Nowa droga odebrana

Nowa droga odebrana

Artykuły : 
Numer wydania: 

W piątek, 28 lipca, odbył się odbiór zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa drogi powiatowej 1805 O Strzelce Opolskie - Kędzierzyn-Koźle na odc. Strzelce Opolskie - Dolna”.

O remont drogi od wielu lat zabiegali mieszkańcy Dolnej na czele z sołtyską Brygidą Kopą oraz radni powiatowi Waldemar Bednarek, Gizela Szendzielorz, Andrzej Wróbel i Hubert Ibrom. Stan drogi był fatalny i stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa. Zdarzały się na niej liczne wypadki, w tym również śmiertelne. Oprócz złego stanu nawierzchni na drodze brakowało poboczy. W 2015 roku petycję dotyczącą remontu drogi podpisało 160 osób.

Starostwo powiatowe również widziało pilną potrzebę remontu, ale nie miało środków na tak kosztowną inwestycję. W związku z tym zarządca drogi starał się pozyskać środki zewnętrzne. W 2016 roku starostwo wnioskowało o unijną dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt został jednak odrzucony w trakcie oceny. Jak podkreślał wtedy starosta strzelecki Józef Swaczyna, kryteria oceny były wyjątkowo niekorzystne. Starostwo na czele z wicestarostą Januszem Żyłką czyniło jednak nadal starania, aby pozyskać fundusze na remont z innych źródeł. Udało się uzyskać dofinansowanie w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”.

Podczas odbioru zadania starosta Józef Swaczyna podziękował wszystkim zaangażowanym w tę inwestycję.

- Chciałbym też podkreślić, że od wielu lat bardzo dobrze rozwija się współpraca powiatu z gminą Leśnica, za co też serdecznie dziękuję - mówił.

- Nie ukrywam, że liczymy na dalszy ciąg - podkreślała sołtyska Dolnej Brygida Kopa.

Remont drogi rozpoczął się na początku kwietnia br., a zakończył w połowie lipca. W ramach prac poszerzono istniejącą nawierzchnię oraz wzmocniono konstrukcję jezdni. Wykonano nową nawierzchnię bitumiczną oraz wyprofilowano i wyrównano pobocza. Ponadto wyprofilowano i wyczyszczono rowy oraz utwardzono zjazdy na pola. Wykonano także chodnik oraz przebudowana została zatoka autobusowa. Wartość robót budowlanych wyniosła ponad 1 mln 190 tys. zł. Koszt przebudowy zatoki autobusowej to 53 tys. zł. Partnerem projektu była gmina Leśnica, która udzieliła powiatowi pomocy finansowej w wysokości 60 tys. zł.

To pierwszy etap zadania - wyremontowano odcinek od granicy gminy Leśnica do końca miejscowości Dolna (ok. 2 km). W przyszłym roku starostwo planuje drugi etap tego remontu: od granicy gminy do ul. Kozielskiej w Strzelcach Opolskich.

uj

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Ta góra inspiruje
Emeryci aktywni w plenerze
Dzieje sióstr zakonnych

Komentarze

Portret użytkownika Kierowca111
Wysłane przez Kierowca111 (niezweryfikowany) w 1 Sierpień, 2017 - 12:25

A co z drogą powiatową Lichynia - Leśnica, na której odkąd 20 lat temu wylano smołę to do tej pory nie była ani razu gruntownie remontowana! Wstys! A jeździ tam o wiele więcej samochodów niż tą z Dolnej do Strzelec!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Sierpień, 2017 - 13:37

  Lichynia to jeden z mateczników  mniejszości niemieckiej  a to wlaśnie   CZŁONKOWIE  tej  zbieraniny są odpowiedzialni za  stan dróg w naszym powiecie . Tak więc zamiast   sluchac  w Lichyni trąbienia niemieckich szlagrów   ustawcie się pod starostwem   pseudoniemecka orkiestre i zagrajcie   kawalek o  dziurawych drogach . A  myślę że  stłtys Lichyni  powinien   JODŁOWAC  w przyodziewku   bawarczyka. . W kapeluszu z piórkiem i z piórkiem w dupie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Sierpień, 2017 - 17:21

W kapeluszu z piórkiem i z piórkiem w dupie występuję na tym forum ja - przygłup lokalny, ten z dzisiaj z godz. 13:37.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Sierpień, 2017 - 18:09

  dzienkujem.. cała pszijemnośc po mojej stronie ..uwielbiam być  czule łechtany ..proszem  i jezszcze   pozdrawiam i ciule całujem - przigup lokajny

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Sierpień, 2017 - 17:16

 To niech prawy pas wyremontują dla   wlaścicieli pojazdów z wytatuowanymi  piorunami  pod pachami   a lewy  pozostawia dziurawe dla chadziaji .

Odpowiedz