OCRG: za nami dobry rok

OCRG: za nami dobry rok

Numer wydania: 

Przybyło inwestorów i miejsc pracy, kolejne firmy dostały unijne dofinansowanie, były też wyjazdy na targi i misje, spotkania, szkolenia czy pilotażowy projekt Mentoringu Biznesowego. Dla OCRG i obsługiwanych przez tę instytucję firm to był intensywny i dobry rok.

 

Dla podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) był to dziesiąty, jubileuszowy rok działalności. OCRG podsumuje go uroczyście na zaplanowanej na 15 grudnia Świątecznej Gali Podsumowującej. Jednostka obsługiwała w tym roku prawie 140 projektów inwestycyjnych, czyli firm, które poszukiwały miejsca np. na budowę swojego zakładu w woj. opolskim. Sześć z nich podjęło pozytywną decyzję o ulokowaniu się na Opolszczyźnie. Były to: brazylijska firma Stefanini z branży BPO, drukarnia Opolgraf, która wybuduje nowy zakład czy włoska firma UFI Filters, w której produkowane będą filtry do samochodów. Wszystkie trzy firmy swoje zakłady ulokują w Opolu.

 

Poza tym w Gogolinie od maja już budowana jest fabryka niemieckiego koncernu Hengst, produkującego części i akcesoria dla motoryzacji. W Ujeździe projekt inwestycyjny wart 47 mln zł zrealizuje z kolei inny niemiecki inwestor, firma Bito Technika Magazynowa, producent regałów, podestów i systemów wewnątrzzakładowych. Natomiast w Nysie, na terenie byłego FSD, zainwestuje Nysa Zakład Pojazdów, który deklaruje zatrudnienie kilkudziesięciu osób. - W sumie we wszystkich sześciu zakładach nowych inwestorów powstać ma ponad czterysta miejsc pracy – wylicza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

 

Kolejne miejsca pracy powstawały lub powstaną też w otwieranych w tym roku czy rozbudowanych przedsiębiorstwach, takich jak IFA Powertrain w Ujeździe czy IAC w Opolu. W każdej z tych firm ma zostać stworzonych łącznie po 500 miejsc pracy. 200 osób ma zamiar zatrudnić docelowo chiński koncern Honbgo, który w Opolu produkować będzie lampy LED, a ponad 30 znajdzie pracę w otwartym niedawno w Rogowie Opolskim nowym centrum logistycznym firmy Piomar.

 

W mijającym roku uruchomiona została też druga edycja tzw. Studiów Praktycznych, przy współpracy OCRG z Parkiem Naukowo – Technologicznym w Opolu, Politechniką Opolską oraz opolskimi firmami. Projekt skierowany jest do studentów określonych kierunków Politechniki Opolskiej. W ramach tego projektu przez kilka miesięcy odbywają oni płatne praktyki w firmach. W pierwszej edycji projektu 8 studentów miało praktyki w 6 firmach; w drugiej - 10 studentów zaczęło praktyki w 9 firmach. - Dzięki temu studenci mogą zdobyć doświadczenie, a przedsiębiorstwa znaleźć swoich potencjalnych pracowników i przeszkolić ich – mówi Magdalena Możdzeń, zastępca kierownika Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera działającego przy OCRG.

 

Spore zainteresowanie wzbudził także pilotażowy w tym roku projekt Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego, w ramach którego sześciu znanych i cenionych szefów firm z Opolszczyzny dzieliło się swoją biznesową wiedzą z młodszymi stażem przedsiębiorcami. Projekt ten wsparły Opolska Izba Gospodarcza i Izba Gospodarcza „Śląsk”, a jego pomysłodawcą była Loża Opolska BCC.

 

Poza tym po raz kolejny zorganizowane zostały grupowe zakupy energii czy raport płacowy oraz liczne wyjazdy na targi, spotkania, szkolenia czy warsztaty. OCRG, które jest jednostką samorządu województwa odpowiedzialną za dystrybucję unijnego wsparcia dla firm, ogłosiło też w tym roku cztery nowe nabory: m.in. na innowacje czy na infrastrukturę usług społecznych, czyli budowę, rozbudowę i doposażenie żłobków, klubów malucha czy tzw. alternatywnych miejsc opieki do lat 6.

 

- Rozstrzygnęliśmy też sześć innych, ogłoszonych wcześniej naborów, w których zarząd województwa opolskiego przyznał 122,2 mln złotych dofinansowania – wylicza Roland Wrzeciono.

 

W ramach rozliczenia projektów już realizowanych albo zrealizowanych na konta przedsiębiorców do 5 grudnia w 2017 r. trafiło prawie 43 mln zł. Zdaniem dyrekcji OCRG to był intensywny i dobry rok.

 

- Mam nadzieję, że przez minione dziesięć lat Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki na dobre wrosło w krajobraz regionu, wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i jest tym miejscem, do którego firmy zgłaszają się z pomysłami, propozycjami i problemami do rozwiązania – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.