Nowa droga odebrana

Nowa droga odebrana

Artykuły : 
Numer wydania: 

W piątek, 28 lipca, odbył się odbiór zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa drogi powiatowej 1805 O Strzelce Opolskie - Kędzierzyn-Koźle na odc. Strzelce Opolskie - Dolna”.

O remont drogi od wielu lat zabiegali mieszkańcy Dolnej na czele z sołtyską Brygidą Kopą oraz radni powiatowi Waldemar Bednarek, Gizela Szendzielorz, Andrzej Wróbel i Hubert Ibrom. Stan drogi był fatalny i stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa. Zdarzały się na niej liczne wypadki, w tym również śmiertelne. Oprócz złego stanu nawierzchni na drodze brakowało poboczy. W 2015 roku petycję dotyczącą remontu drogi podpisało 160 osób.

Starostwo powiatowe również widziało pilną potrzebę remontu, ale nie miało środków na tak kosztowną inwestycję. W związku z tym zarządca drogi starał się pozyskać środki zewnętrzne. W 2016 roku starostwo wnioskowało o unijną dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt został jednak odrzucony w trakcie oceny. Jak podkreślał wtedy starosta strzelecki Józef Swaczyna, kryteria oceny były wyjątkowo niekorzystne. Starostwo na czele z wicestarostą Januszem Żyłką czyniło jednak nadal starania, aby pozyskać fundusze na remont z innych źródeł. Udało się uzyskać dofinansowanie w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”.

Podczas odbioru zadania starosta Józef Swaczyna podziękował wszystkim zaangażowanym w tę inwestycję.

- Chciałbym też podkreślić, że od wielu lat bardzo dobrze rozwija się współpraca powiatu z gminą Leśnica, za co też serdecznie dziękuję - mówił.

- Nie ukrywam, że liczymy na dalszy ciąg - podkreślała sołtyska Dolnej Brygida Kopa.

Remont drogi rozpoczął się na początku kwietnia br., a zakończył w połowie lipca. W ramach prac poszerzono istniejącą nawierzchnię oraz wzmocniono konstrukcję jezdni. Wykonano nową nawierzchnię bitumiczną oraz wyprofilowano i wyrównano pobocza. Ponadto wyprofilowano i wyczyszczono rowy oraz utwardzono zjazdy na pola. Wykonano także chodnik oraz przebudowana została zatoka autobusowa. Wartość robót budowlanych wyniosła ponad 1 mln 190 tys. zł. Koszt przebudowy zatoki autobusowej to 53 tys. zł. Partnerem projektu była gmina Leśnica, która udzieliła powiatowi pomocy finansowej w wysokości 60 tys. zł.

To pierwszy etap zadania - wyremontowano odcinek od granicy gminy Leśnica do końca miejscowości Dolna (ok. 2 km). W przyszłym roku starostwo planuje drugi etap tego remontu: od granicy gminy do ul. Kozielskiej w Strzelcach Opolskich.

uj

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Ta góra inspiruje
Emeryci aktywni w plenerze
Dzieje sióstr zakonnych

Komentarze

Portret użytkownika Kierowca111
Wysłane przez Kierowca111 (niezweryfikowany) w 1 Sierpień, 2017 - 12:25

A co z drogą powiatową Lichynia - Leśnica, na której odkąd 20 lat temu wylano smołę to do tej pory nie była ani razu gruntownie remontowana! Wstys! A jeździ tam o wiele więcej samochodów niż tą z Dolnej do Strzelec!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Sierpień, 2017 - 13:37

  Lichynia to jeden z mateczników  mniejszości niemieckiej  a to wlaśnie   CZŁONKOWIE  tej  zbieraniny są odpowiedzialni za  stan dróg w naszym powiecie . Tak więc zamiast   sluchac  w Lichyni trąbienia niemieckich szlagrów   ustawcie się pod starostwem   pseudoniemecka orkiestre i zagrajcie   kawalek o  dziurawych drogach . A  myślę że  stłtys Lichyni  powinien   JODŁOWAC  w przyodziewku   bawarczyka. . W kapeluszu z piórkiem i z piórkiem w dupie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Sierpień, 2017 - 17:21

W kapeluszu z piórkiem i z piórkiem w dupie występuję na tym forum ja - przygłup lokalny, ten z dzisiaj z godz. 13:37.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Sierpień, 2017 - 18:09

  dzienkujem.. cała pszijemnośc po mojej stronie ..uwielbiam być  czule łechtany ..proszem  i jezszcze   pozdrawiam i ciule całujem - przigup lokajny

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Sierpień, 2017 - 17:16

 To niech prawy pas wyremontują dla   wlaścicieli pojazdów z wytatuowanymi  piorunami  pod pachami   a lewy  pozostawia dziurawe dla chadziaji .

Portret użytkownika mazda
Wysłane przez mazda (niezweryfikowany) w 29 Listopad, 2017 - 22:50

Chłopie a za co? Trza budować domy spotkań, domy wiejskie, galerie sztuki, baseny, parki, świętować majbaumy i inne okoliczności głębokiego znaczenia. Za co? Jak żyć? Jak żyć?

Byle na 1000 lat Leśnicy będzie po czym do tej Leśnicy dojechać. No chyba, że liczycie na rychłą zmianę środków komunikacji - balonem!

Na 800 lat jeszcze jakoś się dojechało od strony A4, ale na 810 to już tylko od strony Zdzieszowic, choć tam też już dziurska!

Odpowiedz