie prawa pozbawiono stałego zasiłku opiekuńczego w zawrotnej wysokości aż 456 zł, ponieważ sprzedali pole, żeby naprawić na swoim domu walący się dach. Za 2 hektary wzięli 16 tys. zł i dokładnie tyle samo zapłacili za remont dachu. W świecie paragrafów pozbawionych ludzkiego ducha był to wystarczający powód, aby ich odciąć od jedynego źródła dochodu. Pozostanie im teraz, w majestacie prawa, umrzeć z głodu pod naprawionym dachem.

Chciałbym zapytać kierownictwo Platformy Obywatelskiej, jak długo jeszcze społeczeństwo ma czekać na spełnienie deklarowanej przez was idei przyjaznego państwa? Przecież to takie proste. Wystarczy raz i do końca wyczyścić prawo z absurdów. Wystarczy pozwolić urzędnikom myśleć, zamiast konserwować w państwowych instytucjach bezduszność urągającą elementarnym normom moralnym. Czy władza pozbawiła was ludzkich odruchów do tego stopnia, że łudzicie się, iż wygracie kolejne wybory przy pomocy straszaka w postaci PiS?

Takie przypadki, jak powyższe, można mnożyć w nieskończoność. Opinię publiczną zbulwersowały ostatnio wysokie premie, jakie przyznało sobie szefostwo parlamentu. Pod naciskiem mediów państwo marszałkostwo przekazało pieniądze na potrzeby organizacji charytatywnych, co nie zmienia faktu, że premie powinno się dostawać za dobrą pracę. Sejm ma pracować z korzyścią dla społeczeństwa i zmieniać rzeczywistość w trosce o dobro publiczne. Tak zapisano w Konstytucji RP. Chciałbym tę oczywistą oczywistość przypomnieć pani marszałkini Ewie Kopacz. W imieniu kobiety okradzionej przez komornika, małżonków, których państwo pozbawiło środków do życia oraz w imieniu tysięcy obywateli krzywdzonych codziennie przez państwo polskie.

KAROL CEBULA

Komentarze

Portret użytkownika Madzia
Wysłane przez Madzia (niezweryfikowany) w 29 Styczeń, 2013 - 19:43

PObozne zyczenia pana Redaktora oby sie spelnily.
Fakt, iz pan Redaktor zwrocil dzisiaj uwage na przekret za 28 tysiecy daje podstawy do przypuszczen, ze w nastepnym tygodniu zajmie sie przekretami wiekszymi, co najmniej na miliardy, ktorych na co dzien Platforma dostarcza az nadto.
Dobrze byloby zajac sie tymi przekretami zanim nas do cna oblupia z narodowego majatku wypracowanego przez pokolenia, miedzy innymi pana Karola przez tyle lat.
Gdyby pan Redaktor mial watpliwosci jaka sprawa w pierwszej kolejnosci sie zajac, wystarczy wpisac do wyszukiwarki google trzy magiczne slowa "przekrety platforma obywatelska", a tematow znajdzie sie na caly rok felietonowania.
Dla wspolnego pozytku.

Na marginesie, korektor Strzelca Opolskiego chyba jest na urlopie?
bo znalazlam kilka bledow w tekscie:
ten czlowiek po porostu - po prostu
nic je nie laczy - nic ich nie laczy
nalezalby zapytac- nalezaloby zapytac

Portret użytkownika czytelnik z daleka
Wysłane przez czytelnik z daleka (niezweryfikowany) w 31 Styczeń, 2013 - 21:52

Na marginesie tematu glownego, widzimy ze system dziala tak, aby jemu bylo dobrze, kosztem spoleczenstwa, mieszkancow, POlakow.
Pan Redaktor podal kilka przykladow na to.
Dodam od siebie, ze w zyciu publicznym to klamstwo szerzy sie cala geba. I nie ma na to rady.
Ot dla przypomnienia, od trzech lat propaganda karmila nas (i dalej to robi) klamstwami na temat Smolenska.
Dzisiaj okazuje sie ze Prokuratura Generalna wykluczyla obecnosc generala Blasika w kokpicie (a gdzie on jest dalej nie wiemy), a propaganda i pseudodziennikarze(nie wymieniam bo wiadomo kto wystepuje w TVN i pisze w Newsweeku) dalej utrzymuja ze byl i ze namawial, bo jak nie wyladujemy to nas zabije;
dzisiaj sie dowiadujemy z artykulu w Nowym Panstwie, ze jest pierwszy rosyjski dokument z ogledzin miejsca tzw "katastrofy" w ktorym nie ma mowy ani sladu o tzw pancernej brzozie, ktora mialaby byc przyczyna oderwania skrzydla etc etc...

Wladza dalej idzie w zaparte i karmi nas tymi klamstwami komisji MIllera.
I co z tym fantem mozemy zrobic panie REdaktorze?
Czy dalej pojdziemy tez w zaparte czy moze pomozemy czytelnikom Strzelca Op. dojsc prawdy?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Styczeń, 2013 - 22:39

skad ja znam ten styl pisania..czyżby pewien pan zza oceanu powrócił?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Styczeń, 2013 - 22:51

Wiesz, są ludzie, którym wszystko się z jednym kojarzy. Widać, że należysz do tego grona osób.

Portret użytkownika czytelnik z daleka
Wysłane przez czytelnik z daleka (niezweryfikowany) w 1 luty, 2013 - 13:08

Nie mylisz sie, dlugo mnie nie bylo tutaj, choc zagladalem od czasu do czasu.
Oczekuje raczej wypowiedzi na zadany temat, a nie wycieczek osobistych.
Co powiesz o tym, cytuje ze strony profesora Miroslawa Dakowskiego, znanego fizyka:
Nie oczekujmy, że Rosjanie pokażą nam prawdziwe ślady zrytej ziemi przez „polski samolot, który wypadł z pasa” lub „ugrzązł kołami w błocie po sam kadłub”, że pokażą „jak to zrobili”... Jednak przyznali w raporcie MAK prezentując zdjęcie satelitarne z rozkładem szczątków samolotu/ów, że katastrofa smoleńska jest oszustwem. Paradoksalnie, gdyż na MAKowym zdjęciu satelitarnym ukazującym polanę smoleńską nie znajdziemy spodziewanych szczątków burt, które zalegają obecnie na Siewiernym, w tym burty z fragmentem napisu „Republic of Poland”.
calosc znajdziesz tutaj:
http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=8475&Itemi...

Portret użytkownika silco
Wysłane przez silco w 4 luty, 2013 - 22:50

"Paragrafy zastępują rozum i serce'..powiada pan.
A ja mysle ze to ludzie bez serca i rozumu zaslaniaja sie paragrafami.Ludziom ktorzy mysla i czuja pewne zachowania sa obce bez wzgledu na to ,jakie stanowisko piastuja.

silco

Portret użytkownika Pies Myśliwca
Wysłane przez Pies Myśliwca (niezweryfikowany) w 5 luty, 2013 - 10:11

Witaj silco
Oczywiście zgadzam sie / jak zwykle/ z Twoim zdaniem.
Ze swojego doswiadczenia powiem Ci ze jeżeli ktololwiek mówi mi że on tak musi poniewaz tak stanowia paragrafy lub takie dostał polecenie- odpowiadam tak - szanowny panie/ pani/w identyczny sposób tłumaczyli sie oskarżenie w procesie norymberskim a i tak powywieszali ich na cieńkich sznurkach.
Pies Myśliwca

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 luty, 2013 - 07:02

czytelnik z daleka niech sobie robi sledztwa z daleka, my takich wszystkowiedzacych nie potrzebujemy, wiecej jatrza niz porzytku daja - sio z forum

Portret użytkownika czytelnik z daleka
Wysłane przez czytelnik z daleka (niezweryfikowany) w 5 luty, 2013 - 09:20

A kimze ty jestes?
Niewolniku systemu,
ty boisz sie nawet pomyslec o tym,
zeby miec wlasne zdanie.
Powtorz sobie najpierw podstawowke
w zakresie pisowni "rz" i "z" z kropka,
z pozytkiem dla nas wszystkich,
a potem wez sie za lekture drugiego obiegu.
Korzystaj z Internetu ile sie da.
Dopiero wtedy zabieraj glos kiedy bedziesz mial cos waznego do powiedzenia.
Wczesniej milcz I sluchaj starszych.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 luty, 2013 - 10:16

wlasnie mam wlasne zdanie a ty nie potrafisz tego niestety , ze ktos ma wlasne zdanie , inne od twojego - zalosny jestes i zapatrzony w siebie

Portret użytkownika suchmiel
Wysłane przez suchmiel (niezweryfikowany) w 4 Kwiecień, 2018 - 12:03

Powszechna patologia komornicza nastąila dopiero po wprowadzeniu procedury elektronicznego zajmowania rachunku bankowego skutkiem czego komornik elektronicznie dostarcza bankowi zajęcie a dłużnik otrzymuje kopię dopiero po kilku dniach: http://windykacje.info.pl/2017/10/zajecie-rachunku-bankowego-bez-wczesniejszego-powiadomienia/ Osoba przeciwko której sfabrykowano wyrok albo doręczono pod nieaktualny adres wskazany przez wierzyciela, traci bezpowrotnie pieniądze które komornik szybko przekazuje oszustowi - "wierzycielowi". 

Odpowiedz