Nowy prezes komunalki!

Nowy prezes komunalki!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Szykują się zmiany w Kanalizacji Gminy Kolonowskie. W styczniu 2014 roku rada nadzorcza gminnej spółki komunalnej powołała na stanowisko prezesa Sebastiana Hudzika. Przez ponad trzy lata mieszkańcy śledzili poczynania prezesa, do których mieli wiele uwag. Opisywaliśmy je na łamach „Strzelca Opolskiego”.

Na ostatniej sesji dowiedzieliśmy się, że Hudzik od 1 lipca nie będzie już pełnił dotychczasowej funkcji. Nie został on jednak wyrzucony z pracy. Wskutek zmiany przepisów prezesowi zmieniono warunki zatrudnienia, a ten ich nie przyjął.

Gmina postanowiła z Hudzikiem zawrzeć tzw. kontrakt menadżerski, zamiast dotychczasowej umowy o pracę.

- Konieczność zawarcia kontraktu menedżerskiego z prezesem zarządu KGK sp. z o.o. wynikła z wdrożenia ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami - tłumaczy Konrad Wacławczyk, wiceburmistrz Kolonowskiego. - Kontrakt menedżerski jest umową na podstawie Kodeksu cywilnego, natomiast umowa o pracę - na podstawie Kodeksu pracy, i w tym zakresie się różnią. Warunki istotne takie jak wynagrodzenie nie uległy zmianie - podkreśla Wacławczyk. - Umowę o pracę prezes miał na okres stały, natomiast kontrakt menedżerski na dokończenie kadencji tj. na 1 rok.

W dniu 20 czerwca miało miejsce posiedzenie rady nadzorczej Kanalizacji Gminy Kolonowskie sp. z o.o. Rada zatwierdziła sprawozdanie za 2016, udzieliła absolutorium prezesowi zarządu, a zysk spółki przeznaczony został na kapitał zapasowy. Jednocześnie w związku z nieprzyjęciem warunków kontraktu menedżerskiego przez dotychczasowego prezesa zarządu S. Hudzika został on odwołany z dniem 30.06.2017 r.

Hudzika w KGK ma zastąpić Kamil Koj, pracownik urzędu gminy, który w magistracie zajmował się kwestiami komunalnymi. Jak przekonywał na sesji burmistrz, to najlepsze rozwiązanie, bo Koj zna te tematy i będzie mu najłatwiej przejąć obowiązki. Kontrakt z nowym prezesem zawarto na rok. W tym czasie będzie on urlopowany w urzędzie gminy.

- Część zadań, jakimi pan Koj zajmował się w urzędzie, zostanie przekazana do spółki - zapowiada wiceburmistrz. - Pozostałe realizowane będą przy pomocy pracowników, którzy już teraz zatrudnieni są w urzędzie.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Urzędnicy lecą w kulki
Nasi zdolni uczniowie
Plac zabaw będzie później
Pilny remont na stadionie Jest awans, są zobowiązania

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Lipiec, 2017 - 16:51

Ha,ha... można się uśmiać! nie przyjął nowych warunków a drugi je przyjął z marszu... Urlopowany? cześć tym czym p. Koj się zajmował wróci do Spółki! Najpierw się Hudzikowi zabrało, dało warunki nie do przyjęcia by można było zatrudnić młodego, niedoświadczonego 27 latka na stanowisko Prezesa, by po roku stwierdzić,że należy spółkę oddać w zarządzanie podmiotowi zewnętrznemu. Powinno się tym ludziom przyjrzeć CBA.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Lipiec, 2017 - 17:10

HMM smieszne i dzwine ,skoro Pan Hudzik mial prace na stale to dlaeczego od razu takie wielkie zmiany i awans na niedoswiadczonego p.Koja .REKA REKE myje ...uczciwy ,ambitny i inteligenty musi odejsc bo komus cos sie przypomialo ze malotat na 1 moze przejac miejsce...oby ta wasza komunalke kij strzelil z takim rzadem i skladem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!SZKODA PANIE HUDZIKU A BYLO TAK NAM DOBRZE Z PANEM !!!!!!!!!!GMINA NASZA ZATESKNI ZA PANEM.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Lipiec, 2017 - 08:22

historia lubi się powtarzać... jagiełe odwołali, bo się sprzeciwiał , ciekawe czym hudzik podpadł , a może KTOŚ poprostu szykuje sobie miejsce w spółce??? pozatym ciekawe jakie warunki mu zaproponowali, że ich nie przyjął i czy na takich samych zasadach podpisano umowę z nowym ??

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Lipiec, 2017 - 13:35

Łatwo się rządzi z drugiego rzędu! Panie Kostoń, pokaż pan co potrafisz sam! Powołaj sie na prezesa KGK a nie obstawiaj się co rusz nowymi prezesami i to coraz młodszymi, bez doświadczenia by za  niepowodzenia swoich decyzji ich odwoływać a może za to , że niechcą uczęstniczyć w takim procederze. Wspomagasz prywatne firmy z kasy samorządowej, poprzez KGK a jak się już prezes połapie w tych machlojach to dostaje kopa! Sam się podpisz a nie pakuj kolejnych młodych ludzi w ręce wymiaru sprawiedliwości....

Portret użytkownika myslnik
Wysłane przez myslnik (niezweryfikowany) w 5 Lipiec, 2017 - 09:06

Warto się zapoznać:

"Nowa ustawa kominowa nie przewiduje obowiązku przeniesienia członków zarządu z etatów na kontrakty, zaleca tylko takie rozwiązanie, zachęcając prezesów do przejścia z wyższymi limitami wynagrodzenia. Skoro nie ma obligu, samorządowi trudno będzie wytłumaczyć przed sądem pracy, co takiego zmieniło się w zasadach zatrudnienia prezesa, że musiał zostać przeniesiony na kontrakt cywilnoprawny. W razie rozwiązania kontraktu bez zachowania trybu przewidzianego w k.p. będzie mógł żądać np. odszkodowania za bezprawne rozwiązanie umowy.

Samorządowcy zwracają uwagę na przepisy przejściowe zawarte w art. 21 ust. 1 nowej ustawy kominowej, które określają termin na dostosowanie się do nowych wymogów. Mówią one wyłącznie o zasadach wynagradzania, i nie wymagają od spółek zmiany zasad zatrudnienia prezesów.

– W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie kontraktów dopiero od nowej kadencji – dodaje Kubalski" - prawnik Związku Powiatów Polskich.

http://www.rp.pl/Praca-w-samorzadzie/312019960-Zamiana-umow-o-prace-prez...

Odpowiedz