fbpx Nowy wiadukt, stare oświetlenie | Strzelec Opolski

Nowy wiadukt, stare oświetlenie

Nowy wiadukt, stare oświetlenie

Artykuły : 
Numer wydania: 

Inwestycja budowy nowego obiektu na ul. Marka Prawego w Strzelcach jest już na finiszu. W ubiegłym tygodniu został zburzony stary wiadukt, który znajdował się w ciągu drogi wojewódzkiej 426. Dodatkowo pod koniec października wykonawca, firma Banimex, kładł nową nawierzchnię.

Przypomnijmy, że układ dróg na nowym wiadukcie ulegnie zmianie. Wraz z otwarciem wiaduktu zmieni się przebieg drogi wojewódzkiej 426 w Strzelcach Opolskich. Do tej pory była nią ulica Marka Prawego, od grudnia trasa ta będzie pokrywać się z ulicą Stawową.

 

- Wszystkie prace idą zgodnie z harmonogramem - zapewnia Arkadiusz Branicki, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Opolu. - Obecnie wykonywane jest profilowanie skarp, układanie kamienia na stożkach skarpowych, malowanie przyczółków wiaduktu - wylicza Branicki. - Kolejny etap to zrobienie chodników i dalsza wykończeniówka, czyli montowanie barier energochłonnych na dojazdach, ekranów przeciwporażeniowych czy ekranów akustycznych.

Firma zajęła się również montowaniem fundamentów słupów oświetlenia ulicznego. Uwagi do oświetlenia zgłosił Urząd Miejski w Strzelcach Opolskich, który nie zgadza się z zamontowaniem lamp sodowych, które zaplanował ZDW.

- Od lat realizujemy na naszym terenie strategię niskoemisyjną, wymieniając przestarzałe oprawy na nowoczesne. Spodziewaliśmy się, że w trakcie realizacji nowej inwestycji zostaną zastosowane właśnie nowoczesne, energooszczędne rozwiązania, czyli lampy LED - wyjaśnia wiceburmistrz Józef Kampa.

Zmiana oświetlenia to dla Zarządu Dróg Wojewódzkich koszt ok. 60 tys. zł.

- Wymiana jest możliwa, ale tylko na koszt gminy - skomentował Arkadiusz Branicki.

Władze Strzelec Opolskich ponownie zwróciły się do ZDW o zmianę decyzji i ustawienie nowoczesnych lamp przy wiadukcie. Powoływały się na poprawę efektywności energetycznej i działania na rzecz ochrony środowiska.

- Samorządy mają obowiązek dbać o racjonalne wykorzystanie energii elektrycznej, szczególnie w przypadku nowych inwestycji - wyjaśnia wiceburmistrz Kampa. - Oprawy LED to oszczędności na przyszłe lata, a przecież to gmina będzie płacić za utrzymanie i eksploatację oświetlenia, inwestor ponosi jednorazowy koszt montażu.

Zdaniem wiceburmistrza Strzelec Opolskich nieznaczne zwiększenie kosztów zadania na etapie inwestycji będzie znikome w porównaniu z całkowitymi kosztami eksploatacji. Urzędnicy miejscy nadal prowadzą rozmowy z ZDW i nie wykluczają partycypacji w kosztach budowy oświetlenia w nowoczesnej technologii.

Beata Baryga

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Spotkanie w bawarskim stylu
To już druga skradziona brama!
Nie czekali aż zrobi im gmina
Interwencja pod kościołem
Hubertus w Stajni Koszyce
Zdewastowali molo
Zmiany od 1 listopada
Zbierają stare telefony

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Listopad, 2016 - 09:59

jest tez inna opcja z fuduszuobywatelskiego przyznano 30 tys na oswietlenie dojsci do budynkow w Rozniatowi. Oswietlenie tego dojscia, drogi wewnetrznej jest naruszeniem prawa budowlanego albowiem jest tam bardzo wyraznie napisane ze tego typu dojsci nie muszabyc oswietlane przez wlasciciela drogi, wtym wypadku gminy. Ale znajac strzeleckie realia oswietlenie bedzie zrobione za nasze pieniadze. Gmina bedzie ponosic tez roczne koszta eksplatacji bo tam ktos znajomy mieszka no widomo jak to jest 

Odpowiedz